Jishuken Kaizen Uygulamaları

Uygulama Adımları

Jishuken Eğitimi Katılımcıların İleri Seviye Yalın Üretimi Sahada uygulamalı ve sorarak öğrenme eğitimi olarak tasarlanmıştır. Eğitim katılımcı sayısı maksimum 10 kişi ile sınırlıdır. Eğitim gruplarının karma olarak (üretim ve üretim dışı bölümler) oluşturulması önemlidir.  Hizmet eğitim, analiz ve inceleme ve kaizen haftası olmak üzere 3 ana modülden oluşmaktadır.
Amaç öğrenilen Yalın üretim tekniklerinin sahada uygulanarak kalıcı olarak öğrenilmesini sağlamak ve bu öğrenim esnasında çalışma bölgesinde de iyileştirmeleri yapmaktır.

Program Süresi ve Katılımcı Sayısı

Teorik eğitim üzerine periyodik uygulama çalışmalarıyla devam etmektedir. Program toplamda 4 ay sürmektedir. Katılımcı sayısı her bir program için maksimum 10 kişi olmaktadır.
  • Teorik Eğitim: 3 gün
  • Uygulama: 5 gün
  • Toplam süre: 4 ay
  • Katılımcı sayısı: Maksimum 10 kişi

Teorik Eğitim

Yalın üretim sistemi ve yalın tekniklerin tamamı 3 günlük eğitim içerisinde verilir. Eğitim sonrasında her bir kursiyerin analiz yapacağı proses/operasyon belirlenir ve uygulama aşamasına kadar yapılması gereken aksiyonlar, ödevler belirlenir. Ödevlerin bir sonraki çalışmaya kadar yapılması beklenir.

Analiz ve Proses İnceleme (Bireysel çalışma)

Herbir kursiyer mevcut çalışma zamanı içerisinde ilgili prosesin analizlerini yapar. Mevcut durum çalışmalarını ortaya koyar. Burada teorik eğitimde öğrendiği bilgilerin kullanılması amaçlanmaktadır. Burada kursiyerin süre analizleri, iş hat dengeleme, anormallik tespti, dalgalanma gibi konu başlıklarındaki bakış açısı anlaşılmaya çalışılır

Kaizen Haftası (5 Gün)

Tüm ekip bir araya gelerek bireysel çalışmalarının sonuçlarını sahaya yansıtacak çalışma ve uygulamaları yaparlar.  Mevcut proseslerin standarda getirilmesi, tüm hat görselleştirmeleri, anormallik ve dalgalanmaların giderilmesi, kaizen uygulamaları gibi konuların burada hayata geçirilmesi beklenir. Ekip tüm sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür. Süreç sonunda kaizen sunumları yapılır.

Kazanımlar

Program sonunda katılımcılar Yalın prensipleri, (Değer ve İsraf ın ne olduğunu, değer akışını oluşturmayı, sürekli akışın avantajını, müşteriden (sonraki prosesten) çekmenin önemini ve mükemmellik arayışını kavramaları beklenmektedir. Bu aşamada yerinde inceleme ve kaizenin gücünü, ekipteki ve prosesteki tüm çalışanların katılımı ile  ortaya koyacaklar, takım çalışmasının faydalarını yaşayarak öğreneceklerdir. Tam zamanlı olarak katılımın sağlandığı Jishuken çalışmalarında kalite, verimlik ve işgücünde ortalama %15-30 civarında iyileştirme gerçekleştirilmektedir.
Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi