Blog

Japonya Study Mission Turu / 28 Mayıs 2010 – 7 Haziran 2010

Genel Yazılar

Japonya Study Mission Turu / 28 Mayıs 2010 – 7 Haziran 2010

DTM, OİB, TAYSAD ve YED işbirliği ile organize edilen JAPONYA STUDY MISSION TURU 28 Mayıs 2010 – 7 Haziran 2010 tarihleri arasında başarı ile gerçekleşmiştir. Aşağıda organizasyon detaylarını görebilirsiniz.
28 Mayıs – 7 Haziran 2010 Japonya Study Mission Turu – TAYSAD Raporu için tıklayınız.

Organizasyon, Toyota Üretim Sistemi konusundaki algıların yükseltilmesi, yeni konular öğrenilmesi, bilinenin pekiştirilmesi ve en önemlisi bilinmeyenin görülmesinde etkili oldu.
İlk günden kaynaşan gruptaki katılımcılar eğitim ve fabrika ziyaretlerinin yanı sıra grup içindeki sohbetlerde bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirerek öğrenme süreçlerini devam ettirdiler. Kişilerin uyumlu tavırları ve öğrenmeye olan hevesleri organizasyonun verimliliğini arttırdı ve akışta kolaylık sağladı.
Organizasyon kapsamında aşağıdaki fabrikalar ziyaret edildi:
TOYOTA MOTOMACHI FABRİKASI: Bir görevlinin eşliğinde, üretim alanının üzerinde yer alan platformda yol alınarak üretimi/çalışanları gözlemlemek ve bilgi almak mümkün oldu.

KAIKAN MÜZESİ: Toyota sistemine yönelik görsel ayrıntılar, video sunumları ve araba galerisi görüldü. Bazı katılımcılar tamamı robotlardan oluşan bir orkestranın sunduğu özel bir performansı izleme şansına da sahip oldu.

MAKITA FABRİKASI: 3 görevlinin verdiği kısa tanıtım sunumunun ardından fabrika ziyaretine geçildi, üretim alanında yürünerek prosesler yakından gözlemlendi.
CHIYADO KOLTUK FABRİKASI:Fabrika Genel Müdürü’nün sıcak karşılamasının ardından üretim alanına inildi. Küçük bir fabrika olan Chiyado’da tüm prosesleri yakından inceleme ve bilgi alma şansı oldu.
 

 
ASAHI BİRA FABRİKASI: Bir görevlinin eşliğinde, üretim alanının gözlemlenebildiği bir güzergahta yol alındı, ham maddeden kutulamaya kadar olan proses takip edildi.

TOYOTA ENDÜSTRİ MÜZESİ:Toyota’nın tarihini tekstille başladığı günlerden bu yana detaylı ve uygulamalı bir şekilde gözler önüne seren Müze’de, özellikle Toyota Sistemi’nin ana kavramlarına yönelik görsel ayrıntılar incelendi.

Eğitimin 2,5 günü Tokyu Hotel’de, 1 günü de TEC (Toyota Engineering Corporation)’in eğitim merkezinde gerçekleşti. Ana başlıkları Birey ve Fabrikaların Dinamikleştirilmesi, Kaizen (İş-Lojistik-Ekipman-Kalite), Kanban, Standart İş olan içerik 5 eğitmen tarafından aktarıldı.
TEC eğitim merkezi’ndeki eğitimde Kaizen uygulaması yapıldı. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği uygulama verimli ve renkli geçti.

Derin bilgi ve tecrübeye sahip olan eğitmenlerin anlatımında katılımcılar için yeni olan ya da kitaplarda yer almayan bazı kavramlar gruba eşlik eden YED Danışmanı Sn. Cevdet Özdoğan tarafından bazen anında müdahalelerle, bazen de eğitim sonrasında açıklandı.

Eğitim ve fabrika ziyaretleri haricinde ziyaret edilen Kyoto ve Tokyo şehirlerinde Japonya’nın geleneksel ve modern yönlerini gözlemlemek fırsatı oldu.

Yalın Enstitü Derneği olarak işbirliği yaptığımız tüm kurumlara ve ekip oluşturduğumuz kişilere teşekkür ederiz. İlkini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonun tüm katılımcılar tarafından başarılı bulunması bu ekibin uyumlu çalışması ve özverili çabasının sonucudur.
Ayrıca tüm katılımcılarımıza pozitif yaklaşımlarından dolayı yürekten teşekkür ederiz. Organizasyon süresince yönlendirmeleri takipleri, konuya olan ilgileri, gerek organizasyon ekibi gerekse kendi aralarında yarattıkları uyum ve enerjileri ile sorunsuz bir akışın yaşanmasında büyük pay sahibi oldular.
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi