Blog

Yıldızgaz Verimlilik Ödülü Aldı

Duyurular & Basından Haberler

Yıldızgaz Verimlilik Ödülü Aldı

1

Yıldız Gaz, kusursuz kalite ve uygun fiyatlarla ürün çeşidini arttırarak müşteri ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayabilen, Dünyanın yenilikçi ve lider markası olmak vizyonu ile çıktığı bu yolda ulusal ve uluslararası farklı gelişim ve projeler içerinde yer alarak marka değerini artırmaktadır.

Yıldız Gaz;  yurt içinde lider olma rolünün sürdürülmesi ve operasyon karlılığının artırılması amacıyla Yalın Üretim metotlarının kullanılmasına karar vermiş ve yalın üretim ve yönetim çerçevesinde, maliyet azaltma, süreç iyileştirme ve şirket verimliliğinin yükseltilmesi sonucunda Dünyada kendi sektöründe, önümüzdeki 10 yıl içerinde ilk 10 firma arasında iyi bir konumda yer almayı hedeflemiştir.

Bu kapsamda yaptığı örnek çalışmalardan biri olan verimlilik artırma projesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği 2015 yılı Verimlilik Proje Ödüllerinde, “Orta Büyüklükte İşletmeler Kategorisinde”  üçüncülük ödülü almayı başarmıştır.

Bu amaç doğrultusunda proje konusu olarak, üretim kapasitemizde %41’lik paya sahip olan, sanayi tipi yüksek basınç tüplerindeki gazı istenilen seviyeye ayarlamak adına kullanılan, Basınç Düşürücü ürün grubunun, imalat ve montaj proseslerindeki üretim verimliliğinin artırılması çalışması seçilmiştir.

Yalın gelişim süreci Yıldız Gaz’da kısaca şu şekilde işlemiştir;

–          Yalın bilgilendirme toplantıları,

–          Çalışılacak pilot bölge ve ürün ailesinin seçimi,

–          Seçilen ürün ailesinde Mevcut Durum Değer Akış Haritalarının çıkarılması,

–          Seçilen ürün ailesinde Gelecek Durum Değer Akış Haritasının çıkarılması,

–          Aksiyon planlarının oluşturulması,

–          İlk Kademe yönetici eğitim programlarının uygulanması,

–          İlk kademe yöneticilerin eğitim sonrasında sınav ve yaptıkları projeler değerlendirilerek atamalarının yapılması,

o   Yalın üretim

o   Tpm

o   Otonom Bakım

o   Problem Çözme Teknikleri

o   5S

o   Kanban

o   Yalın Liderlik

o   Smed

o   Kaizen

o   Standart İş

o   Hat Yönetimi

o   Verimlilik Arttırma Teknikleri

Yapılan 1 yıllık bu çalışmalar neticesinde, değere odaklanarak üretim süreci boyunca israfların önlenmesi sonucunda % 56 oranında kapasite kazanımı sağlanarak ürün imalat süresi kısaltılmış, maliyetler düşürülmüş ve müşteri taleplerinin daha hızlı karşılanması sağlanmıştır.

2

Ayrıca yarışma için belirlediğimiz proje, 193 firmanın katılımı ile gerçekleşen ve 3 ayrı değerlendirme süreci sonunda;  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Verimlilik Haftası kapsamında ödül almaya hak kazanmıştır. 27 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen törenle, Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Davut Kavranoğlu tarafından Yıldız Gaz Genel Müdürü Sayın Tolga Kayaoğlu’na plaket verilmiştir.

Alınan bu ödül, ürünlerimizin kalitesinin yanında üretim kabiliyetlerimizin de belgelenmesi anlamına gelmektedir. Bu kapsamda, sürekli gelişim ve yenilikçilik vizyonumuz paralelinde, fark yaratan yeni projeler ve yeni ödüller ile örnek olmaya ve gelecek hedeflerimize ulaşmaya devam edeceğiz.

Yalın Üretim Proje Lideri
Üretim Müdürü
Hüseyin GÜR

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi