Blog

Yalın Belediyecilik ile Gelen Verimlilik

yalin-belediye2
Duyurular & Basından Haberler

Yalın Belediyecilik ile Gelen Verimlilik

Bursa Büyükşehir Belediyesi bize göre, 3 milyonu aşan nüfusuyla beşikten mezara hizmet sunan devasa bir kamu holdingi. 13 bini bulan çalışanı, 600 şantiyesi ile 10 bin 800 kilometrekare alana, 17 ilçeye ve bin 58 mahalleye hizmet götürüyor.

Dolayısıyla, böylesi büyük bir kurumun insan kaynakları ve bütçesinin verimli kullanımı büyük önem arz ediyor.

Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında başlattığı  ve kurum kültürüne dönüştürdüğü yalın belediyecilik uygulamalarıyla toplamda 200 milyon liraya yaklaşan bir tasarruf ve insan kaynağı verimliliği sağladı.

Dün Yalın Enstitü iş birliği ile Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde ‘Yalın belediyecilik’ uygulamalarına ilişkin bir toplantı vardı.

Proje detayı hakkında Strateji Geliştirme Daire Başkanı Alper Bayrak bilgi verdi. Ardından da eğitimler sonunda belediye birimlerinde sağlanan verimlilik ve buna ilişkin elde edilen tasarruflar anlatıldı.

Küçük müdahalelerle Büyükşehir’de yılda nasıl tasarruf sağlandığı ve verimliliğe ulaşıldığını biz de öğrenmiş olduk.

Örneğin; Kimi birimlerde adaletsiz ve kayırmacı yöneticilerin hep aynı çalışanlara fazla mesai yaptırarak neden oldukları zarar ve haksızlık ortadan kaldırılmış. Geçen yıl sadece bu kalemden yalın belediyecilik sayesinde 10 milyon liralık tasarruf sağlanmış.

Park Bahçeler ve Mezarlık hizmetlerinde hizmet alımları sonlandırılmış, bu sayede sadece Park Bahçeler’de 40 milyon liralık tasarruf elde edilmiş. Bu iş de belediye iştiraki Tarım AŞ’ye devredilmiş. Ayrıca son yılda Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’ndeki hizmet alımlarından vazgeçilerek 50 milyon liralıkkaynak tasarrufuna ulaşılmış.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Belediye topyekûn bu işe ağırlık vermiş. 480 yalın belediye uygulaması hayata geçirilmiş.

Yalın Enstitü’den Büyükşehir’e övgü

Sonuçları dinleyen Yalın Enstitü Başkanı Yalçın İpbüken kürsüye çıktığında da Büyükşehir Belediyesi’ne övgüler yağdırdı.

70’li yıllardagirdiği TOFAŞ’ta personel müdürlüğü yapan ve TOFAŞ Spor Kulübü’nün kuruluşunda görev alan İpbüken şimdi Enstitü Başkanı.

30 yıllık Koç Grubu yöneticisi olarak İpbüken, Büyükşehir Belediyesi’nde temizlikten güvenliğe, ziraat mühendisinden ulaşım teknikerine kadar kürsüye çıkıp yalın belediyecilikle ilgili çalışmaları anlatan personeli dinleyince, “Burada dünya standartlarında işler yapıldığını düşünüyordum ama artık konuşmaları dinleyince bundan eminim” dedi.

İpbüken’in belediye çalışanlarına öğütleri de vardı. Özel sektörü gözlerinde büyütmemelerini, kendilerinin onlardan gram eksikleri olmadığını da söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise artık ülkelerin değil şehirlerin yarıştığına dikkat çekti ve Bursa’da başlatılan yalın belediyecilikle, ‘böyle gelmiş böyle gider’ mantığını değiştirmeye başladıklarını ifade etti.

Aktaş, uygulama sayesinde başta akaryakıt olmak üzere, araç kiralama, araç bakım, personel, temizlik, güvenlik, park bahçe, mezarlık vb. gibi birimlerde önemli miktarda tasarruf elde ettiklerini vurguladı. Bunu yaparken de suç işlemeyen kimseyi işten çıkarmadıklarının altını çizdi.

Doğrusu, 2 saate yakın dinlediğimiz toplantıda, kamuda da küçük ve basit müdahalelerle önemli oranda tasarruf ve verimlilik sağlanabileceğine şahit olduk.

Başlangıçta buna direnenlerin, sonuçların verimliliği karşısında pişmanlıklarını da öğrendik.

Yeni çatı örgütünde Aydın’a güvenoyu

17 ilçe muhtar derneğinin bir araya gelerek oluşturdukları Bursa Muhtarlar Dayanışma Derneği’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda kurucu Başkan İdris Aydın’a güvenoyu vardı.

Merinos AKKM’deki kongrenin divan başkanlığını Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, katipliklerini Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Akdeniz, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur’un yaptığı kongrede Aydın katılan tüm muhtarların oybirliğiyle başkan seçildi.

Açık oylama sonunda Aydın’ın yönetimine şu isimler girdi:

“Burhan Mandacı, Muhsin Sak, Erol Yılmazer, Halil Turan, Levent Aşçı, Sami Çakmak, Necmettin Şanlı, Ersin Eraslan, Bahattin Göleç, Altuğ Bayram, Kadri Ergen, Enver Zengin, Abdullah Kaya, Yusuf Uslu, Recai Durmuş, Sadullah Koçan, Erol Yıldırım, Dilek Tez, İlhan Öktem ve Sevgi Gültekin.”

Denetim Kurulu Üyeliklerine de Ali Kemal Aydın, Orhan Yıldız, Hayri Gürkoru, Ali İşgören, Halil Özyılmaz ve Nedim Oruç seçildiler.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik’in ve siyasi parti il başkan ve yöneticilerinin de katıldığı kongreye, geç gelen Nilüfer’in eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e usulü bozacağı gerekçesiyle selamlama konuşması izni verilmedi.

Yazar: İhsan Aydın / Olay Gazetesi

Kaynak: olay.com.tr/yazar/ihsan-aydin/yalin-belediyecilik-ile-gelen-verimlilik-975909

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi