Blog

Numarine – Dünya çapında bir Türk Markası, Örnek Yalın Şirket- Örnek Mal Sahibi

Numarine-2
Genel Yazılar İnovasyon

Numarine – Dünya çapında bir Türk Markası, Örnek Yalın Şirket- Örnek Mal Sahibi

 Ömer Malaz 50’li yaşlarında, Yalın Düşüncenin örnek mal sahibi, girişimci, Şirketin baş pazarlamacısı, Kayserili sanayici bir ailenin mensubu. Ailenin geleneksel çalışma alanından çıkmış, kendi hayallerinin peşine düşmüş sıra dışı Girişimci, pazarlamacı, Kritik insanlarla uzun süreler beraberliğini sürdürmesini bilen örnek bir yönetici.  Numarine markası ve tersanesini 18 sene önce Gebze Plastikçiler OSB’de kurmuş, Fiber Tekne sınıfında 16-32 metrelik yüksek performans tekneleri yaparak, İtalyan ve İngiliz yapımcılar ile rekabet ettikleri ürün gamı ile işe başlamış zaman içinde ürün gamı evrilerek günümüzdeki en üst seviyedeki motor yatların üretimine erişmiş.

Numarine ile ilgili olarak 2017 yılında yazdığım makalenin üzerine bugün daha farklı bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Numarine ile zaman içinde sürekli çalışma içinde olmak Yalın Enstitü olarak bizleri gelecek için umutlandırıyor. Numarine’in kimliğinde Türkiye’de Yalın Düşünceyi gerçekten benimsemiş mal sahipleri, girişimciler çıkacaktır. Ömer Malaz ve Numarine örnek olacaktır.

2-3 aralık tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Yalın Zirve’de konuşmacı olan Ömer Malaz’ı aradım. Kendisi Fransa’daki Fuar’da olduğu için Fabrika Müdürü Murat Şen ile konuştum.

Murat Şen, Numarine’e yıllar önce dahil olmuş, uzun yıllar içinde kendini geliştirmiş, değişik rol ve sorumlulukları takiben Numarine’nin üst düzey yöneticilerinden birisi olmuş. Murat Şen’in kendisi de Yalın Üretim ve Yönetimi konusunda önde giden örnek bir yönetici niteliğine kavuşmuş, gerçekten yalın düşünceyi içselleşirmiş bir yönetici. Kendisi ile görüşmemiz sırasında adeta ahret soruları sordum. 40 dakikaya varan konuşmamız sırasında tüm sorularıma hiç sıkılmadan verdiği cevaplar beni hakikaten mutlu etti.

Pandeminin yarattığı Dünya’nın son derecede zorlu bir dönemden geçtiği günümüzde en üst seviyede bir ürün yapacaksın, ürünün en üst seviyede tasarım olmasından uygulamada en ufak adeta gözle görülmez ayrıntılarına kadar ilk seferde doğru kaliteyi yalın düşüncenin en üst “delight-mutluluk” müşteri memnuniyet seviyesinde hassasiyet göstermesi başarısındaki kritik ayrıntıyı ortaya koyuyor. Teknelerin güzelliklerini resimlerden, videolardan hemen fark ediyorsunuz.

Sorularıma devam ettim. Mutluluğumuzu arttıran en önemli sorum ise, üretim programı oldu. 2022 yılı üretim programının şimdiden tamamlandığını, üretimin planlandığı şekilde sürdürülmesinin had safhada önemli olduğundan programın bir an bile aksamaması için her türlü teknik ve planlamanın uygulandığını öğrendim. Yalın Enstitünün en önem verdiği hususların başında üretim akışının bir an bile akışının tam zamanlı sağlanabilmesi için kuruluşun tedarikçileri ve kendi içindeki akışlarının yüzde yüz güvenilir olmasını sağlamış olması gerekir.

Müşteri ilişkileri ile ilgili sorularıma aldığım cevaplardan bir kısmı ise; Explorer tipi teknelerin en önemli uluslararası fuarları Fransa ve Amerika’da Florida olduğunu öğrendim. Markanın bilinirliği o kadar artmış ki, fuar düzenleyiciler en kıymetli fuar alanın ilk tercihini Numarine verir olmuşlar.

 

Çalışanların ve özellikle profesyonellik seviyesine erişmiş teknik elemanların Çalışan Memnuniyetini ve sadakatini nasıl sağladıklarını anlattı. Yalın Enstitü Danışmanı Tunç Sancı ile her yıl çalışan memnuniyetini hassas şekilde öğrendiklerini, çalışanlarla yaptıkları periyodik toplantı ve görüşmelerle en üst seviyeye çıkartmaya gayret ettiklerini memnuniyetle öğrendim.

Üst düzey Yönetim takımının ve görev taksiminin tam bir yalın şirkete yakışır şekilde. Tam bir orkestra idare edercesine uyumlulaştırıldığını, satış ve pazarlama işinin Ömer Malaz ile birlikte Numarine takımı tarafından yerine getirilmesi beni ayrıca mutlu etti.

40 dakikalık telefon görüşmemiz sırasında biran bile yorulmayan, sıkılmayan Murat Şen kardeşime şükranlarımı sunarak görüşmemizi sonlandırdık.

Numarine’e iyi şanslar, iyi gelecekler diliyor, Birçok girişimciye Ömer Malaz ve Numarine’in ilham kaynağı olmasını temenni ediyorum.

Ömer Malaz, Yalın Zirvenin ikinci günü, 3 aralık sabah açılış oturumu 09-10.00 canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

Yalçın İPBÜKEN

11.11.2021

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi