Blog

Bişkek, Kırgızistan'da Yalın Dönüşüm Konferansı – 10 Ekim 2012

Genel Yazılar

Bişkek, Kırgızistan'da Yalın Dönüşüm Konferansı – 10 Ekim 2012

Alman Teknik Yardım Teşkilatı GİZ Kırgizistan, Kazakistan ve Uzbekistan’ı kapsayan Üç Ülkede Yalın Üretim ve Yalın Dönüşüm faaliyetlerini finanse ve organize etmektedir. 10 Ekim tarihinde Bişkek’te yapılan ve 3 ülkeyi kapsayan Yalın Dönüşüm Konferansına davet edildim. Bu Konferansa dış konuşmacı olarak katıldım.
GİZ ismi verilen bu Bölgesel Kalkınma Teşkilatının Merkezi Bişkek’te bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda GİZ Yöneticilerinden birisi Türkiye Yalın Enstitü’sünün faaliyetlerini yerinde görmek, firmalarda yaptığımız çalışmaları izlemek ve Yalın Enstitü ile kapsamlı görüş alışverişinde bulunmak üzere ziyaretimize geldi. Ülkü Kulaç Misafirimizi çeşitli üretim tesislerine götürdü. Misafirimizi Yarım günlüğüne Sarıyer’deki ofimizde ağırladık ve yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdik.
Yukarıdaki tanışmamız üzerine 10 Ekim’deki Yalın Dönüşüm Konferansına katıldım ve kısa da olsa bir konuşma yaptım. Kendimce konferanstaki konuşmalara katkıda bulunacak konulara odaklandım. Tahminen dinleyenlerin ilgilerini çektiğimi zannediyorum. Zira konuşmalar sonrasında bir çok soruya muhatap oldum.
Her üç ülke de Yalın Üretim ve Yalın Dönüşüm konularını ciddi olarak ele aldıklarını gördüm. Nitekim Kırgizistan’dan yüksek seviyeli 9 kişilik bir heyet Study Mission için 30 Ekim – 2 Kasım arasında ülkemizi ziyaret edecektir. Heyetin içinde Ekonomi ve Sanayi Bakanlıklarından Üst Düzey yöneticiler, 2 Parlamenter, 3 Şirket yöneticisi bulunmaktadır. TAYSAD ve Bursa Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret edecekler, İlgililerden bilgi alacaklar. Ayrıca Bir tanesi Otomotiv Yan Sanayisi olmak üzere Bursa’da 3 Tekstil Tesisini ziyaret edecekler ve yöneticilerden bilgi alacaklardır. Bunun dışında Sarıyer’deki ofisimizde Heyet mensuplarına bilgi vereceğiz.
Konferans sırasında Kazakistan Heyetinin sunumunu izledim çok ilgimi çekti. Kazakistan Devleti ve Hükümeti , Yalın Üretim, Yalın Dönüşüm ve Yalın Yönetim konularını resmen teşvik etmek için özel kanun çıkartmış, bu konuda firmaların danışmanlık ve eğitim harcamalarını ödemeye başlamış.  Sunum Rusça olduğu için yetkililerden İngilizce doküman rica ettim. Umarım gelir. Bu üç ülke de Rusçayı ortak dil olarak kullanıyor. Bu Ülkelerde Rusça, Danışmanlık için şart gibi gözüküyor. Ancak orta vadede Türkiye’de okuyan ve Türkçeyi iyi bilen Endüstri ve Makine Mezunu gençleri 2-3 senelik bir programla Yalın Konusunda yeterli hale getirmemiz mümkün olabilecek diye düşünüyorum. Bu yönde de ilk temasları yaptım.
Konferans’tan sonraki günlerde Isık Gölüne gittim. Çok ilginç bir anı müzeyi ziyaret ettim. Bu ziyarete ait fotoğrafları bu yazımın ekinde bulabileceksiniz. Isık Gölü,Kırgizistan ve çevresinin en önemli Turizm ve Yazlık Merkezi; mas mavi bir göl ve bu gölü çevreleyen Tien- Şan / Tanrı Dağları muhteşem manzara vermektedir. Gölleri, yaylaları, Karlı Dağları ile Kırgizistan önemli bir turizm merkezi hüviyetini taşımaktadır.
Bişkek’te Türk İş ve Kırgiz Adamları Derneğini ziyaret ettim. Faydalı görüşmeler yaptım. 190 civarında Türk firmasının halen faaliyet gösterdiğini öğrendim. Mutlu oldum. Manas ve Atatürk Üniversiteleri ve Türk Okulları Türkçe bilen genç sayısında büyük patlamalar yapmış. Bu 3 ülkede de iş yapma gittikçe bu sayede kolaylaşmış. Bişkek sokak ve caddelerinde bir çok bilinen ve bilinmeyen Türk Markalarını görmekten ziyadesi ile mutlu oldum.
Yukarıda bahsettiğim her üç ülkeyi ilk okuldan beri merak ederdim. Bana 70 yaşlarında nasip oldu, geç olmuş ama güç olmamış; Türk gençlerinin benim kadar beklememesini ve buldukları ilk fırsatta bu yönelere gitmelerini, imkan varsa o bölgelerde çalışmaya gayret etmeleri hararetle öneriyorum.
Yazımın ekinde Türk- Kirgiz İş Adamlarından aldığım bir video’yu ekte kullanıyorum. Kırgizistan hakkında oldukça geniş bilgi vermektedir. Kirgizistan’da gördüğüm, eski İpek Yolunun tekrardan hayata geçirilmesi için hummalı bir çalışma yapılmaktadır. Kırgizistan’ın Çin’e 800 km hududu olduğunu düşündüğümüzde bu ülkenin geleceğinin parlak olacağını kestirmek için müneccim olmak gerekmemektedir.
Tatillerinizin bir kısmını bu ülkelere giderek geçirmenizi hararetle tavsiye ediyorum. Halkından yakın ilgi göreceğinizden eminim.
Tüm Yalın Dostlarıma sevgiler saygılar

Yalçın İpbüken

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi