Blog

Yalın Enstitü, İstanbul İhracatçı Birlikleri Mobilya Kümesi İhtiyaç Analizi Çalışmasının Sunumunu Gerçekleştirdi…

Duyurular & Basından Haberler

Yalın Enstitü, İstanbul İhracatçı Birlikleri Mobilya Kümesi İhtiyaç Analizi Çalışmasının Sunumunu Gerçekleştirdi…

Yalın Enstitü, İstanbul İhracatçı Birliklerinin (İİB) talebi üzerine 2010/8 URGE Tebliği kapsamında oluşturulan ve üç yıl sürecek olan mobilya kümesi projesinin ilk adımı olan İhtiyaç Analizi çalışmasını tamamladı ve 27 Kasım 2012 tarihinde sunumunu gerçekleştirdi. Bakanlık yetkilileri, İİB ve MOBSAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve yöneticileri ile İstanbul, Bursa, Düzce, Kocaeli ve İnegöl bölgelerindeki yirmi bir adet küme firmasının katıldığı çalışmada mobilya sektörünün dünyada ve Türkiye’deki detaylı analizleri yapıldı, yol haritaları çizildi.
Küme firmalarının ihracatını arttırmak üzere rekabet gücünü geliştirmek için ihtiyaçları sekiz ana başlıkta belirlendi : Ortak alt yapı, Hedef pazar beklentisi, İlişki ve ağlar, Satış ve pazarlama süreçleri, Tedarik zinciri süreçleri, İnsan kaynakları, Üretim yönetim süreçleri, Mali işler süreçleri..
Bu analiz çerçevesinde kümenin ve firmaların eğitim, danışmanlık ihtiyacı konuları ve ihracat yol haritaları hem İİB, hem küme geneli hem de firmalar için çıkarıldı. Firmaların mevcut durumları ortaya konarak 3 yılın sonunda varılması gereken hedefler belirlendi.
Dünya’da mobilya sektörünün yapısı incelenerek gelecek yıllardaki projeksiyonu ortaya konuldu. Mobilya konusunda dünyada dikkat çeken ülkeler araştırılmış ve bu ülkeler ile rekabette başarı için gelişim fırsatları irdelendi.
Bu doğrultuda küme firmaları için hedef pazarlar ve bu pazarlarda yapılması gereken çalışmalar ile ticari mevzuatları belirlenerek hedef pazar strateji çalışması yapıldı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi