Blog

İnşaat Sektörü Yalınlaşıyor

Yalın İnşaat Yalın Uygulamalar

İnşaat Sektörü Yalınlaşıyor

Yalın Enstitü Derneği’nin düzenlediği “İnşaat Sektöründe İnovasyon ve Yalın Uygulamalar Semineri”, Amerika’daki en büyük beş inşaatın proje yöneticilerini ağırladı. Yöneticiler, inşaat sektörünün yalın yönetim ilkelerini benimsemesi durumunda maliyetlerini yüzde 30 azaltabileceğini vurguladı. Çalışanlara verilecek yetkilerin artırılması, sürecin kısaltılması ve gereksiz alımların önüne geçilmesi gibi temel ilkelere dayanan yalın yönetimin inşaat sektöründe başarılı olması için ayrıca tüm sorumluluğun saha ekibine verilmesi gerektiği belirtildi.

Yalın felsefenin Türkiye’deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen “İnşaat Sektöründe İnovasyon ve Yalın Uygulamalar Semineri” 28 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. Amerika’da iş ve teknoloji alanında danışmanlık yapan DPR Consulting Direktörü Adrew Arnold, ana müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Herrero-Boldt Kıdemli Proje Müdürü Barış Lostuvalı ve DPR İnşaat’ın Yalın İnşaat Uygulamaları Lideri Dean Reed konuşmacı olarak yer aldı.
Yalın Enstitü Derneği dünyanın önde gelen inşaat firmalarının başarıyla uyguladığı yalın inşaat felsefesindeki ilerlemeleri Türkiye’deki yöneticilere de aktarabilmek için Doğuş Holding, ENKA İnşaat, Borusan ve ModaKent başta olmak üzere 29 firmadan 60 kişiyi ağırladı.

Yalın inşaatın ipuçları bu seminerde açıklandı

1,5 milyar dolarlık UCSF Hastane projesine ve pek çok yalın inşaat uygulamasına liderlik yapan Dean Reed, planlama ve çok çalışma ile yalın inşaatın ortaya çıkacağını belirtirken, “Ne inşa edeceğinizin modelini yapın, modelini yaptığınızı inşa edin” dedi.
320 milyon dolarlık Sutter Castro Valley Hastanesi’nin Proje Yöneticisi Adrew Arnold ise, yalın inşaat sürecinde başarının, tüm sorumluluğun sahada olan kişilere verilerek mümkün olacağını dile getirdi.

Lostuvalı: “Yalın inşaat ile maliyetlerden yüzde 30 tasarruf”

San Fransisco’da ana müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Herrero-Boldt Kıdemli Proje Müdürü Barış Lostuvalı, yalın düşünce ile daha etkin, daha verimli ve daha düşük maliyetlerle çalışabilmenin mümkün olduğunu belirtti. Yalın inşaat ile maliyetlerde yüzde 30 azalmanın söz konusu olduğunu dile getirdi.
Lostuvalı: “Biz yalın inşaat düşüncesi ile çalışmaya başladığımızda mimarından müteahhidine ve mühendisinden elektrikçisine kadar bir inşaatın tamamlanmasındaki tüm bireyleri aynı çalışma ortamında topladık. Tek bir çalışma ortamı ile iletişim problemini yok ettik. Yani açık ofis şeklinde çalışıyoruz ve toplantılarımızı 15 – 20 dakikalık kısa görüşmeler halinde gerçekleştiriyoruz. Yalın düşünce bir ekip işi, bizde insanları ve ekipleri bir araya getirdik.” dedi.

 
[youtube]http://youtu.be/fIV3IyAxjtU[/youtube]
Resimleri büyütmek için resimlere lütfen tıklayınız.

Yalın İnşaat Semineri - 28 Ağustos 2012

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi