Blog

Bursa OSB Otomotiv Kümesi 2012-2015 faaliyetleri başarı ile sonuçlanmıştır

Duyurular & Basından Haberler

Bursa OSB Otomotiv Kümesi 2012-2015 faaliyetleri başarı ile sonuçlanmıştır

Bursa Organize Sanayi Bölgesi OSB Otomotiv Kümesi UR-GE projesi 2012-2015 faaliyetleri başarı ile sonuçlanmıştır. Programı eksiksiz ve başarı ile tamamlayan 8 firmaya bakanlık ilave olarak yıllık 50 Bin ABD Dolarına kadar 3 yıl boyunca alınacak danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderlere %70 oranında destek vermektedir.
Bursa Organize Sanayi Bölgesinde 50 adet Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi Firması faaliyet göstermektedir. 2014 tarihinde Otomotiv Firmaları 5.8 milyar USD’lık ihracat gerçekleştirmiştir. Türkiye ihracatının 3.7% BOSB üyesi şirketlerce gerçekleştirilmiştir. BOSB içinde 48.000 kişi çalışmaktadır.
Bursa BOSB Yönetimi Nisan 2012 tarihinde 2010/8 tebliği kapsamında kurup başlattığı Otomotiv Kümesi Eğitim ve Danışmanlık programına 15 firma katıldı. Eğitim ve Danışmanlık çalışmalarına katılan firmaların hemen hemen tamamı Moskova ve Çin, Shanghai,  Automekanika Fuarlarına ve Moskova Otomotiv Foruma katıldılar. 8 Firma, Türkiye’ye davet edilen Alman Alım Heyeti ile birlikte B2B’ler gerçekleştirdi. Bu programların tamamını başarı ile tamamlayan firmaları Ekonomi Bakanlığı karşılıksız %70’i 50 bin USD’ye denk gelecek şekilde destek ile ödüllendirmiştir.
BOSB Otomotiv Kümesinin İş Mükemmelliği ve Yalın Üretim Teknikleri Eğitim ve Danışmanlıkları Cevdet Özdoğan ve yönetimindeki Yalın Enstitü Danışman/Eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmiştir.
14 ayrı konuda eğitim alan firmaların personeli firmalarında çok başarılı uygulamalar yaptılar ve sonuçlar elde ettiler. Firmaların aldıkları eğitimler aşağıda gösterilmektedir. Katılımcı firmalar 4 Eylül 2013 tarihinde ara sunumlarını gerçekleştirdiler.
Eğitim faaliyetlerini takiben Danışmanlık çalışmaları Ağustos 2014 tarihinden Nisan 2015 kadar sürmüştür.
Firmaların elde ettikleri başarılı sonuçlar Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı tarafından takdirle karşılanmıştır. Firmaların 2013 yılında elde ettikleri tasarruf 1.676.000 TL olmuştur.
Yukarıdaki eğitim ve danışmanlık programına ilaveten 11 firma Enerji Verimliliği Programına katılmışlardır. 18.000 MWh/Yıl enerji tasarrufu ve 3,343.000 TL tasarruf elde etme potansiyelleri mevcuttur.
2012 yılında başlayan küme programı 8 firmanın 6 Mayıs 2015 günü BTSO konferans salonundaki başarılı sunumları ile sonuçlandı. Başta katılımcı firmalar, personeli, BOSB Yönetimi, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşlar uygulanan programdan memnun kalmışlardır. BOSB Otomotiv Kümesi Program uygulayıcılarının özverili çalışmaları herkesin takdirini kazanmıştır.
1.BOSB Otomotiv Küme UR-GE projesine katılan firmaların üst düzeydeki memnuniyeti ve kazanımları BOSB’a üye yeni 32 Otomotiv firmasının küme çalışmalarına katılım arzusunu yaratmıştır. Yeni Kümelerin Eylül 2015 tarihinde başlaması söz konusudur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi