Blog

Hız Kesmeden Mükemmelliğin Peşinde

climbing helping  team work , success concept
Genel Yazılar

Hız Kesmeden Mükemmelliğin Peşinde

jim-morgan  Benim için mükemmellik çabası, 1992 yılındaki Lexus reklamında, rulman bilyesinin Lexus ES300 kaportasının net hassaslıktaki kenar boşlukları üzerinden        kendiliğince kayarak düştüğü ve kameranın yakınlaştığı görüntü ile başladı. Veya belki de benim model yapımı konusundaki geçmiş kalfalık dönemlerinde, titiz ve yetenekli ustabaşıların takım kalemlerini, el emeğiyle araç gövdelerini oluştururken onları gözlemlememle başladı. Her iki durumda da iyi imal edilmiş ürün ile kötü imal edilmiş ürün arasındaki keskin ayrımı ve daha önemlisi bu ürünleri imal eden çalışanlar arasındaki farkı gözlemleme imkanı buldum. Hemen sonra hangi ürünleri üretmek istediğim ve hangi ürünleri üreten çalışanlardan olmak istediğimi içgüdüsel olarak anladım.
Daha net olma adına, burada sözde bir sihirden ya da geçmişin romantik, yetenekli ustabaşılık olgusundan bahsetmiyorum. Ürünlerdeki eşsiz ve sürekli değeri yaratan ve gelişimi sürükleyen heyecanlı yaratıcı çalışanların gücünden bahsediyorum.
Fark Yaratan Ürünler
Ürün ve hizmetlerdeki ustalığı onların zerafet ve kusursuz uyumundan farkedebilirsiniz. Gereksiz parçaların elimine edilmesi ve gerekli olan parçaların titiz yönetimi ve bu parçaların birleştirilmesiyle ortaya çıkan ürünlerdir. Ürünler ile ilgili yapılan “iyi ürün” yorumu aslında sizin ürün üzerinde bıraktığınız etkidir. Aynı, zerafet ve uyumu Apple ürünlerin paketlerinde, Audi’nin iç mimarisinde veya  anlamlı ve duygusal takdir kazanan “Katrina Mobilya Projesi” de görebilirsiniz (kasırga enkazından yapılan). Büyük ustalık sadece klasik zor ürünler için geçerli değildir, ustalığı Menlo’nun yaratıcı ve derin araştırmalarıyla ortaya çıkan kullanıcı arayüzlerinde, cerrahın titiz hareketleri ve çalışanlarını yönettiği operasyonda ve hatta Marcelo Garcia’nın kesin Brazilian Jiu Jitsu’sunda görebiliriz.
Kusursuz olarak üretilmiş ürünler üretildikten sonra bariz olarak “şimdi anladım” geri bildirimi alırlar. Bunu fazladan mesailerini harcayan şüpheci mühendislerin yaptıkları zor işlerin fiziksel sonuçlarının,  yüksek ustalık standartlarında olduğunu gördüklerinde anladıklarına çok defa rastladım. Mucizeden uzak olarak, eşsiz ürünler yaratan süreçlerin çalışanlar ve ürünler için belirlenmiş özenli ve tarafsız performans standartların neticesinde oluşmaktadır. Eşsiz değer üretimi, yüksek düzeyde dikkat ve binlerce detay, mükemmellik ve kusursuzluk takıntısı olan tasarım, mühendislik ve imalat ekiplerinin işbirliği ile üretilmektedir.
jim-morgan-1
Eşsiz Çalışanlar
Birçok insanda doğuştan gelen ve ustalığın da ruhunda olan işlerini iyi yapma dürtüsü vardır. Bu global bir durumdur ve insanları yaptıkları işler doğrultusunda ortaya çıkan gurur ve anlam paylaşımı ile birbirine bağlar. Sonuçta, bu tarz ekstra zor işlerin başarılması iş ortamına neşe getiren motivasyon unsurlarıdır. Kesin olan bu zahmetli bir yolculuktur ve bu yolu seçenler üzerindeki etkisini uzun süre gösterir. Nadir de olsa, bu ustalar her meslek dalında çalışanlardan oluşan ve mütevazi özgüvenleri ve yüksek derecede odaklanmaları ile tanımlanırlar. Her hareket veya aktiviteleri daha az efor harcanarak yaratılan ritim veya akış ile sonuçlanır. Mükemmel değiller ancak işlerini onlardan daha iyi yapabilecek kimse yoktur. Bu durum onları mükemmellik arayışından alıkoymaz. Farkı ortaya koyan da bu anlayıştır.
Dikkat edilecek nokta ise, günümüzde geçerli olan “zirveye kısayoldan varmak”, “anında beğeni” ve “yön değiştirme” anlayışının aksine bu iş sıkı çalışma ve sabır gerektiren bir yolculuktur. Yalın düşünürler olarak, değer üretimi ve mükemmellik arayışı her şeyin üzerinde ilgilendiğimiz konulardır. Ustalık ruhu kalıcı değeri yaratmanın ana araçlarından birisidir ve bu değer arayışı çalışma ve çalışan karakterlerini de değiştirecektir. Peki ustalık için fazladan maliyet var mıdır ? Aslında hayır, fakat ustalık meziyetini reddetmenin bir fırsat maliyeti vardır. Hatırlayalım, sonunda üzerinde çalıştığımız ürün aslında kendimizi yansıtmaktadır.
Kalıcı değer sunun ürünler yapın..
Yazan: Jim Morgan
Çeviri: Eren Artar
http://www.lean.org/LeanPost/Posting.cfm?LeanPostId=166

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi