Blog

Kendine Has Endüstriler, Ortak Zoruluklarından Öğrenmeye ve Paylaşmaya Devam Ediyor: Güz 2017 LPPD Öğrenim Etkinliği

lppd_banner
Yalın Uygulamalar Yeni Ürün Geliştirme

Kendine Has Endüstriler, Ortak Zoruluklarından Öğrenmeye ve Paylaşmaya Devam Ediyor: Güz 2017 LPPD Öğrenim Etkinliği

LEI (Yalın Girişim Enstitüsü) 2017 yılının ikinci LPPD (Yalın Ürün ve Süreç Geliştirme) Öğrenim Etkinliğini düzenleyerek deniz altı robotiği, cihaz, tüketici elektroniği, otomotiv araştırmaları, çağdaş mobilya ve ilaç sektörü gibi çeşitli endüstrileri bir araya getirdi.

Kırkın üzerinde temsilci etkinliğin birinci gününde Bose Corporation (öğrenim grubunun bir üyesi, ses ve elektronik alanında ileri gelen bir mühendislik firması) tarafından Framingham, Massachusetts’te ağırlandı. Etkinliğin ikinci gününde ise katılımcılar MIT’nin D-Laboratuvarını ve LEI’nin genel merkezini ziyaret ettiler. Her organizasyon yeni ürünlerini ve hizmetlerini geliştirme sürecinde yaşadıkları zorlukları tartışabilmek için bir kez daha hazırlandı. Etkinlik takvimi LPPD koçlarının ve Öğrenim Grubu üyelerinin irtibatı ile daha önceden hazırlanmıştır.

LPPD girişimi, çok çeşitli sektörlerde ürün ve süreç gelişiminde yalın düşüncenin ve uygulamanın yayılmasını hızlandırmak amacı ile ileri görüşlü organizasyonları bir araya getirmek ve birlikte çalışmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuştu. Boston bölgesinden bir araya gelen bu organizasyonlar yeni değerin yaratılış biçimini değiştirerek, ürün ve süreç geliştirme sistemlerini dönüştürme amacı güden LPPD Öğrenim Grubunda beraber gelişen ortaklardır. Her organizasyonun yılda iki kez bir araya gelmesi ve grup üyelerinden birinin ev sahipliğini üstlenmesi Öğrenim Grubunun kayda değer yönlerinden bir tanesi. LPPD tecrübelerinden öğrendiklerini paylaştıkları için, içeriğin büyük bir kısmı grup üyeleri tarafından oluşturuluyor.

Bose Corporation öğrenim grubunu, LEI’nin LPPD kıdemli danışmanı Jim Morgan ile birlikte, Framingham’daki genel merkezlerinde memnuniyetle karşıladı. Lider ses sistemlerinin yanı sıra farklı teknolojiler de tasarlayıp geliştiren Bose Corporation şirket tarihini paylaşıp, son ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Sonrasında, LEI’nin LPPD Program Yöneticisi Eric Ethington Brezilya ve İskoçya gibi geniş coğrafyalara kadar uzanan katılımcıları tanıttı.

İki Gün Süren Toplantıdaki Öğrenim ve Paylaşım Başlıkları: Fikir Üretimi için Hackathon  ve Hızlı Öğrenim Çevrimleri

Öğrenim üyelerinden biri yenilikçi fikir üretimi için hackathon (belirli bir tema etrafında, donanım ve yazılım gelişimini içeren ve ara vermeden gerçekleşen 30 saatlik bir etkinlik) kullanımı ve ev sahipliği deneyimlerini paylaştı.

Kurumsal Yalın Yolculuk ve LPPD

Başka bir grup üyesi, şirketlerinin yalın dönüşüm ve LPPD ile bağlantı kurmayla ilgili çabalarını paylaşıp iki adet PDVSM (Ürün Geliştirme Değer Akışı Haritası) projesini tanıttı.

PDVSM ve Yeni Süreç Tasarımını Geliştirme

Bir sağlık hizmetleri ortağı PDVSM’nin başarılı bir şekilde kullanımı ve LPPD ilkelerinin kendi endüstrileri içerisinde uygulamasıyla alakalı tecrübelerini paylaştı. Geçen son birkaç ayda Baş Mühendis ve Obeya gibi birçok LPPD uygulaması ile gelecek durum tasarımlarını test ederek deneyimler elde ediyorlar.

Tur ve Jim Womack ile tartışma eşliğinde LEI Ofisinde Akşam Yemeği

Gün sonunda grup üyeleri Cambridge’teki LEI ofislerinde gerçekleşen akşam yemeğinin ardından kurucu Jim Womack ile özel bir fikir alışverişinde bulunma fırsatını yakaladılar. Jim LPPD ve LPPD’nin organizasyonlar içerisindeki önemi hakkındaki görüş ve düşüncelerini paylaşmanın yanı sıra, Dünyayı Değiştiren Makine (The Machine That Changed The World) adlı kitabını yayımlayalı yirmi yedi sene geçtiğini belirtti. Ki kitapta Jim, yardımcı yazarlar ve araştırmacılar işletme, imalat vb. alanları ilk defa “yalın” terimi ile betimlemişlerdi.

MIT D-Laboratuvarına Genel Bakış

Toplantının ikinci gününde üyeler MIT D-Laboratuvarı programının tarihçesi ve çalışmaları hakkında misyonunu ve değerlerini içeren bir sunum gerçekleştirdiler. MIT D-Laboratuvarı, 2002 yılında uluslararası kalkınma için uygun teknolojilerin geliştirilmesi, tasarımı ve yayılmasına odaklanmış bir program olarak kuruldu. Program kurslar, araştırmalar ve yenilikçi uygulamaları olmak üzere üç farklı alanda çabalarını sürdürmekte. Son kullanıcılar için MIT D-Laboratuvarından çıkan başarılı, düşük maliyete ve yüksek etkiye sahip olmuş pek çok ürünün örneği paylaşıldı.

MIT D-Laboratuvarı Su Filtresi Projesi Tartışmasının Tasarımı

MIT D-Laboratuvarındaki önde gelen araştırmacılardan bir tanesi D-Lab ve MIT Makine Mühendisliği Bölümü ile ortaklaşa yürütülen, Kuzey Hindistan ve gelişmekte olan ülkeler için su filtresi tasarımı projesinden bahsetti. Araştırmacılar karşılaştıkları zorlukları ve kavramları farklı tasarım seçenekleri ile beraber tanıtırken, bazı ortaklar da tasarımın geliştirilebilmesi için önerilerde bulundu.

LEI CEO’su Eric Buehrens ile Tartışma

Öğrenim Grubu LEI’nin yeni CEO’su Eric Buehrens ile de tartışma imkânı buldu. Eric LPPD etkinliğinde eskiden çalıştığı sağlık endüstrisinde Jim Womack ve Dan Jones sayesinde yalın düşünce ve uygulaması ile erken gerçekleşen tanışmasını anlattı. Ayrıca yalının, organizasyonların güçlenmesine yardımcı olan sosyo-teknik bir sistem olduğunu vurguladı.

Değişimi Sürdürmek İçin Fiili Operasyonel Maliyetin Kullanımı

Katılımcılar, bir başka üyenin organizasyonlarındaki geliştirme takımının inovasyon için üzerinde çalıştıkları odak bölgelerini paylaşmasını dinlediler. Örnek olarak mühendislik çalışması etkinlik düzeyinde maliyet kavramını inceleyen bir proje paylaşıldı.

Bilgi Yakalama ve Paylaşma

Başka bir üye gelişmekte olan LPPD bilgisinin küresel bir organizasyonda basit ama etkili bir şekilde paylaşımı hakkında karşılaşılabilecek durumlardan bahsetti. Üyenin çalıştığı firma şu anda Baş Mühendis, Obeya ve A3 gibi alanları da içeren on iki LPPD alanında sınıflandırılmış bir internet sitesi üzerinden deneysel çalışmalarda bulunuyor. Site katılımcılara canlı olarak gösterilirken John Shook diğer organizasyonların kendi içlerinde kullandıkları araçlar hakkındaki bir tartışmaya öncülük etti.

LPPD Gemba’sındaki Git & Gör Etkinlikleri

Tüm Öğrenim Grupları ile tutarlı olacak şekilde ev sahibi şirket iki gün boyunca farklı mühendislik gembaları ile ilgili turlar düzenledi. Bu gembalar:

  • Hızlı Prototip Tesisi
  • Ar-Ge Alanı ve Test Laboratuvarları
  • PDVMS (Ürün Geliştirme Değer Akış Haritalama) Proje Takım Odası
  • Obeya Mühendislik Ekibi için Görsel Yönetim Alanı
  • MIT D-Laboratuvarı Atölye Alanı
  • MIT D-Laboratuvarı Ürün Alanı’ndan oluşuyordu.

LEI LPPD Koçları ile Bireysel Organizasyon ve Grup Fikir Alışverişi

Her bir organizasyona etkinliğin sonunda kendi çalışanları ve lider LEI LPPD koçları ile fikir alışverişinde bulunmak için zaman tanındı. Şirket takımlarına düşüncelerini düzenlemelerine yardımcı olmak için birer şablon verildi. Sonrasında ise etkileşimlerini herkesle paylaşabilmek adına her bir takıma belirli bir süre tanındı.

Toparlama ve Kapanış Konuşması, LEI LPPD 2018 Zirvesi

Katılımcılara katılımları için teşekkür edildikten sonra Jim Morgan 19-20 Haziran 2018’de Traverse City, Michigan’da LPPD’nin açılış zirvesinin gerçekleştirileceğinin heyecan verici haberini duyurdu. Yakın gelecekte daha ayrıntılı bilgiler ilgilenenlere sunulacaktır.

Eric Ethington ve Jim Morgan üyeler dağılmadan önce kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Bir sonraki Öğrenim Grubu toplantısı yeri henüz belli olmamak üzere, tahmini olarak Bahar 2018’de yapılacak.

LPPD Öğrenme Grubu hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.lean.org/leanpd/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar

Matt Zayko

Çeviri

Mehmet Talha Kurt

Araştırma Görevlisi

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi