Blog

Yalın Dönüşüm Sürecimiz Başladı

Duyurular & Basından Haberler

Yalın Dönüşüm Sürecimiz Başladı

Dünya devi otomotiv markalarına parçalar ve kalıplar üreterek sektörün gurur kaynağı işletmelerinden biri olan Sarıgözoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu ile görüştük. Manisa, Aksaray ve Bursa fabrikalarının eş zamanlı olarak yalın dönüşüm sürecine girdiklerini söyleyen Sarıgözoğlu ile kalıp sektörünü değerlendirdik.
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (MOSB) faaliyet gösteren Sarıgözoğlu Kalıp, dünyanın önde gelen otomotiv ve beyaz eşya markalarının önemli parçalarının kalıp tedarikini yapıyor. Bursa’daki fabrikalarının devreye girmesiyle beraber 2011 yılında yüzde 110 büyüyen firma şimdide üç fabrikasını birden yalın dönüşüm sürecine soktu. Firmaları hakkımla görüştüğümüz Mustafa Sarıgözoğlu aynı zamanda kalıp sektörünü değerlendirdi.
Sarıgözoğlu’nun kuruluşundan bahseder misiniz?
İzmir’de Nurçelik adı altında 1957 yılında babamız. İsmail Sarıgözoğlu tarafından kurulan firmamız; edindiğimiz tecrübe, bilgi ve teknolojik güçle artık dünya devleriyle çalışıyor. Sarıgözoğlu markası başta otomotiv sektörü olmakla beraber beyaz eşya alanında da presli şekillendirme ve firmamızın kökeni olan sac kalıpları konusunda sektörün önde gelen OEM Merine hizmet veriyor.
msarigozoglu2Şu anda çalışmalarınızı üçüncü kuşak devraldı, değil mi?
Bir aile şirketi olarak bugünlere gelen Sarıgözoğlu ben ve kardeşim Levent Bey tarafından yönetiliyor. Üçüncü nesil olarak yeni kuşağın yönetimi devralmasıyla ilgili ciddi çalışmalar başlattık, bu kapsamda Türkiye Aile işletmeleri Derneği (TAIDER) ile iş birliği içerisindeyiz.
Firmanızın urun ve hizmet yelpazesinde neler bulunuyor?
Otomotiv sektörünün gelişmiş yan sanayilerinden biri olarak araçların kozmetik olarak adlandırılan büyük dış panel parçalarından, robotlu kaynak sistemleriyle bu parçaların montajından, kalın şasi parçalarına kadar geniş bir yelpazede üretimini gerçekleştiriyoruz. Uluslararası alandaki hizmetlerimizin en büyük sebeplerinden biri olan büyük kozmetik ve alüminyum gibi yetkinlik gerektiren kapsamlı sac kalıpları üretimimizin başında geliyor. Bu çerçeve dahilinde şu anda Ford Otosan’ın 8 yan sanayisinden biri olarak Ford ile birlikte A proje (Global Kargo Kamyon. V362. V363. B4fV0) yürütmekteyiz. Bu projeler kapsamında Ford Amerika’ya kalıp ve prototip parça sevkiyatı gerçekleştiriyoruz. Projelerin devreye alınması ile birlikte seri parça gönderimine de başlayacağız.
Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Otomotiv sektörü asli sektörümüz olsa da beyaz eşya sektöründe de Türkiye. Fransa. Almanya ve İngiltere’de bulunan Bosch firmalarına kombi üretiminde kullanılan iç ve dış sac aksamları için yıllardır kalıp ve seri üretim konularında hizmet veriyoruz.
msarigozoglu2-1Sektörde ürünlerin hızlı, kaliteli ve ekonomik üretilmesi önemli… Bu konuda firmanız için neler söyleyebilirsiniz?
Sarıgözoğlu’nun uzun yıllardır edindiği tecrübe, gelişime açık yapısı, deneyimli ve işine hakim ekiplerimiz sayesinde müşteri talebinin karşılanmasına karşı hassasiyetimiz ve yüksek teknolojiye sahip makina parklarımız üretim esnasında bu üç parametrenin karşılanmasında ki en büyük etkenlerdir. Bunların yanı sıra firmamız yalın üretim felsefesini benimseyerek Manisa. Aksaray ve Bursa fabrikalarımız eş zamanlı olarak yalın dönüşüm sürecine girdi. Geçen yıl taşlayan bu sürecin meyvelerini toplamaya başladık.
Ürünlerinizin şekillenme surecinden ve imalat periyodundan bahseder misiniz?
Öncelikle müşteri talebinin doğru algılanmasıyla tüm süreçlerde yüksek teknoloji kullanılarak, fizibilite çalışmaları, simülasyonlar doğrultusunda müşteriyle iletişim halinde kalarak kalıp tasarımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Deneyimli ekiplerimiz sayesinde üretim planlayıp esnekliğimizi yitirmeden planlarımıza sadık kalarak Üretimimizi model de dahil olmak üzere pres altı çalışmalarımızla sonuçlandıracak biçimde tesisimizde gerçekleştiriyoruz. Seri üretim için kalıpları devreye alma sürecini de ayrıntılı bir şekilde planlayıp kalite kapsamları dahilinde gerek firmamızda, gerekse müşterilerimizin pres hatlarında tamamlıyoruz.
Kalıp sektöründe en önemli unsurlardan birisi ürünün uzun ömürlü olmasıdır. Firma olarak bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Müşterilerimizin beklentisi haline gelmeden onların kalite sistem çalışmalarını fiilen ve titizlikle hayata geçirip ihtiyaç doğrultusunda teknolojik gelişmeleri ve kapasiteleri güncelliyoruz.
Seri üretim ve sanayileşmenin temel taşlarından biri olan kalıp sanayinin ekonomiye olan katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Dünyada kapasite fazlası üretim düşüşü okluğu dönemlerde bile Türkiye, artan ihracat ve üretim sayılarıyla ön plana çıktı. Artık üretimin doğuya kayması düşüncesi, konsept olarak yerini tasarımın da doğuya kayması sonucunu getiriyor.
Hedeflenen 2023 yılı için strateji belgesinde vurgulandığı gibi 4 milyon adetlik bir üretimin ülkemizde gerçekleşmesidir. Ayrıca bunun yüzde 75’in in de ihracatı hedefleniyor. Otomotiv yan sanayi burada çok önemli bir yer işgal ediyor.
msarigozoglu3Türkiye’de bu sektörde 5 bin civarında firmanın faaliyet gösterdiği tahmin edilmekte. Sizi diğer firmalardan farklı kılan nedir?
Öncelikle sürdürülebilir, uzun vadeli bir başarı hedeflenmiştir. Sarıgözoğlu bir okul nite liginde verdiği eğitim ile yetiştirdiği ve sahip olduğu ekiplere verilen önemle de bu hedefe gidişi perçinleniştir. Müşteri odaklılığımız ve esnek yapımız sayesinde müşteri talepleri doğrultusunda yetkinliklerimizi sürekli geliştiriyoruz.
Teknik personel istihdamında Türkiye genelinde yaşanan bir sorun var. Siz bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?
Teknik liselere ve yüksekokullara gereken önemin verilmemesi ciddi bir etken. Bu konuda Koç Grubu’nun başlattığı programa gönülden desteğimizin yanı sıra Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) olarak yönetimini ve idaresini üstlendiğimiz bir okul açtık. Nitelikli hocalarımızla sanayinin ihtiyacı paylaşılarak ve öğrencilere istihdam garantisi verilerek ortak bir iş birliği içine girdik.
Sektörün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacağını düşündüğünüz tavsiye ve önerileriniz nelerdir?
Sektörümüzün kemli iç dinamikleri diğer sektörlere göre farklıdır. Bu dinamiklere hakim olup ileri görüşlülükle kısa ve uzun vadeli değişkenliklere hazırlıklı olunmalı ve sürdürülebilir olmak için eğilimi ve gelişimi ilke edinmek sürekli ve hızla değişen sadece sektörün değil içimle bulunduğumuz çağın da en büyük gerekliliğidir.
 

Sektörel Tanıtım Makina
Ağustos 2013

 
 
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi