Blog

Toyota Üretim Yönetim Sistemini Tarıma Uyarlıyor

toyota-tarim-banner
Yalın Tarım Yalın Uygulamalar

Toyota Üretim Yönetim Sistemini Tarıma Uyarlıyor

Nagoya:

Toyota Motor Corp dünyaca tanınan Toyota Yönetim Sistemini Tarıma, Ziraatçılerin verimliliğine sunuyor.

Yatomi, Aiichi Vilayetinde faaliyet gösteren Nabehachi Nousan Kooperatifi Toyota üretim sistemini kullanmak suretiyle tarım operasyonlarını elektronik olarak izleyecek.

Nabehachi Nousan Kooperatif küçük ölçekli çiftçilerin 2000 dağınık parçadan oluşan 100 hectarlık zirai topraklarda ziraat yapmaktadır. Nabehachi Kooperatifi Toyota Üretim Yönetim Sistemini uygulamakta, GPS sistemlerini kullanmaktadır.

Pirinç üretimi için eski tarihli üretim rakamlarını kullanarak verimliliği hedef alan üretim planlaması yapmaktadır. Pirinç ekimi yapılacak değişik toprak parçaları ayrı renklerle gösterilmektedir. Smart telefon ve kompüter ekranları ile ekim alanlarında gelişim takip edilmektedir. Ekim alanları takip edilerek gelişmelerde geciken alanlara gerekli insan gücü plana göre ileri durumdaki alanlardan sevk edilmektedir.

Akıllı telefonlara sahip çalışanların ihtiyaç bölgelerine yönlendirilmesi ile tarım yönetimi iyice kolaylaştı. Toyota Üretim Sistemi raporlama sistemini bilgisayar sistemini kullanarak çalışanların günlük raporları hazırlamaları için zaman ve enerjilerini kullanmaları gerekmiyor. Daha üretken alanlara zaman harcamaları mümkün olabiliyor.

Toyota Üretim Sisteminin Just in Time sistemini kullanmak suretiyle stok sistemlerinde değişiklik yapılabildi. Daha önceden kullanılan pirinç tohumunu miktar olarak yüzde 30 azaltmak mümkün olabildi. Nabehachi Kooperatifinin pirinç tohum stoklarından yaptığı azaltma ile büyük verimlilik kazandı.

Nabehachi Nousan Başkanı Kiharu Yagi’nin ifadesine göre uygulanan Toyota Sistemi ile yüzde 90 oranında israflar azaltılabilmiş.

Ziraat işçileri günlük işlerinde Kaizen-Sürekli İyileştirme yöntemlerini kullanmaları için Toyota Fabrikalarının işçilerinden eğitildiler.

Bay Yagi’ye göre Ziraat işçilerin günlük işlerindeki tutum ve davranışlarının değiştiğini ifade etti. Toplanan bilgileri kullanmak suretiyle günlük tarım faaliyetleri iyileşmektedir.

Japon insanı yaşlanmaktadır aynı yaşlanma toprak işleyen tarım arazısi sahipleri de yaşlanmaktadır. Yaşlanan çiftçiler arazilerini Nabehachi Nousan kooperatifi gibi kurumlara emanet edilmekte ve verimlilik artışına büyük bir talep bulunmaktadır.

Temmuz ayı sonuna kadar, Toyota üretim sistemini kullanmaya başlayan kuruluşların sayısı hokkaido, Fukushima ve Nagano vilayetlerinde 35 sayısına ulaşmıştır. Alınan sonuçlardan etkilenen Toyota Yönetimi bu sistemi 3 yıl içinde genel satışa sunmaya hazırlanmaktadır.

Toyota Sisteminin üst düzey Toyota sorumlusu Shigeki Tomoyama, “çiftçiler ile birlikte yüksek teknolojili tarımı gerçekleştireceğiz” demektedir.

The Japan Times, 22 Eylül Cuma, 2017

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi