Blog

Nefis Bir Kitap – Yeni Dünya’da Daha Akıllı, Daha Fazla, Daha Başarılı Olmanın Sırları

yeni_dunyada_daha_hizli_daha_basarili-banner-1-scaled-770x400
Kişisel Gelişim

Nefis Bir Kitap – Yeni Dünya’da Daha Akıllı, Daha Fazla, Daha Başarılı Olmanın Sırları

Nefis Bir Kitap – Yeni Dünya’da Daha Akıllı, Daha Fazla, Daha Başarılı Olmanın Sırları

Tüm Dünyada çok satanlar listesinde yer alan Alışkanlıkların Gücü kitabının yazarı Charles Duhigg bu kitabı ile yeniden büyük başarı kazanıyor. Boyner Yayınlarından olan bu kitabı kendi hayatına yön vermek isteyen, başarılı ve üretken bir yaşam sürmek isteyen herkese büyük bir güvenle öneriyorum. Özellikle Yalın Düşünce uygulayıcıları ve düşünürlerine, akademisyenlere ve endüstri mühendisliği okuyan bütün öğrencilere bu kitabı öneriyorum.

Başkalarını Yönetmek Başlığını ve Yalın ve Çevik Düşünceyle bir Kaçırılma Vakasını Çözmek ve Güven Kültürü alt başlığını taşıyan 5.bölümü Toyota üretim Sisteminden, NUMMİ Otomobil Fabrikasından ve LEİ ve LGN’in başkanı John Shook’tan söz ediyor. Bu bölümde FBİ Teşkilatının nasıl Yalın Düşünce ve onun kökenindeki Toyota Üretim ve Yönetim Sisteminden derinlemesine etkilendiğini yaşanmış bir İnsan kaçırma olayının çözülmesini hikâye ederek, anlatıyor. Yalın Düşünceye inananlara özellikle bu kitabı bu yönüyle de öneriyorum.

Charles Duhigg ilk kitabı olan Alışkanlıkların Gücünde davranışlarımızın ardında neler yattığını ve bunların nasıl değiştirilebileceğini anlatmıştı.

Yazarın ilk kitabının devamı niteliğine sahip, yine çok satanlar listesine girmiş ikinci kitabı Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Başarılı ’da ise üretkenliğimizi nasıl arttırabileceğimizi ve sonuncunda da nasıl daha başarılı ve dönüştürücü olabileceğimizi anlatıyor.

Üretkenlik, belli seçimleri kitabında yer verdiği 8 temel kavramı içselleştirerek uygulamak ile yakından ilgili olduğunu yazar gerçek hayat hikâyelerinden yola çıkarak anlatıyor.

Kitapta bu 8 kavram; motivasyon, takım psikolojisi, odaklanma,  hedef belirleme, başkalarını yönetme, karar verme, İnovasyon ve verileri özümseme başlığı altında toplanıyor ve detaylı bir şekilde örneklerle anlatılıyor. Bu kavramları uygulayan kişilerin ve kurumların hayatlarının nasıl değiştiğini ve nasıl olağanüstü sonuçlara ulaştıkları gösteriliyor.

Kitabın içinde ayrıca; davranış ekonomisi, psikoloji ve nöroloji alanlarındaki en son bulgular ile farklı CEO tecrübelerinden, eğitim alanında gerçekleşen başarı hikâyelerine, uçak kazalarını önleyen pilotlardan, hastanelerdeki ölüm oranlarını düşüren bebek hemşirelerine uzanan geniş bir yelpazede olaylara farklı bakan ve farklı davranıp başarıyı yakalayanların sırları paylaşılıyor.

Kitabın en son bölümünde Notlar bölümü 299 – 384 sayfaları arasında yer alıyor. Kitabın kendisi kadar kapsamlı; Her bölüm ile ilgili notlar bölümlerin kendisi kadar önemli. Konuları derinlemesine araştırmak isteyenler için çok değerli bir kaynak.

Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Başarılı; hayatlarında fark yaratmak isteyen, üretkenliklerini farklı boyutlara taşımak isteyenlere harika bir yol gösterici, başucu referans kitap.

Okuyuculara şimdiden daha üretken, daha başarılı hayatlar diliyorum.

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi