Blog

KIRPART Kaizen Konferansı – 2017

kirpart
Genel Yazılar

KIRPART Kaizen Konferansı – 2017

Yalın Uygulamalar için çalışmalara Şubat 2017’de başlayan KIRPART, yıl sonunda uygulamaların yayıldığı bölümlerdeki çalışanlarıyla, 28 Aralık günü, Gemlik Asım Kocabıyık konferans salonunda bir araya geldi.

Dökümhane bölümünün işçileri, katıldıkları Kaizen çalışmalarının sunumlarını yaptılar. Hemen hemen hepsi hayatlarında ilk kez böyle bir sunum yapacağından heyecan yüksekti.

Sunumlar ilerledikçe heyecan yerini alkışlara, yeni önerilere ve motivasyona bıraktı. İşçilerin hep beraber böyle mutlu olduğu bir günü paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduk; Kırpart yönetimine bir kez daha teşekkür ederiz.

İlk olarak KIRPART’ta döküm bölümünde yapılan kaizen çalışmalarının bölümün genel verimliliğine katkısı değerlendirildi. Sunumu yapan işçiler öğrendikleri ve uyguladıkları 10 adım kaizen çalışmasının sonunda, ele alınan konularda en az %50’lik verim artışı hedeflerine ulaştıklarını gururla anlattılar.

Fabrikada gerçekleşen bu verimlilik artışının yanı sıra Yalın Düşünce’nin asıl hedefi olan herkes için daha yaşanılabilir, mutlu bir çalışma hayatı hedefine yönelik sonuçlar da gözlendi.

Kaizen çalışmalarının sağlamış olduğu verimlilik artışı aynı zamanda çalışma şartlarının da iyileşmesine sebep olmuş, çalışanları rutin işin dışına çıkararak rutin mesai saatlerine renk katmıştır. Bunu, işçilerin sunumlarını gerçekleştirirken sergiledikleri, bir şey başarmış olmanın getirdiği özgüvenden de gözlemledik. Kaizen çalışmasında bulunmamış olan çalışanların da bu sunumların ardından çalışmalara destek olmak, hatta kendilerinin de yeni çalışmalar başlatmak niyeti her sunumun peşinden gelen soru-cevap kısımlarında fark edildi.

Konferans salonunda resmi bir havadan ziyade bir aile ortamının olması da ayrıca keyif vericiydi. Dinleyicilerin, sunum yaparken heyecanlanan arkadaşlarına olan tezahüratları ve destekleri görülmeye değerdi.

Her problem çözme ekibinin içinde aynı zamanda, mühendisler ve bölümü yöneticileri de katılmıştı. Konferans boyunca Üst yönetimin konuşmaları ve değerlendirmeleri oldu.

Yalın Uygulamaların KIRPART’ta şimdiden fazla mesaileri azalttığı, çalışma ortamının ve şartlarının iyileşmesine, iş sonuçlarının iyileşmesine katkıda bulunduğu görünüyor. Çalışanlar hevesle yeni Kaizen gruplarının kurulmasını talep ediyor.

Başarının elde edilmesinde yönetimin kararlılığı ve desteğinin, işin içine girmesi ve iş alanında görünür olmasının gerçekten çok etkili olduğunu bir kez daha gözlemledik.

Kırpart işini büyüterek, çalışanlarına da problem çözdürerek yoluna devam ediyor.

Sadi Gökeer – KIRPART Proje Şampiyonu
Fatih Tümer – KIRPART Proje Lideri
Leyla Şimşek – KIRPART Yalın Ofis Üyesi
Murat İnce – KIRPART Yalın Ofis Üyesi
Hakan Akgül – Yalın Enstitü YK Üyesi, Proje Lideri
Murat Bedük – Yalın Enstitü Danışman
Mehmet Talha Kurt – Yalın Enstitü Stajyer (İTÜ Makine)

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi