Blog

Kore’nin dev Silikonlu Yonga üreticisi “Samsung” haberinin esinlendirdikleri

Samsung Rising
Genel Genel Yazılar

Kore’nin dev Silikonlu Yonga üreticisi “Samsung” haberinin esinlendirdikleri

Samsung Şirketi Silikonlu Yonga işine 1983 yılında girdi. Amerikalı ve Japon şirketlerinin hakim oldukları sektörde Kore’nin gerekli doğal kaynaklarının olmadığını ancak çok motive ve yetişmiş insan kaynaklarına sahip olduklarını, bu alanda başarılı olacaklarını Samsung’un kurucu başkanı Lee Bygung açıkladı. Samsung Yönetici ekibini güçlendirmek, adanmışlıklarını arttırmak için Seul yakınlarındaki dağda gece yürüyüşüne yönlendirdi. Çok büyük adanmışlıkla ve askeri disiplin ile yola koyuldular. Kore için vaz geçilmez ve dünya ile rekabet eden endüstriyi kurdular. Beraberlerinde de büyük bir yardımcı sanayisini de beraberlerinde sürükledi, binlerce onblnlerce genç insana iş kaynağı oldu, ilham verdi.

Japonların Zaibatsu, Korelilerin Chaebol diye ifade ettikleri “Sektörün Ana Şirketi” beraberinde devasa bir yardımcı sanayii ve yüzlerce binlerce genç insana yeni ufuklar, yeni çalışma ve yaşam alanları açtı. Yazının yazarının ifadesi ile Samsung askeri nitelikli iş ahlakı ile 30 yıldan günümüze kadar sektörüne hakimiyet kurdu.

Ancak geçen yıllarla birlikte Samsung’un da mücadeleci karakterinde gevşemeler olduğu, yeni rakiplerin daha iddialı ve yaratıcı karakterleri ile Samsung’u zorladığını; yazarın ifadesi ile Samsung’un da Amerikalı “İntel” firmasının durumuna düşme tehlikesinin mevcudiyetinden, gevşediğinden bahsetmektedir.

Samsung’un geçen yılki cirosunun 240 milyar dolar olduğunu yine bu yazıdan öğreniyoruz. Rakkama dikkatinizi

çekiyorum.

Bizler Yalın Enstitü’de daha çok Japon şirketlerini, başta Toyota ve Toyota Topluluğu Şirketleri olmak üzere Panasonic, Honda gibi önde giden sanayi kuruluşlarını oldukça iyi öğrendik, öğreniyoruz. Kore’yi ve Koreli şirketlerin yukarıda ifade edilen özelliklerini, kurucularını, kurucu motivasyonlarını, insanlarını pek tanımıyoruz. Ancak hemen bütün sektör lideri Chaebol denilen Lider Şirketlerin niteliklerini ülkemiz sanayi, iş adamı ve akademisyenlerin iyi anlamalarına ihtiyaç bulunmaktadır. Ulusal Gururu ön plana çıkaran bu şirketleri motive eden unsurlara iyice bakmak gerekiyor. Ben şahsen kendime görev verdim ve bu yazıda adı geçen Geoffrey Cain’in “Samsung Rising – Samsung’un Doğuşu kitabı”nı ısmarladım.

Umarım bu yazım anlamlı ve faydalı paylaşımları da beraberinde getirir.

Yalçın İpbüken

12 Mayıs 2023

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi