Blog

James Womack ile harika bir toplantı gerçekleştirdik. 25 yıllık birlikte çalışmamızı kutladık.

James Womack - Yalçın İpbüken
Genel Genel Yazılar

James Womack ile harika bir toplantı gerçekleştirdik. 25 yıllık birlikte çalışmamızı kutladık.

İlk olarak Haziran 1998 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Yalın Zirve dolayısıyla bir araya gelmiştik. Aradan geçen yıllar içinde 3 keresi Türkiye’de olmak üzere Yalın Zirveler ve Yalın Network toplantıları nedeniyle her yıl bir araya gelirdik. Pandemi ile araya bir boşluk meydana gelmişti.

Yalın Enstitü Yönetim Kurulu üyeleri, Optimist Yayınevi sahipleri Zülfü ve Kızı Zeynep Dicleli, Eski Yönetim Kurulu üyemiz Sabri Akdemir, İzmir’den aramıza yeni katılan Esin Ergun Kutlu ve eski Toyotetsu CEO’su eski tanıdığım Okan Dinç, Toyota Tarzı İK Kitabının yazarı Tekiner Kaya katıldılar.

Toplantı sonrası Capital Dergisi editörlerinden Tuba İlze ile James Womack röportajını gerçekleştirdik. Röportaja zaman zaman Yalın Enstitü ’den Nezih Soydan, Ülkü Kulaç ve ben de katıldık. Güzel ve kapsamlı bir röportaj oldu.

Toplantımızı James Womack ve eşinin kaldığı Sirkeci Maison otelinde yaptık. Gülhane parkına bakan nefis bir butik otelini önceleri ziyaret etmiş ve hem oteli hem de çalışanları tanımıştım.

Gülhane parkı, Sultanahmet benim ergenlik yıllarımın geçtiği muhitti. Sirkeci ve Eminönü’nün eski yıllarını bilirim. Sultanahmet, Divan yolu, Cağaloğlu, Sirkeci ve Eminönü tam bir turist diyarı olmuş. Hizmet kalitesi, sunulan ürünler çok yüksek kaliteye ulaşmış. Otelin müdürü Agah başta olmak üzere bütün personelin çok nitelikli insanlar olduğuna şahit olmak beni ziyadesi ile mutlu etti. Toplantı sonrası hep berber Ziyafet isimli lokantada öğlen yemeğini tam bir Türk mutfağında yedik. Sıra dışı yemek ve hizmet kalitesi bizi mutlu etti. Hatta şaşırttı.

James Womack ile ilk tanışmamızı, ilk Yalın Zirveyi ve Yalın Enstitüyü nasıl gerçekleştirdiğimizi ve bu ilklerde James Womack’ın sıra dışı vizyonerliğini, yalın düşüncenin bütün dünyaya yayınlaştırılmasındaki önemli rolünü anımsadık. Kendisine Yalın Enstitüyü tanıttık. Bu tanıtımı Yalın Enstitü Yönetim Kurulu üyeleri Cevdet Özdoğan, Nezih Soydan, Ülkü Kulaç ve Erol Yakut yaptılar. Bu sunum hepimizi mutlu etti. Gururlandırdı. Sunum sırasında ve sonrasında Yalın Enstitü Türkiye’nin eriştiği seviyeyi James Womack teyit etti. 32 ülkede faaliyet gösteren Yalın Enstitüler içinde Türkiye Yalın Enstitü’ sünün ayrıcalık yeri teyit edildi.

Üzerinde durduğumuz konularından Yalın ve Dijitalleşme konusu üzerinde durduk. Toplantımıza davet ettiğimiz Oğuzhan Ceylan, yazdığı Dijital Kaplumbağa kitabının İngilizcesini James Womack’a hediye etti.

James Womack ailesinin Kapadokya kısmını arkadaşımız Tekiner Kaya üstlenmişti. Tekiner Kaya çok değerli bir İnsan Kaynakları Uzmanıdır. Toyota’da İK kadrosunda görev yapmış çok iyi bir mühendistir. Sondadan akademik dünyayı seçmiştir. Tekiner’in Kapadokya ziyareti sırasında James Womack ile çok değerli zaman geçireceğine eminim.

Yalın Enstitü’nün 38 kişilik Yalın Danışman ve Eğitmelerinin seviyesinin dünya ölçeğinde olduğunu hep beraber teyit ettik.

Yayın ortağımız Optimist Yayıncılıkla işbirliği yaparak eriştiğimiz 24 kitaplık Yalın Enstitü Kütüphanesinin eriştiği seviyeyi anımsattık. Zülfü ve Zeynep hanıma şükranlarımızı ilettik.

Bütün toplantıyı video ’ya kaydettik. Bu videodan bölümleri zaman zaman Yalın Düşünür ve uygulayıcılarla da paylaşacağız.

James Womack ziyaretini organize eden Yalın Enstitü Merkez kadrosundan Buket Kanber’e, Müzeyyen Kayabaşına ve Yavuz Demir arkadaşlarıma her zamanki iş bilirlikleri ve tiziz çalışmaları dolayısıyla kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Yalçın İpbüken

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi