Blog

Yalın Enstitü olarak "Yaz Aylarını" birçok yeni konu da çalışmalar yaparak geçirdik

Genel Yazılar

Yalın Enstitü olarak "Yaz Aylarını" birçok yeni konu da çalışmalar yaparak geçirdik

Yalın Enstitü - Turquality

TURQUALİTY Akreditasyon Seviyelendirme Listesinde 1. Seviye’ye Çıktık. Arkadaşımız Hakan Akgül’e çabalarından dolayı teşekkür etmekteyiz.

28 Haziran günü 10. Kuruluş Yıl dönümümüzü J.Womack ve geniş bir Yalın Düşünce dostun katılımları ile  Kutladık; Yalın Düşüncenin Yaratıcısı James Womack’ı Ağırladık; Bursa Tıp Fakültesi Hastanesine Yalın Dönüşüm Çalışmalarını J. Womack ile başlattık;  J. Womack ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat  Ergün’ü Ziyaret ettik;


TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi Aldık.
2010/8 Tebliğ kapsamında İİB Mobilya Kümesi İhtiyaç Analizi işi Yalın Enstitü’ye verildi.

Japon AOTS/HIDA’ın Japonya’daki iki haftalık  Kurslarına Yalın Enstitü’den iki  arkadaşımız katıldı.

Yalın İnşaat konusunda Birinci Gün herkese açık diğer 2 gün Yalın Enstitü Ekibine yönelik toplam üç günlük İnşaat’ta innovasyon ve Yalın Yönetim workshop’unu düzenledik. İnşaat konusunda Amerika’da en gelişmiş bölge olan San Francisco ve civarında faaliyet gösteren iki önemli Hastane İnşaatın 3 yetkilisinden İnşaat konusunda yaptıkları, uyguladıkları ve bildikleri konularda kapsamlı bilgi aldık. Bülend Ceylan ve Eftal Köklü arkadaşlarımın öncülüğünde oluşturduğumuz kuvvetli Yalın İnşaat Ekibimiz ile birlikte  Ekim ayından itibaren Yalın İnşaat Tasarım ve Üretimi konusunda Eğitim ve Danışmanlık çalışmalarına başlama konusunda hazırlıklara devam ediyoruz.
Yalın Enstitü’nün yol haritası olarak takip ettiği, Yalın Dönüşüm Modeli üzerinde çalışmalara devam ettik. İyileştirmeler yaptık.
Yalın Pazarlama, Satış ve Hizmet Modelleri ve Eğitimleri tamamlandı. Ekim ayından itibaren Yalın Enstitü Eğitim Kataloğuna ekledik. Hakan Akgül liderliğinde tecrübeli bir ekip ile eğitim/danışmanlık çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.

Yalın Start Up – Yalın Girişim ve Yaratıcılık konusunda çalışmalar yaptık. Stanford Mezunu Kutlu Kazancı ile Yalın Start Up ve Yalın Girişimcilik konularında işbirliği yapmaya karar verdik. Kutlu Kazancı’nın eğitimleri Eğitim Kataloğuna eklendi.
Toyota Tarzı Problem Çözme konusunda iç eğitimler sürdürüldü. “Toyota Business Practice” başlığı altındaki PÇ konusuna önem vermekteyiz. Bu konuda Toyota’nın yaptığı çalışmaları öğrenmeye devam ediyoruz.. Önümüzdeki dönemde Problem Çözmeye çok daha fazla önem vereceğiz.
Dr. Ayperi Okur imzası ile Beyaz Yakalı, Rutin Dışı İşlerle uğraşanlara ve Mavi Yakalılara yönelik Makaleleri yayınladık.
Toyota’nın Kentucky Fabrikalarının ilk Amerikalı Genel Müdürü Gary Convis’in yazdığı The Toyota Way to Lean Leadership Kitabını Optimist Yayıncılık ile birlikte Türkçe basımına karar verdik. Yayın Haklarını satın aldık. Türkçe tercümesine Ayşe Soydan arkadaşımız başladı. Aralık sonuna kadar Türkçeleştirmeyi bitirmeyi ümit  ediyoruz.

Yukarıda kısaca belirttiğimiz  aktivitelerimize ilaveten dostumuz ve Çözüm ortağımız Yönetim Kurulu Üyemiz Murat Ihlamur’un yardımı ile Netsis CRM Software’ni bilgisayarlarımıza yükledik. İleriki günlerde daha etkili Müşteri Memnuniyet çalışmalarımızı yapabileceğiz.
www.yalinenstitu.org.tr veya www.lean.org.tr web sitemizi yeni baştan yeniledik,  gerek kullanılan teknoloji, erişim kolaylığı, görünüm ve içerik bakımdan en son teknik imkanları kullandık. Ziyaretçilerimizin çok daha etkin bir web sitesi ile    karşılaşacaklarını ümit ediyoruz.
Bütün bu çalışmalara ilaveten Temmuz ve Ağustos aylarında yeni kitaplar edindik.  Bunların bir kısmını okuma fırsatını bulduk. Kitaplardan birisini San Francisco’daki Yalın İnşaatçı arkadaşımız Barış Lostuvalı’dan geldi. Japonların Ekonomik Mucizesinin  altındaki MITI Ministry of International Trade & Industry’in 1925-1975 yılları arasındaki tarihçesini sıkılmadan okudum. Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bu mucize’nin çok iyi anlaşılması gerektirdiğinden kitabın 9. Bölümünü Yalın Enstitü mensupları ve ilişkiden bulunduğumuz kurumlar ile paylaştık. Japonya’nın hızlı kalkınma Modeli başta Kore, Tayvan, Singapur ve Çin olmak üzere bir çok ülke tarafından paylaşıldığı için MITI’nin rolünün Türk Kamu Yöneticileri tarafından  çok iyi anlaşılmasında fayda  bulunmaktadır.
En son fakat en önemlisi Lean Start Up kitabı idi. Yalın Düşünceyi teorik ve pratik Platformlarda çalışanlar hararetle önermekteyim. Lean Start Up kitabı yalnız sıfırdan bir iş modeli oluşturanlara hitap ettiği gibi halen oturmuş ve kendini Yalın Düşünce ve tatbikatları geliştirmeye çalışanların aynı zamanda yeni iş modellerini, yeni ürünleri, yeni müşteri segmentlerini ve yeni pazarları nasıl Yalın mantıkla geliştirebileceklerini örnekleri ile anlatmaktadır. Kitap daha çok software kuruluşlarını örnek alıyorsa da her iş konunda faaliyet gösteren oturmuş kuruluşları da çok yakından ilgilendirmektedir.
Esasında Yalın Operasyonel Mükemmellikle Yalın İnnovasyon ve Girişimciliğin el ele gelişmesi firmaların gelecekleri için olmazsa olmaz koşullardır. Meraklılarına duyurulur.
Yaz Aylarını bitirdiğimiz şu günlerde Genel Sekreterimiz Ülkü Kulaç Yalın Liderlik konusunda Yalın Global Network’un hazırladığı eğitimin son uyarlamasını yapmak üzere Londra’da bulunmaktadır,
Yıllık Yalın Global Network toplantısına katılmak üzere Başkan Yardımcımız Cevdet Özdoğan ile birlikte Boston’a gideceğiz.
Bütün bu çalışmaları, günceliğimiz arttırmak, dünya’da konuşulan konuları anında algılamak, gelişimlere aktif olarak katılmak, zaman zaman çalışmaları ve gelişimleri yönlendirmek ve bütün bu yenilikleri anında ülkemize taşımak amacını taşımaktayız.
Sizlere yeni çalışma döneminde başarılar, iyi çalışmalar temenni ediyorum.
Yalçın İpbüken
 
 
 
 
Yalçın İpbüken
Başkan

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi