Blog

Uludağ Üniversitesi Yalın Dönüşüm Proje Ekibi'nin Karsan Ziyareti

Genel Yazılar

Uludağ Üniversitesi Yalın Dönüşüm Proje Ekibi'nin Karsan Ziyareti

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “Yalın Sağlık Hizmeti” vermek için çalışmalara başlayan Uludağ Üniversitesi Yalın Dönüşüm Proje Ekibi, 01.08 günü Karsan’ı ziyaret ederek “Yalın Yönetim” ve “Karsan Yalın Yönetim Projesi” hakkında bilgi aldılar ve yalın uygulamaları yerinde incelediler.
Ziyarete Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ayberk Kurt liderliğinde, Rektör Yardımcısı, Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi bölümlerinin Dekan Yardımcıları ile Tıp Fakültesi yöneticilerinden oluşan 14 kişilik bir grup katıldı.
Proje Lideri Prof. Dr. Ayberk Kurt, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hizmet kalitesini ve hasta memnuniyetini artırmak, maliyetleri düşürmek ve hastaların en kısa sürede, en az işlem adımıyla, en az yol katederek tedavi olmasını hedefledikleri Yalın Sağlık Hizmeti projesinin, Amerika ve İngiltere’deki hastanelerde uygulamaya alınmasının ardından Türkiye’de ilk başlatılan proje olduğunu ifade etti.
Projenin başlangıç toplantısına “Dünyayı Değiştiren Makine” ve “Yalın Düşünce” kitaplarıyla yalın kavramını dünyaya ilk olarak duyuran James Womack‘ın katıldığını ifade eden Kurt, Womack’in yalın düşünceyi hastanelerde uygulamaya almaya çalışmasının ardında Womack’in kayınpederinin kanser nedeniyle hastaneye yatmasının olduğunu anlattı. Womack’in, “Hastanelerde 2 saatte yapılacak bir şeyi ne yazık ki 4 günde yaptıklarını gördüm. Kayınpederime teşhis konurken toplamda 2 saatlik bir hizmet verdiler, ama 2 saatlik hizmet için 4 gün boyunca biz hastanede kaldık ve süründük, üstelik bu kalitesiz ve verimsiz hizmet içinde 25 bin dolar aldılar. Buna sistematik bir çözüm bulmak için biz de otomotiv endüstrisinden yola çıktık ve Yalın üretimi sağlık hizmetine uyguladık” dediğini aktardı.
Ziyaret, ilk olarak Yalın Yönetim ve Eğitim Yöneticisi Gökhan Çelikliay‘ın “Karsan Tanıtımı” ve “Karsan Yalın Yönetim Projesi” sunumu ile başladı.
Kaynak Bölümü sunum alanında M59 Grup Lideri Ersel Duman tarafından Kaynak Bölümünün tanıtımı yapılarak, Hat Yönetimi Sistemi ve Hedeflerle Yönetim Sistemi hakkında bilgi verildi. Ayrıca RT Kaynak Takım Lideri Sedat Göcen tarafından İş Güvenliği konulu bir Önce – Sonra Kaizen sunumu yapıldı. Kaynak Bölümü Yöneticisi Ramadan Albayrak‘ta 2 yıldır yürütülen Yalın çalışmalar neticesinde büyük proses iyileştirmeleri olduğunu, büyük alan kazanımları sağlayarak yeni projeler yatırım yapılmasına gerek kalmadan üretim alanları yarattıklarını, grup ve takım liderlerin üretim hatlarını hedeflerle ve rakamlarla yönettiğini, tüm çalışanların kaizen çalışmalarına katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
Montaj bölümü ziyaretinde M59 Montaj Final 1 Takım Lideri Berkant Korkmaz tarafından Montaj Bölümünün tanıtımı yapılarak, Yerinde Kalite ve Kaizen sistemlerinin işleyişi hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Son 24 saatin hat yönetim göstergelerini de sunan Korkmaz, göstergelerdeki gelişimle ilgili sorulan tüm sorulara etkin cevaplar vererek verilere hakimiyeti ile ekibin beğenisini kazandı.
Son Kontrol bölümü ziyaretinde ise Son Kontrol Kalite Grup Lideri Bülent İlhan ve Son Kontrol Teslimat Grup Lideri Şaban Hafızoğlu tarafından 12 adımlı Son Kontrol Akış İyileştirme üretim kaizeni hakkında bilgi verildi ve “devrim niteliğindeki” çalışma sonucunda elde edilen büyük kazanımlar anlatıldı. Müşterilerimiz olan PSA ve RT firmaları yöneticilerinin Son Kontrol bölümünü ziyaretlerinde gördükleri büyük değişimi ve aldıkları tebrikleri de gururla anlatan İlhan ve Hafızoğlu, yeni projeler için hazır olduklarını ifade ettiler.
Uludağ Üniversitesi Yalın Dönüşüm Proje Ekibi, Kaizen, Hat Yönetimi ve Yerinde Kalite çalışmaları ile süreçlerin iyileşmesinden ve bu iyileşmelerin şirketin iş sonuçlarına kalite, maliyet ve zaman iyileşmesi olarak yansımasından etkilendiklerini ifade ederek sağlanan gelişim nedeniyle çalışmaya emek veren tüm Karsan çalışanlarını tebrik ettiler.
Proje Lideri Prof. Dr. Ayberk Kurt, Uludağ Üniversitesi’nde yürütecekleri projede, Türkiye ve Bursa adına büyük kazanımlara ulaşmayı hedeflediklerini, başarılı bir proje uygulaması yaratarak diğer hastanelere örnek olmak istediklerini aktardı ve bu süreçte Karsan ile yakın işbirliği yaparak Karsan’ın tecrübe ve birikimlerinden yararlanmayı arzu ettiklerini ifade etti.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devreye alınacak “Yalın Sağlık Hizmeti” projesinde proje ekibine bizlerde başarılar diliyor, toplum için yararlı olacak bu projede kendilerine her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyoruz.

Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti
Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti
Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti
Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti
Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti Uludağ Üniversitesi Karsan Ziyareti

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi