Blog

Tofaş 1970-2009, Nereden Nereye

Genel Yazılar

Tofaş 1970-2009, Nereden Nereye

Üretimde Dünya’nın en iyisi seçilen Tofaş, Chrysler’e de örnek olacak başlıklı yazıyı 16.11.2009 Radikal gazetesinde okuduğumda birden Tofaş’taki ilk günlerimiz ile ilgili anılarım canlandı.
Benim de içinde bulunduğum ilk Yönetici Grubu 1970 yılının ilk aylarında Tofaş’ta göreve başladığımızda Türkiye’de ilk büyük çapta modern otomotiv üretiminin üretileceği organizasyonda görev alıyorduk. Her birimiz 20’li ve 30’lu yaşlardaydık. Kimimizin ilk profesyonel görevi Tofaş’ta başlıyordu. Büyük bir heyecan, şevk içindeydik. Fakat aynı zamanda da içinde bulunduğumuz bu büyük ve heyecan dolu Dünya’nın nasıl bir ortam olduğunu da keşfetmeye çalışıyorduk. Hem öğrenmek hem yeni örgütte yapılacakları yapmak, büyük bir sorumluluğu da sırtımıza yüklüyordu. Yeni kurulmakta olan TOFAŞ örgütünde işlerin neden ve nasıl yapılacağını İtalyan uzmanlardan, yöneticilerden de öğrenmeye çalışıyorduk. Tüm teknik bilgiler ve tecrübeler Fiat şirketinin merkezi Torino’dan gelmekteydi. Biz Türk Yöneticiler ve Uzmanlar, Fiat’ın İtalyanların ve Torino’nun dilini sökmeye çalışıyorduk. Torino’lular kendi aralarında İtalyanca yerine hiç anlamadığımız kendi lehçelerini kullanıyorlardı. Türk arkadaşların bir iki tanesi Koç Grubu’nun diğer şirketlerinden gelirken, bizlerin hemen hepsi yeniydik. Bir taraftan da diğer ortak olan Koç Grubu’nu ve kültürünü öğrenmeye çalışıyorduk. Fabrikanın başında Martinotti isminde inanılmaz derecede çalışkan, çok zeki ve tecrübeli ve bir o kadarda heyecanlı bir Yönetici bulunuyordu. İtalyan uzmanlarla herhangi bir konuyu konuştuğumuzda en çok tekrarlanan sözcük “e’cosi in Fiat” idi. E’cosi in Fiat, “Fiat’ta böyledir” sözcüğü ile tüm konuşmalar, farklı görüşler birden bitiyordu. E’cosi in Fiat, “Fiat’ta böyledir” tarih 1970-1974 ….
O günlerden bugünlere geldik. Tarih 16 Kasım 2009’da “Üretimde Dünya’nın en iyisi seçilen Tofaş, Chrysler’e de örnek olacak …
Dünya Klâsında Üretim ödülünde en yüksek seviyeye sahip olan Tofaş, bu kez de 170 Fiat fabrikasında en yüksek kaliteli ve güvenli üretim yapan fabrika seçildi. Tofaş artık Fiat ve Chrysler’e üretimde örnek olacak.
1970’den 2009’a gelirken bu değişen Dünya’da değişen Tofaş ve Türkiye imajının bu yönde dramatik olarak dönüşmesi çok kolay olmadı. O dönemden bugüne görev alan herkes tüm Yöneticiler, tüm çalışanlar çok çalıştılar. Ve bugün okumakta olduğumuz başarıya ulaştılar.
Bu dönem zarfında Tofaş’ın yolculuğunda görev almış ve ebediyete intikal etmiş tüm arkadaşlarımızın anılarını saygıyla anarken hayatta olanları kutlar ve bugün bu başarıyı elde eden bugünkü Tofaş Yöneticileri, başta CEO Ali PANDIR Beyi ve tüm direktörleri, yöneticileri, mühendisleri, mavi ve beyaz yaka çalışanları kutluyor. Çalışma ve şevklerinin devam etmesini diliyorum.
Saygılarımla,
Yalçın İpbüken

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi