Blog

Yalın Enstitü'nün Kardeş Kuruluşu A.O.T.S Kursiyerleri Derneği Kuruldu

Genel Yazılar

Yalın Enstitü'nün Kardeş Kuruluşu A.O.T.S Kursiyerleri Derneği Kuruldu

Japonya’da yerleşik A.O.T.S. (The Association for Overseas Technical Scholarship- www.aots.or.jp )  isimli kurumun kurslarına katılmış, burslarından faydalanmış kişileri bir araya getirmeyi hedefleyen ve bu burslardan ülkemizden daha çok kişinin yararlanmasını amaçlayan A.O.T.S. Kursiyerleri Derneği, İstanbul İl Dernekler Müdürlüğünün 34-164-97 Kütük numarasıyla 15 Kurucu Üye tarafından faaliyete geçti.

Kuruluş sonrası ilk Genel Kurulunu 2 Mayıs 2010 tarihinde Anadolu Grubu’nun İçerenköy’deki merkezinde yapan Derneğimiz, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurullarını seçimleri gerçekleştirdi. Çok sıcak bir atmosferde gerçekleşen Genel Kurul gelecekteki gerçekleştirilecek olan başarılı icraatların habercisi gibiydi.
“Ülkemizdeki AOTS eğitimlerinden faydalanmış kişi sayısını ve eğitim saatlerini her yıl arttırarak, AOTS Mezunlar Kulüpleri içerisinde ilk 10 sırada yer almak, düzenlenecek tüm uluslararası etkinliklere iştirak edip, ülkemizde her yıl en az bir uluslararası etkinlik gerçekleştirmek” olarak Vizyonunu belirleyerek büyük hedeflerle yola çıkan derneğimiz, ülkemize olumlu katkılar hedefine yürekten inanan ve bu uğurda gerekli destek ve katkıları koyacak profesyonellerden oluşan bir üye yapısında sahip.

Kısa da olsa AOTS Japonya ile ilgili bilgi vermemizin faydalı olacağını düşünüyorum. A.O.T.S. dünya genelinde verdiği burslarla ülkelerin kalkınmışlık düzeylerine katkılar yapmayı hedefleyen ve kurulduğu 1960 yılından beri 250.000 kişiye çok çeşitli eğitimler vermiş olan ve her yıl yaklaşık 3.000 kişiye eğitimler sunan bir devlet kuruluşudur. Dünyanın 47 ülkesinde, bu kurslara katılıp eğitim almış kişiler bir araya gelerek, kendi ülkelerinin Alumni Society adı verilen mezunlar topluluklarını kurmuşlar. Kısa bir zaman önceye kadar bu ülkeler içinde ne yazık ki Türkiye yoktu.

Bu yokluğu sona erdirmek adına başlattığımız girişim, Sayın Yalçın İpbüken ve Yalın Enstitü Derneği’ninde büyük destekleriyle olumlu sonuçlandı. Tayland’ın 3500, Brezilya’nın 2500 kişiyle bu eğitim ve burslardan faydalandığı bir ortamda Türkiye’den 50 yılda sadece 223 kişinin katılmıştı. Bu katılımcıların yarısından çoğunu da  Toyota, Honda, Toyotetsu gibi Japon kökenli firmaların çalışanlarının oluşturması, AOTS’nin Türkiye’de tanınmadığı ve bu fırsatlardan ülkemiz adına daha çok kişinin faydalanması noktasında alacak çok yolumuz olduğunu gösteren bir istatistik.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında sayısal olarak çok düşük olan (%0,15) Türkiye’den katılımcı sayısını arttırmak, dernek olarak ilk ve öncelikli hedeflerimizden olacak. Ayrıca, Türkiye’ye Japon uzmanları davet edip, ülkemizin üretim ve hizmet sunma verimlerini arttırmaya ve israfı azaltmaya yönelik Japon Yönetim felsefesinin anlatılacağı eğitimleri de planlıyoruz.
AOTS, dünyanın 47 ülkesinde Mezunlar Dernekleri ile yayılım gösterirken, bu dernekleri bölgesel federasyonlarla birbirine bağlayarak aralarındaki işbirliği ve ilişkiyi arttırmayı hedefliyor. Bu amaçla Türkiye olarak biz de EFAAS (Europen Federation of AOTS Alumni Societies) federasyonunun 8. ülkesi olacağız. Bu amaçla, EFAAS Başkanlığını yürüten Bulgaristan heyeti ile gerekli temaslara başladık.
İlerleyen yıllarda EFAAS Başkanlığını Türkiye’ye getirmek de dâhil birçok uluslararası işbirliklerine imzalar atacağımıza yürekten inanıyoruz.
Bu amaçla, AOTS olarak yapacağımız çalışmalarda özellikle Yalın Enstitü ile verimli işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, ülkemizin gelişmişlik düzeyine katkı yapacak etkinlikler oluşturmak üzere ülkemizdeki diğer sivil toplum kuruluşları ve kurumlarla da çalışmalarımız olacak.
Tüm bu çalışmaları izlemek ve bu etkinliklerden haberdar olmak için derneğimizin www.aots.org.tr adresini ziyaret edebilir, derneğimize gönüllü üye olarak katılıp, katkılar sağlayabilirsiniz. Sizleri aramızda görmek, misyon ve vizyonumuz doğrultusunda beraber hareket etmek bizlere büyük güç katacak.
“2010 Türkiye’de Japon Yıl”ı olması sebebiyle daha da anlamlı hala gelen derneğimizin kuruluşunun ülkemize hayırlar getirmesini ve ülkemizin gelişmesinde bir tutam da olsa tuzumuzun olmasını diliyoruz.
Dernek üyesi tüm arkadaşlarım adına hepinizi saygılarımla selamlıyorum.
Tayfun ÇAYLAN
AOTS Kursiyerler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi