Blog

Bursa Büyükşehir Belediyesi “Yalın Belediyecilik” Paylaşım Toplantısı

yalcin-ipbuken
Duyurular & Basından Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi “Yalın Belediyecilik” Paylaşım Toplantısı

Konuşmacı olarak davetlisi olduğum “Bursa Büyük Şehir Belediyesinde 2 yıl önce uygulamaya konulan “yalın belediyecilik” yaklaşımının ara sonuçlarına şahit olduğumuz toplantı, Bursa Merinos Kongre Merkezinde çok büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Toplantı aynı zamanda Belediyeler Birliği kanalı ile ülke belediyelerine de yayınlamasını tanıtım açısından önemli buluyorum. 

Bursa Belediyesinin gerçekleştirmekte olduğu ve 2 yıl gibi bir sürede aldığı mesafenin sonuçlarını toplantıda Bursa belediyesinin her seviyedeki çalışanın büyük bir gurur ile yaptıkları çalışma ve elde ettikleri sonuçları kendilerinin sunmaları son derecede etkileyiciydi.

Toplantı öncesi Büyükşehir Belediye başkanı ve Genel Sekreter ile yaptığımız görüşme ve katıldığım toplantıda şahit olduklarım Yalın Enstitü kurucu Başkanı olarak beni son derecede mutlu etti. Katıldığım toplantıdan öncesinde gerek Daire Başkanı ve ekibi ile yaptığım yarım günlük görüşme ve genel sekreter ile gerçekleştiğimiz toplantıda oldukça kapsamlı bilgilendirme ve görüşmeden sonra bu toplantıya katıldığımı, ifade ettiğim görüşe bu şekilde vardığımı not etmek isterim.

Yalın Enstitünün kurulduğu ilk yıllarda Yalın Düşünceyi ilk hayata geçirme fırsatını bulduğumuz yerin Bursa olduğunu ilk Yalın zirvelerden 3’ünü Bursa’da gerçekleştirdiğimiz yıllardan bugünlere Bursa Büyükşehir Belediyesinin başlattığı ve iki yıllık bir uygulamadan günümüze elde ettiği ilerleme, yaygınlaştırma ve büyük şehirde yaşayanlara dokunan sonuçlarına şahit olmak beni ziyadesi ile mutlu etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen Yalın Belediyecilik yaklaşımını, Belediye Başkanı ve Genel Sekreterin bizzat yönlendirmelerinden, oluşturdukları Stratejik Planlama ve Yalın Dönüşüm Daire Başkanlığının, bütün daire başkanlıkları ve bağlı iktisadi işletmelerin ve nihayet tüm çalışanların dahil edildikleri yaygınlaştırmanın Türkiye Belediyeciliğinde ve belki de dünya genelinde önde gelen bir yaklaşım olduğunu rahatlıkla ifade etmek isterim. Bursa Büyükşehirin içine girdiği bu çabanın Türk Belediyeciliğinde yankı bulacağına eminim.

  • Bursa Büyük Şehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu ‘Yalın Belediyecilik’ anlayışının örgütlenme şekli, görevlendirmeleri, yönlendirmesi ve en önemlisi de Başkanlık seviyesinde ele alınması ile kamu ve belediyecilikte benzerine rastlamadığımı, olmadığını ve işitmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim.
  • Bu düşünceye Alper Bayrak ve ekibi ile yaptığım yarım günlük çalışma, sayın Genel Sekreter ile, Büyükşehir binasında yaptığım görüşme ve aynı vesileyle Belediye binasındaki ‘Yalın Belediyecilik’ ofisindeki kısa ziyaretim ve akabinde ekip ile öğle yemeğinde yaptığımız söyleşiden çıkarıyorum.
  • Bu vesileyle iyi bir dış ekiple de çalıştığınızı memnuniyetle öğrendim.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Genel Sekreteri candan kutladığım bu çabanın ülkemiz Belediyeciliğini 21. yüzyıl Belediyeciliğine taşıyabileceğini düşünüyorum. Umarım bu düşüncemin gerçekleştiğini görmek bana nasip olur.

Yalın Belediyecilik Toplantısı (Video)

https://www.youtube.com/embed/HUd8AfZqdGY

Haber linkleri

https://www.normhaber.com/bursada-196-milyonluk-yalin-tasarruf-251258

https://www.sosyaltv.com.tr/bursa/bursa-da-196-milyonluk-yalin-tasarruf-187706

 http://www.yildirimgazetesi.com/yasam/196-milyonluk-yalin-tasarruf-h66708.html

Yalçın İpbüken

Yalın Enstitü Başkanı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi