Blog

Yalçın İpbüken’den Doğum Günü Mesajı

ylcipbken-1024x768
Duyurular & Basından Haberler

Yalçın İpbüken’den Doğum Günü Mesajı

6 Ocak 2022

Değerli Çalışma Arkadaşlarım, Yalın Düşünceyi Hayat Tarzı kabul eden Dostlarım

Bugün benim 82.doğum günüm. Bu günü sizlerle kutlamaktan mutluyum, gururluyum. Şükrediyorum, hala söyleyecek bir sözüm, yapacak görevlerim, hala beni her gün iş başı yaptıran hayallerim var. 

2022 aynı zamanda Yalın Enstitü’nün 20. Kuruluş ve faaliyet yılı. 2001 yılında Yalın Enstitü için yola çıktığımızda ülkemizin içinden geçmekte olduğu krizi, ekonomik ve mali bunalımı hepimiz hatırlıyoruz. Ülkemiz büyük bir kaos içindeydi. O tarihte değil dükkân açmak Yalın Enstitü gibi çok iddialı hedefleri olan kuruluşu kurup yola çıkmak adeta çılgınlıktı. Öyle nitelendiriliyordu. Ancak Ülkü Kulaç, Regaip Baran, Tunç Sancı ve diğer bir kısım arkadaşlarımla, evimin bir dairesinde yola çıktık, ilk yılların masraflarını ceplerimizden yaptık ve bugün hepinizin bildiği noktalara ulaştık.

Hayal edip, inanıp, cesaret edip, yola çıkınca ve zaman içinde zorlu dönemeçlerde yorulup nefes kesilmedikçe, samanlık seyran olur misali, çok şükür bugünlere kavuştuk. Yalın Enstitü, Yalın Global Ağın etkili bir kuruluşu haline gelmesi sizlerin gösterdiğiniz ilgi, itimat ve işbirliği ile mümkün oldu.                                                               

Geçtiğimiz yılı dünya ve ülkemizdeki bütün olumsuzluklara ve belirsizliklere, pandemiye rağmen YED Yalın Enstitü olarak başarılı bir yıl geçirdik. Her birinize, her birimize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

2-3 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz 10. Yalın zirve, hem programı hem konuşmacıları hem de katılım yoğunluğu bakımlarından çok başarılı bir zirve oldu. Katılımcı ve konuşmacılardan aynı doğrultuda bildirimler aldık.

Zirve’nin ana teması, içinde yaşamakta olduğumuz büyük dayatmalar, bilinmezlikler, alt üst oluşlar karşısında firmalarımızın, insanlarımızın ve kendimizin her şeye rağmen büyük motivasyonla “soluksuz amasız mücadele” etmemizin tek geçer yol olduğunu vurguladık.

Zannederim vermek istediğimiz mesajlar yerini buldu. Yine son birkaç ay içinde 3 yeni kitabımız ülkemiz insanının hizmetine girdi. Bu kitapların bütün Yalın Düşünceye gönül veren insanlarımızın okuma alanlarına girmesi için sizlerden, her birinizden kişisel çaba bekliyorum. Bilhassa Yalın Düşünce Mimarı Dr. Ayperi Serdaroğlu Okur’un anısını yad etmek için, onun büyük bir ciddiyetle ve ülkemiz için hazırladığı 2 kitabı okumak, iyi bir kadirşinaslık olur.

Değerli Yol Arkadaşlarım, 1958 yılından bu yana sigortalı oldum. O günden günümüze hiç ara vermeden sürekli çalışma hayatının içindeyim. En alt görevlerden pozisyonumla münasip olmayan çok çetrefil görevleri gözümü kırpmadan üstlendim. 1960 yılında yaşadığımız askeri darbe ve sonrasındaki yıllarda büyük belirsizlikler, sıkıntılar çektik. Ben ve eşim 1960 yılında sevgi ile hayatımızı birleştirdik. 1961 yılında ilk çocuğumuz dünyaya geldi. Büyük ailevi güçlükler yaşadık. Ancak aynı yıllar bizim geleceğimizi inşa ettiğimiz yıllar oldu. Askerliği Mardin’in Midyat kazasında ilkokul öğretmeni olarak gerçekleştirdim.

Hem ailemizi kurduk, hem kendi anne babamızı, kardeşimizi ihmal etmedik, lisanımı ilerlettim. En mühimi de Sinop’ta çalışıp, gidip gelerek İstanbul Hukuk Fakültesini iyi derecede bitirmem mümkün oldu.

1970 yılında kurulmakta olan ilk Modern Otomobil Fabrikasına korkusuzca Personel Müdürü oldum. 1970-1982 yılları arası karşılaştığım zorluklar ve ülke olarak hep birlikte karşılaştığımız zorluklar ayrı bir belge konusudur.

Demek istediğim, samimi gayret içinde olursak, içinde yaşanılan aşılmaz gibi gözüken dağlar, tepeler, fırtınalar geçit veriyor ve gidilmekte olan yol aydınlanıyor. Ben şahsen, yaşadığımız güçlükler ve imkânsızlıklar, geçmiş yıllarımda nasıl aydınlanmış ise bugün içinden geçmekte olan imkânsızlıklar ve olumsuzluklardan da çıkılacağına bütün kalbimle inanıyorum.

2022 ve ötesinin bütün zorluk, tehdit ve imkânsızlıkları beraberinde yepyeni imkânları da bize yani Yalın Enstitü ’ye, siz Yalın Düşünce dostlarına sunuyor. Bunlardan gereği gibi istifade edip etmemek bizlerin ellerimizde.

Değerli Arkadaşlarım,

2022 yılı sizler, aileleriniz, akraba ve yakınlarınız için hayırlı, sağlıklı ve başarılı geçmesini temenni ediyor, herkese bereketli bir yeni yıl diliyorum.

Yalçın İpbüken, Yalın Enstitü Kurucu ve Başkanı

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi