Blog

Toyota Tarzı Kitabının Yeni Baskısı Hazır

toyota-tarzi-yeni-baski.jpg
Duyurular & Basından Haberler

Toyota Tarzı Kitabının Yeni Baskısı Hazır

İlk Türkçe Baskısı 2005 yılında yapılan kitap okurların büyük ilgisini çekti, ikinci ve özel baskılarını yaptık. Toyota Tarzını Yalın Enstitü ’den temin edebilirsiniz.

Türkçe Baskısı için Türkiye Ön Sözünde Prof. Liker ülkemize yönelik değerli bilgiler veriyor, yorumlar yapıyor. Ön sözünden de anladığımız üzere Toyota’nın Adapazarı fabrikasını ziyaret etmiş. Adapazarı fabrikasının Toyota Dünyasındaki özel yerine not ediyor.

Toyota Tarzı Kitabı Yeni Baskı
Toyota Tarzı Kitabı Yeni Baskı

Prof. Jeffery Liker 17 yıl sonra Toyota Tarzını yepyeni bir anlayışla bizlerle buluşturdu. Kitabın Türkçe tercümesi için Optimist gerekli titizliği göstermesine ilaveten Yalın Enstitü ’den Başkan Yardımcımız Nezih Soydan olmak üzere birçok arkadaşımın da katkısı oldu. Şahsen yeni baskıyı dipnotlarına kadar okumaktayım. Bazı dip notlarını da araştırmaya gayret ediyorum.

Toyota Tarzı kitabı, Yalın Düşünce, Üretim ve Yönetim bilimine ilgi duyan herkese hitap edebilecek kapsam ve derinliktedir. Akademisyenler, Üniversite Lisans ve Lisans Üstü öğrencileri için önemli kaynaktır. Ülkemizin Üretim, Ekonomi, Yönetim alanlarında karar vericiler için de iyi bir referanstır.

Liker’in bu baskıyı hazırlamak için görüştüğü, bilgi aldığı kaynaklar listesi kendi başına etkileyicidir. Toyota Dünyasından başka kitapta yer verdiği Herman Miller, Zingerman’s Mail Order, Rivian (elektrikli ticari araç girişimi) gibi kuruluşların yetkilileri ve Ford ve Rivian şirketlerinde Yeni Ürün Geliştirme Yöneticisi ve Toyota Tarzı Yeni Ürün Geliştirme Kitabının Yazarı James Morgan ile de kitap için derinlemesine görüşmeler yapmış olması, farklı kültür ve ortamlardaki kuruluşların yorumlarını alması önemlidir.

Kitap’ta çok önemli konulara temas ediyor adeta kitabı yeni baştan ancak aynı prensipleri farklı ağırlıklarla yorumluyor, prensiplere derinlik katıyor. Mesela Mekanik – Organik vurgusu ve dolayısıyla günümüzün örgüt anlayışına vurgu çok önemli sonuçlar getiriyor. Bürokratik Kumanda Kontrole dayanan yönetim anlayışının yerini bıraktığı insanı ön plana çıkaran, yerinden yönetim, takım çalışması, mikro organizasyonlar, Toyota tarzı liderlik anlayışına daha fazla yer veriyor. 

Kitap Pandemi sırasında Amerika’da yayın dünyasına katıldı. Kitabın hazırlaması sırasında ortaya çıkan birçok önemli güncel konu kitabın kapsamı içindedir. Gündemin en hararetli konularından olan “dijitalleşme ve Yalın” konusuna kapsamlı olarak 8.Bölümde yer vermektedir. Yalın Enstitü’nün de aynen benimsediği “İnsanlarınızı ve Süreçleri Destekleyen Teknolojiyi Uyarlayıp Benimseyin” bölümü okuyucularımıza önemli tavsiyelerde bulunmaktadır.

Kitabın en sonundaki Ekler bölümü, “14 ilkenin Yönetici Özeti ve değerlendirmesine” ayrılmıştır ve yöneticilerimize ilklerden hangisi ilgisini öncelikle çekiyorsa kendisine ip uçları sunmaktadır.

Üst Yönetici, Genel Müdür – CEO, Yönetim Kurulu Başkan ve Mal Sahiplerinin IV. Kısım: 14.prensipten başlamalarını tavsiye ediyorum. 14. Strateji ile ilgilidir. Özellikle günümüz koşullarında Strateji ve Uygulaması her zamandan önemlidir.

13. Prensip Şirket ve Kuruluşun Stratejik Hedefler doğrultusunda Hizalanmasının ve Amasız Fakatsız İmkânsız gibi Gözüken Hedeflerin gerçekleştirilmesinin yol ve sistemini, Hoshin Kanri çok doğru ve ayrıntılı olarak ifade etmektedir.

12.İlke Problem Çözme – “Arzu edilen bir geleceğe doğru İlerlemek için Bilimsel Düşünüp Davranın” konusunu çok faydalı ve ayrıntılı ele almaktadır.

III. Kısım İnsanlar – İnsanlarınıza ve İş Partnerlerinize Saygı Göstermek, Meydan Okumak ve Mükemmellik Vizyonunu Genişletmek ile ilgilidir.

Bu iki kısım(IV. Ve III. Kısımlar) ülkemiz ve dünyamızın bugünkü durumu içinde en doğru yolu göstermesi açısından vaz geçilmez önemdedir. Bu iki bölümü hakkiyle tamamladıktan sonra kitabı elinizden düşürmeniz mümkün değildir.

Eğer Mal Sahibi, Mal Sahibi/sahiplerinin yakınları, CEO-Genel Müdür iseniz bu kitabı masanızdan yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyorum.

Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan Bey’in siparişini verdiği kitaplar teslim edilmiştir.

Kitaptaki her hangi bir konuda desteğe veya açıklamaya ihtiyaç duyduğunuzda Yalın Enstitü ve geniş ve deneyimli kadrosu yanınızda olacaklardır.

Kitapta söz edilen her konu ile ilgili bilgi, metot ve eğitim ve danışmanlık Yalın Enstitü ’de mevcuttur.

Toyota Tarzı Kitabı için linke tıklayabilir, Yalın Enstitüyü arayabilir, bilgi alabilir, kitabı ve diğer kitapları paket olarak ısmarlayabilirsiniz.

Yalçın İpbüken

Yalın Enstitü Başkanı

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi