Blog

<strong>Canımızı fena halde acıtan Deprem Faciası ile ilgili bir takım düşünce ve paylaşımlar</strong>

CE09615E-595C-46D4-9A0E-25C4280245C8
Genel Yazılar

Canımızı fena halde acıtan Deprem Faciası ile ilgili bir takım düşünce ve paylaşımlar

Güney doğu ilerimizde yaşadığımız deprem felaketi hepimizi derinden yaraladı. Acılar büyük, faciada hayatlarını kaybedenlere rahmetler dilerken, canı yanan ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyor, dayanma gücü diliyorum.

Değerli iş insanı, genç dostum Serdar Göktekin. Çok titiz ve kaliteli yapılar üreten sıra dışı bir insan. Adana’da yaşıyor. Adana’da inşaat yapıyor. Yaptığı inşaatları bilenlerin, görenlerin beğendiği çok değerli yaşam alanları. İyi ve güzelin yorulmak bilmeyen takipçisi.

Kendisi ile Yalın İnşaat konusunda oldukça uzun süredir bir beraberlik içindeyiz. Kısmen danışmanlık. Fakat daha fazla birlikte Yalın İnşaatı daha başarı ile gerçekleştirme yönünde öğrenmekte yol arkadaşlığı yaptığım genç insan. Her yönü ile örnek bir kişilik. Çok iyi bir öğrenci. Hayatta birçok genç insan tanıdım bunlardan en önde giden çabadaki bir kişi. Çok iyi bir iş insanı. Harika bir yapı girişimcisi.

Yıllardır Yalın İnşaat konusunda çaba gösteriyoruz. Amerika, İngiltere, Brezilya ve Japonya’daki inşaat ve yapı sanayisindeki Yalın İnşaat uygulamalarını takip ediyoruz. Ülkemizde yetişmekte olan genç insanlarla bu endüstriye çözümler sunmaya gayret ediyoruz. Ancak şimdiye kadar diğer sektörlerdeki kadar ilerleyemedik. Bunun analizine burada girmek yerine sözü Serdar Göktekin’e bırakmayı daha doğru buluyorum.

Serdar’ın söyledikleri ve yazılanlar yalnız bugünün koşullarında oluşturulmuş düşünceler değiller. Yıllardır yapı sektöründe yaşanılan haksız rekabeti, İnsan odak eksikliği, yapsat, yapılan binada esas yaşayacak insanı ve ailesini zerre kadar dikkate almayan zihniyeti, güvenlik ve kaliteyi göz ardı etmeyi, tamamen ticari ve mali bakışı hepimiz büyük bir üzüntü ile yaşamakta, takip etmekte idik.

Kendisi ile deprem sırasında birçok kere konuştum. Gördüklerini, yaşadıklarını sordum. Uzun telefon konuşmalarında ben dinlemekten o da anlatmaktan bıkmadı.

Aşağıda mahalli 5 Ocak yayın organında yayınlanmış röportajını sizlerle paylaşıyorum.

Haber linki: https://www.5ocakgazetesi.com/kalite-ve-insan-yasami-hicbir-zaman-ucuz-degildir-46406

Serdar’ın insan ve profesyonel bir kişilik olarak ifade ettiği sözcüğün doğruluğuna eminim. Kibar üslubu ile ciddi eleştirilerini sizlerle paylaşmak istedim.

Umudum bütün bu derin acıdan gerekli dersleri alır, soluklanır, insanları olgulardan ayırarak nedenleri niçinlerisüratle araştırırız. Meydana gelen acılarda cezai sorumlulukları olanlara gereken cezai işlemleri gerçekleştirmeyi ihmal etmeyiz.

21.yüzyılın insanının yaşayacağı ve çalışacağı şehirler, yerleşim yerleri kurarız.

Gelecek günlerde diğer deprem yazımda Barış Lostuvalı’dan bahsedeceğim. Barış Lostuvalı San Francisco’da yaşıyor, Yapı Sektöründe Yalın İnşaat Koordinatörlüğü yapıyor. Hastane İnşaatlarında görevli iken kendisini tanıdım. Hatta San Francisco’da kendisini ziyaret ettim ve dersler çıkarttım. Bana Yalın İnşaatı tanıtan kişidir. Uzun yıllardır temas halindeyiz.

Geçen hafta Kahraman Maraş Depreminin gerçekleştiği 11 ildeki yapıların neden bazıları depreme dayanmaz iken diğerlerinin ayakta kaldıklarını etüt etmek için 5-6 kişilik Amerikalı ekiple San Francisco’dan Deprem bölgesini incelemişler, muhtemel San Francisco depremi için yerinde dersler çıkartmışlar. Bu işleme yalın sözlüğünde “hansei” “olay yerinde ders çıkartmak” diyoruz. Barış’tan bahsederken bu etkinliğine bir parça da olsa yer vermeyi arzu ediyorum.

Eğer biz bu faciadan gerekli dersleri soğukkanlılıkla, insanları ve olguları bir birinden ayırıp analiz etmez isek çok büyük bir fırsatı daha kaçırmış olabileceğiz.

Soğukkanlı yerinde Analız gerekli olan öncelikli davranış biçimidir.

Yalçın İpbüken

Yalın Enstitü Başkanı

15 Mart 2023

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi