Blog

Dünya Çapında ve Dünya Ölçeğinde Yalın Düşünceyi Yaşayan, Yaşatan ve İlerleten Kuruluş – FARBA

Genel Yazılar

Dünya Çapında ve Dünya Ölçeğinde Yalın Düşünceyi Yaşayan, Yaşatan ve İlerleten Kuruluş – FARBA

4 Eylül günü Rusya’dan bir misafirimiz ile Bursa’da yaptığımız firma ziyaretlerinden birisini Farba Aydınlatma Sistemleri Fabrikasına gerçekleştirdik. Moskova Devlet Üniversitesi İş İdaresi Fakültesinin Öğretim Üyelerinden Vyacheslav Boltrukevich ülkemizdeki Yalın Fabrika faaliyetlerini yerinde görmek için 3 günlüğüne ziyaretimize gelmişti. Bir hafta önce benim Moskova’da ziyaretine gittiğim bu kişiye yurda döner dönmez 3 gün boyunca refakat ettim. Son yirmi yıldır Yalın Düşünce ile yatıp kalkan bir kişi olarak her bir fabrika ziyaretim bana büyük heyecan vermekte, fabrikalarımızın Yalın Üretim ve Yönetimi konusunda kat ettikleri yolu, gerçekleştirdikleri gelişmeleri yerinde görmek büyük keyif ve mutluluk ile izlemekteyim.
3 Eylül ilk ziyaretimizi Farba’ya yaptık. Fabrika Müdürü Mürsel Gülen bizi bizzat karşıladı, Farba’yı tanıttı ve Farba’daki Yalın çalışmaları örnekleri ile gösterdi. İnanılmaz derecede gurur duydum. Rus dostumuz da Farba ve ziyaret ettiğimiz diğer iki kuruluşlartan da etkilendi. Türkiye’deki Yalın Fabrika uygulamalarının dünya çapında örnek düzeye eriştiğini bizzat gözlemledi.
Farba’da en çok dikkatimi çeken, ürün geliştirme konusundaki titizlikleri oldu. Ar-Ge biriminde Toyota ürün geliştirme yönteminin temel taşlarından olan Oobeya Odası (büyük oda / proje odası) kurulmuş, burada ürünü devreye almadan önce projenin tüm süreç, zaman, satın alma, maliyet planlamasını yaparak sıkı bir ön çalışma (front loading) yapmaktadırlar. Lojistik, kalite, üretim gibi birimlerden çalışanları birlikte görevlendirerek hataları, tekrarları azaltmakta ve böylece proje lead time’ını kısaltmaktadırlar.
Farba’nın Yalın Yönetimi ve Yalın Fabrika uygulamalarını tam Toyota’nın istediği, Yalın Enstitünün  hayal ettiği gibi entegre ettiklerini gözlemledim. Aldıkları iş sonuçları da bu durumu kanıtlamaktadır. Farba son 3-4 yıl içinde başta Toyota olmak üzere Ford, Renault ve Fiat’tan üstün başarı ödülleri almaktadır. Farba Dünya çapında faaliyet gösterme yolunda önemli adımlar atmaktadır. Tanınmış Alman Aydınlatma Sistemleri Odelo firmasını satın aldılar. Almanya ve Slovenya ‘daki fabrikaları bünyesine kattıktan sonra, Çin’in Tianjin Şehrinde de faaliyete geçtiler. Biz Farba’yı gezerken, Çin’den 10 çalışan Farba’ya eğitim için gelmişlerdi. Farba’nın yakın gelecekte Amerika Kıtasına NAFTA bölgesinde de faaliyete geçeceğini büyük bir keyifle öğrendik.
Farba’nın hem “Dünya Çapında Hem de Dünya Ölçeğinde” firma olma başarısının sırrını Mal Sahibi, CEO, Yönetici, Mühendis ve çalışanlarının eşsiz beraberliğinde aramak lazım diye düşünüyorum. Yalın Düşünceyi bu kadar iyi özümsemiş bir kadroyu dünya üzerinde bulmak çok kere zor olmaktadır. Ama işin sırrı da burada yatmaktadır. Mal Sahibi, CEO, Üst Düzey Yönetici ve çalışanların anlayış ve kader birliği Yalın Düşüncenin tam olarak hayata geçirilip tam olgunlaşmasında olmazsa olmaz koşul olmaktadır.
Bana sık sık sorulan bir soruyu ve benim verdiğim cevabı burada sizlerle paylaşmak arzusundayım. Bana diyorlar ki, siz herhangi bir sektörde daha önce çalışmadınız. Bizi de tanımıyorsunuz, bu yöreyi de tanımıyorsunuz. Yalın üretimi ve Düşüncesini burada uygulamaya başlarsanız. Olumlu sonuçlar alabileceğinizden nasıl emin olabiliyorsunuz. Ben de cevap olarak; “bana Mal Sahibi ve CEO / Genel Müdürünüzün Yalın Düşünceyi hayata geçirmekteki kararlılığını garanti edin.Ben de size şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçların benzerini alabileceğimizi şimdiden söyleyebilirim.”
Farba’nın Mal Sahibi Temsilcisi Ahmet Bayraktar ve CEO Ayhan Gürbay’ı uzun süredir tanırım. Son 10 yıldır Yalın Üretimi anlamak, Farba’ya uyarlamak konusundaki kararlılıklarını yakinen bilmekteyim. İnanın 3 Eylül günü gördüklerimizden aşırı derece mutlu olduk. Son 20 yıldır sürekli çaba gösterdiğimiz Yalın Düşünce, Yalın Yönetim ve Yalın üretim konusunda Farba’nın ve birlikte çalıştığımız ama bu yazıda isimlerini zikretmediğimiz bir çok kuruluşun aldığı mesafeden dolayı kıvanç duyuyoruz. Bu yüzden de Yalın Enstitüler Dünyasında haklı bir takdir topluyoruz. Bu neticelerin alınmasında başta Yönetim Kurulumuz ve tüm Danışman / Eğitmen arkadaşlarımızın payı büyüktür. Hepsine şükranlarımı sunuyorum.
Farba’yı ve diğer 2 güzide firmamızı ziyaretten sonra 4 Eylül günü Bursa Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Ekonomi Bakanlığımız tarafından maddi olarak desteklenen Otomotiv Yalın Sanayicileri kümesinin ara dönem sunuşlarını izledik. Katılımcı firmalardan birisi de Farba’ydı. Farba’nın sunumu CEO Ayhan Gürbay yaptı. Bu sunumu Ayhan Gürbay’ın müsadeleri ile bu yazımın ekinde yayınlıyoruz. Bir kere daha Ayhan Gürbay ve çalışma arkadaşlarıma tebriklerimi sunuyorum.
Yalçın İpbüken

Farba CEO’su Sn. Ayhan Gürbay’ın Yapmış Olduğu Yalın Mükemmellik Sunumu

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi