Blog

Kırgızistan Study Mission Türkiye Programı

Duyurular & Basından Haberler

Kırgızistan Study Mission Türkiye Programı

31 Ekim-1 Kasım 2012 tarihleri arasında Kırgızistan’dan Yalın Düşünce’yi ve Yalın Uygulamaları yerinde görmek isteyen Kırgız Konuklarımızı ağırladık.
GİZ – German Technical Assistance Program of Central Asia – tarafından finanse edilen bu organizasyon Yalın Enstitü tarafından başarıyla organize edildi.
Otomotiv ve Tekstil sektöründen 4 firmanın başarılı Yalın uygulamalarının yanı sıra iki sanayi odasının çalışma üslubu ve yönetim yapısını aktardığı Study Mission’da Türkiye’nin bu konudaki uygulama bilgi ve becerisi Kırgız Parlamento üyeleri, Yöneticiler ve Girişimciler dahil olmak üzere 8 kişilik bir gruba transfer edildi.

Study Mission kapsamında ziyaret edilen ilk kurum TOSB – TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi – idi. TOSB’un yönetim yapısı ve hizmetlerinin anlatıldığı bu bölüm Kırgızistan Sanayisi’ni şekillendirmek adına etkili bir benchmark ziyareti oldu. TOSB sonrasında Şekerpınar’da ziyaret ettiğimiz ilk fabrika ise Toyotetsu tedarikçilerinden biri olan Toksan Otomotiv’di. Görsel Yönetim, 5S ve Standart İş yapısının anlatıldığı bu fabrikada Kanban Sistemi, Heijunka ve Üretim Planlama ile ilgili katılımcılara detaylı bilgiler verildi. Toksan’daki bu verimli ziyaretten sonra ertesi güne 3 tekstil firması ve Türkiye’nin en etkin Organize Sanayi Bölgesi olan BTSO’yu – Bursa Organize Sanayi Bölgesi – ziyaret etmek üzere Bursa’ya hareket etti.

İkinci gün Yeşim Tekstil’de Yeşim Tekstil Yönetim Sistemi, İş Standartları ve Kaizen sunumlarını da içine alan geniş kapsamlı bir program ile başladı. Yeşim Tekstil tanıtımından sonra Gemba’ya gidilerek üretim hatlarındaki uygulamalar gözlendi. Kaizen sunuşları seramonisine denk gelen katılımcılar, yaşayan uygulamaları yerinde görerek Yalın Düşünce’nin uygulanabilirliğine bir kez daha inanmış oldular. Yeşim Tekstil’deki Soru-Cevap kısmı sonrasında bir diğer tekstil firması olan Savcan Tekstil ile devam eden programda; Savcan Tekstil, kısa bir sunum sonrasında üretim hatlarındaki SMED, Görsel Fabrika, Kobetsu Kaizen konularını kapsayan bir Genchi Gembutsu gerçekleştirdi.

Study Mission kapsamında gerçekleşen son fabrika ziyareti ise Mega Tekstil’e idi. Mega Tekstil’in babadan oğula geçen tekstil macerası ve Yalın Uygulamalar ile yakın zamanda tanışmış olan bir fabrikada Yalın Düşünce’nin neler değiştirebildiği Mega Tekstil Yalın Üretim Koordinatörü ve mal sahibi Erol Türkün tarafından bizzat dile getirildi. 5S, Görsel Yönetim, Problem Çözme Sistematiği ve Takım Yapılanması ile ilgili şirketin kısa zamanda edindiği deneyimler Kırgızistan ekibine büyük bir samimiyetle aktarıldı.
Fabrikalardaki ziyaretler sonunda iki ülke arasındaki ihracat ilişkilerine de değinilirken; Study Mission, Kırgızistan’ın en büyük ihraç malı olan Pamuk’un Türk Tekstil sanayisinde kullanılması üzerine anlaşma zeminleri hazırlanmasına da vesile oldu.

Fabrika ziyaretlerinin ardından son kurum ziyareti Türkiye Sanayisi’nin en etkili ve en eski organize sanayi bölgelerinden biri olan BTSO’ya gerçekleştirildi. Kurum yapısı, tüzük ve yönetim esaslarına değinildi. Kırgızistan Sanayi’sinin gelecek planlarını şekillendirmek adına oldukça önemli bilgiler edinen katılımcılar Study Mission programını bu ziyaret ile noktalandırdı.

Yalın Enstitü bu program ile ülkemizde ve Japonya’da düzenlediği başarılı Study Mission programlarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Katılımcılardan tam not alan organizasyon, Türk Sanayisi’nde gururla gösterilebilecek örnekler olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi