Blog

Coşkunöz Metal, WCM Denetim Sürecini Başarıyla Tamamladı

Genel Yazılar

Coşkunöz Metal, WCM Denetim Sürecini Başarıyla Tamamladı

Genel Müdür Şükrü Tetik, Fiat Grubu tarafından yönetilen WCM denetim sürecini başarıyla tamamladıklarını belirterek, Seri Üretim Grubu 3 lokasyonunda yapılan çalışmalarla mevcut yalın üretim sistemine yeni araçların entegrasyonunu sağladıklarını açıkladı
Ana faaliyet alanı otomotiv yan sanayi olan Coşkunöz Holding, 1950 yılında M. Kemal Coşkunöz tarafından kuruldu. Bugün itibarıyla sınırsız şekillendirme yapabilen bir makine parkına sahip olan holdingin 12 firması ve 3 bine yakın çalışanı bulunuyor. Holding altı farklı sektörde faaliyet gösteriyor.
sukru-tetikMercedes Benz Türk A.Ş. tarafından 2012 yılı Yıllık Tedarikçi Değerlendirmesi’ kapsamında A Kategori’ye değer bulunan Coşkunöz Metal Form, Fiat Grubu tarafından yönetilen Dünya Sınıfında Üretim (World Class Manufacturing-WCM) denetim sürecini de başarıyla tamamlayarak, sektördeki yetkinliğini perçinlemiş oldu. Ana faaliyet alanı otomotiv yan sanayi olan Coşkunöz Holding, 1950 yılında M. Kemal Coşkunöz tarafından kuruldu. Bugün itibarıyla sınırsız şekillendirme yapabilen bir makine parkına sahip olan holdingin 12 firması ve 3 bine yalan çalışanı bulunuyor. Holding altı farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Holding, başta otomotiv olmak üzere makine, havacılık, ısı ve taşımacılığın yanı sıra enerji alanında da etkin bir şekilde çalışıyor. Karoser sac parçalarının yanında yapısal ve fonksiyonel otomotiv sac parçalan da üreten holding şirketleri, yılda yaklaşık 150 bin ton sac işleyerek, imal ettiği ürünleri başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına sevk ediyor. Yıllık cirosunun yüzde 50’sini ihracattan karşılayan holding, imalatını yapağı ürünlerle Türkiye otomotiv sanayisinin yapı taşlarının oluşmasında da önemli rol oynadı. Holding kuruluşlarına ait olan patentli ürünler arasında markalama makinesi, yağ keçesi, çelik karoseri, şoför kabini ve akümülatör maşası bulunuyor.
ISO 500’de 32 sıra yükseldi
Türkiye otomotiv sanayinin gelişimi için eşik sayılabilecek imalatlar da yapan holding, 1963 yılında, ürettiği ürünler arasında otomotive yönelik dış yüzey ve gövde sac parçalan, kenetli-montajlı parçalar, yakıt depolan, kaynak makineleri, presler, 3D lazer kesme makineleri, sac işleme makineleri, sac kalıplan, kauçuk-metal titreşim takozlan, uçak gövde parçaları ve panel radyatörler bulunuyor. Coşkunöz Holding’in en büyük firması konumunda olan ve İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı 2012 yılı Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 156’ncı sırada yer alan Coşkunöz Metal Form Makine, geçtiğimiz yıla kıyasla 32 sıra birden yükselmiş oldu.
100 bin tondan fazla çelik sac işleniyor
coskunozFirmalarının 100 bin metrekarenin üzerindeki üretim alanıyla yüda 100 bin tondan fazla çelik sac işlediğini ifade eden Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Şükrü Tetik, Türkiye’de ve Avrupa’da OEM’lere sac parça ve kalıp-makine üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Tetik, Coşkunöz Metal Form’un kısa bir süre önce Mercedes Benz Türk A.Ş. Merkezi Satınalma, Otobüs Malzeme Temini ve Kalite Güvence Müdürlükleri tarafından 2012 yılı ‘Yıllık Tedarikçi Değerlendirmesi’ kapsamında ‘A Kategori’ye değer bulunduğunu dile getirerek, “Değerlendirme, Coşkunöz Metal Form’un Mercedes’in Hoşdere’deki fabrikasına gerçekleştirdiği sevkiyattaki ürün kalitesi, sevkiyat güvenliği ve satın alma kriterleri baz alınarak yapıldı. Metal Form, 87.03 puan alarak önemli bir başarıya imza attı” dedi.
Şükrü Tetik, geçtiğimiz aylarda FIAT Grubu tarafından yönetilen WCM denetim sürecini de başarıyla tamamladıklarının altını çizerek, Seri Üretim Grubu 3 (SÜG3) lokasyonunda gerçekleştirilen WCM çalışmalarının firmanın mevcut yalın üretim sistemine yeni araçların entegrasyonunu sağlayarak, sistemin daha etkin ve verimli çalışabilmesini sağladığına işaret etti. Tetik, şöyle devam etti: “WCM denetimine giren SÜG 3, TOFAŞ ekibinin yaptığı değerlendirme sonucunda 22 hedef puan üzerinden 16 puan alarak süreci başarıyla tamamladı. Değerlendirme sonrası TOFAŞ tarafından Coşkunöz Metal Form’un ilk denetim sonrası en yüksek puan alan firmalar arasında yer aldığı bilgisi verildi. Coşkunöz, WCM çalışmaları sayesinde birçok yeni iyileştirme aracını görme şansı buldu. Firma olarak bizler entegre çözümler sunan bir yapıyla sürdürülebilirlikten yanayız” değerlendirmesini yaptı. Şükrü Tetik, Coşkunöz Metal Form bünyesinde faaliyet gösteren Coşkunöz Ar-Ge Merkezi’nin holding şirketlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini üstlenmek adına 2006’dan bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi. 2010’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belgelenen merkezin üniversiteler ve yerli-yabancı araştırma şirketleri ile işbirliği yaparak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Tetik, merkezin özellikle otomotiv ve makine sektörlerinde Avrupa standardının da üzerinde altyapıya ve etkinliğine sahip olmayı hedeflediğini ifade etti. Tetik, “Ar-Ge merkezi çalışmalarımız; otomotiv, lazer teknolojileri ve kalıp-makine uzmanlıkları altında yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.
Yayın adı: Dünya Özel Ek
Tarih: 29.08.2013
Sayfa: 26

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi