Blog

Erol Yakut, Yönetim Kurulu Misafir Üyesi Olarak Tekrar Aramıza Katıldı

erol-yakut
Duyurular & Basından Haberler

Erol Yakut, Yönetim Kurulu Misafir Üyesi Olarak Tekrar Aramıza Katıldı

Erol Yakut arkadaşımız Toyota Adapazarı Fabrikasında son görevi olarak Şef Lider olarak 1993-2012 yılları arasında uzun yıllar başarılı hizmetler gördükten sonra ayrıldı ve 2012 de Yalın Enstitüye katıldı. 15 Haziran 2012 den Temmuz 2017’e kadar Yalın Enstitüde Üst Düzey Danışman ve Eğitmen olarak görev yaptıktan sonra Rözmaş Çelik Otomotiv Yan Sanayiine Üretim ve Ürün ve Bakım müdürü olarak transfer oldu, en son olarak Grup Direktörü görevine atandı.

Erol Yakut, Toyota ve Yalın Üretim Değerlerine tam manası ile sahip, nadir insanlardan  birisidir. Erol Yakut’u tanıyan ve onunla çalışanlar bu ifademi teyit edeceklerdir. 1993 yılında Japonca eğitiminden sonra Japonya’da ilk üretim modeli çalışmaları eğitimine ve yapılan çalışmalara aktif olarak katıldı. Japonya’dan döndükten sonra Takım Lideri olarak Trim Hattında görev aldı, hatta çalışanların eğitimlerini gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk defa İnsan gücü Kaizenlerini gerçekleştirdi. 1993 yılından 2000 yılına üretim hatlarında çalıştı.

2000 yılı ile 2012 yılları arasında Üretim Yönetimi ile ilgili sistemlerin oluşturulmasında, insan gücü kaynakların yönetimi, eleman sayılarının belirlenmesi, 4500 aday arasından 650 uygun elemanların seçimi, eleman verimliliklerin takibi; yeni elemanların ilk eğitim sisteminin kurulması, eğitim dokümanların hazırlanması ve ilk eğitimlerinin verilmesi;  şirkette iş başı yapan bütün elemanlara Toyota Üretim Sistemi eğitimlerinin verilmesi (2001-2003); Japonya ve İngiltere de Benchmark yaparak Montaj Fabrikası Dojo alanının oluşturulması,  Montaj Fabrikası Takım Lideri ve Grup Lideri atama sisteminin kurulması, adayların belirlenmesi, belirlenen adaylara atama öncesi ilgili eğitimlerin verilmesi; verilen eğitimlerin iş başında iş yerinde gözlenmesi ve değerlendirmesi (2005-2011); 2010-2012 yılları arasında Montaj Fabrikasında 4 Haftalık Grup Lideri Geliştirme Kursunun başlatılması (GLDC), 2004 yılında TMMT de ilk Ergonomi yönetim sisteminin ve ilk Ergo Center kurulması. Maliyet Yapısının oluşturulması ve Bütçe takibi ve Direkt ve endirekt malzeme takip sistemini kurmak; Grup Lideri, Şef Lider, Müdür seviyesinde denetleme sistemini kurmak görevlerini yerine getirdi. (2007-2010)

2001-2012 yılları arasında Üretim Geliştirme Sisteminin oluşturacak takımı kurdu ve liderlik yaptı. 2004-2012 yılları arasında yapılan EPKM (Europe Production Kaizen Meeting) çalışmalarında grubu ile beraber yer aldı.

Yalın Enstitü ’de çalıştığı 2012-2017 yılları arasında 34 firmaya çeşitli boyutlarda danışmanlık ve eğitimler verdi.

Rözmaş Çelik Sanayinde Şubat 2017 – 2018 yılları arasında Üretim-Üretim Geliştirme ve Bakım Müdürlüğü ve 2018 yılı mart ayında ise Üretim Grup Direktörü oldu.

Erol Yakut Yalın Enstitünün Üretim Yönetimi ve Üretim Yetkinliklerinin Geliştirilmesi konusunda Enstitünün planladığı Vizyon çalışmalarını tamamlamak; Vizyonu Hayata Geçirme ve Geliştirme Sorumluluğunu üstlenecek ve Üst Düzey Lider Danışman ve eğitmen olarak gerektiğinde çalışmalara katılacaktır. Yalın Enstitü Yönetim Kurulunda şimdilik Yönetim Kurulu Misafir üyesi olarak ve 2019 yılında asli üye olacaktır.

Erol Yakut Yalın Enstitüde görev yapan herkesin tevazuu, iyi insan ilişkileri ve büyük iş deneyimi dolayı saygı ve sevgisini kazandığı gibi birlikte çalıştığı firmaların saygı ve güvenini kazanmıştır. Erol Yakut’un ülkemiz üretim sistemlerinin, firma ve kişisel teknik ve yönetsel yetkinliklerin geliştirilmesinde önemli görevler üstlenecektir.

Yalçın İpbüken

Yalın Enstitü Başkanı

 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi