Blog

Toyota Tarzı II. kitabının Türkçe Baskısı basıma hazırlanıyor. Aralık ayından itibaren Yalın Enstitü’den temin edebileceksiniz.

Toyota-Tarzi-II-kitabi
Duyurular & Basından Haberler

Toyota Tarzı II. kitabının Türkçe Baskısı basıma hazırlanıyor. Aralık ayından itibaren Yalın Enstitü’den temin edebileceksiniz.

İlk baskısı 2004 yapılan kitap 2 kere Türkçe olarak yayınlandı. 17 yıl sonra 2.ci baskısı yapılan kitap otomotiv endüstrisi başta olmak üzere bütün endüstrinin yaşadığı büyük teknolojik değişimlerin ve pandemi krizinin tüm dünyayı etkilediği sürece rastlıyor. Prof. Liker 2.baskıda tüm bu durumlara karşı Toyota’nın aldığı vaziyete kitabında yer veriyor.

Kitabın ana omurgası on 14 prensibin oluşturduğu Toyota temel değerlerinin, bütün bu alt üstler sırasında güçlenerek sürdürüldüğünü;  yazılım, mobilite hizmetleri, hidrojenle çalışan araçlar, şöförsüz kullanılan araçlar konularındaki yetkinliklerini arttırdığını, hem veriler hem de uzman görüşleri ile anlatıyor.

Toyota yönetimi TNGA –Toyota New Global Architecture başlığı altında yeni ürün geliştirme ve sunma yeteneğini radikal şekilde arttıran komple bir yönetim sistemi devreye almış, ürün platformlarını yenilemiş, bütün platformlarda kullanılan 100 ortak parçanın geliştirilmesi ve üretiminde tedarikçi sistemini daha da katılımcı hale getirmiştir.

Toyota her zamanki öncü rolünü sürdürmektedir. 4 nesildir ödünsüz aynı kurucu ilkeleri, insana bakışı ve önceliği sürdürmektedir. Toyota Tarzı bütün bu konuları kapsamaktadır.

Pandemiye rağmen Toyota Mesleki ve Teknik Liselerinden 240 öğrenciyi mezun edip saflarına kattığını, 2000 kişinin çalışıp yaşayacağı Fuji 21.yüzyıl şehrinin temellerini attığını da dikkate almak gerekiyor.

Toyota Tarzı II. Her bakımdan Mal Sahipleri, CEO ve Genel Müdürler tarafından okunmasında yarar olan çok değerli bir Yönetim Kitabıdır. Toyota Tarzı Liderlik ve Toyota Yönetim İşletim Sistemi her daim referanstır.

Nitekim Sedef Gemi İnşaatı AŞ İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, bu kitabın 2.baskısı için itici güç olmuş, 1000 adet ön satın alma yapmıştır. Kendisine şükran borçluyuz. Metin Kalkavan aynı kitabın ilk baskısından da 600 adet satın almıştı.

Kitabın 2.baskısını yapan Optimist Şirketine, Kitabın Türkçesinin ön okumalarını yapan Yalın Enstitü mensuplarına ve Başkan Yardımcısı Nezih Soydan’a da şükranlarımızı sunuyoruz.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi