Blog

Sosyal Yardım Kuruluşlarında Yalın Uygulamalar

sosyal-yardim-yalin-ornekler-banner
Yalın Uygulamalar

Sosyal Yardım Kuruluşlarında Yalın Uygulamalar

Toyota Kuzey Amerika Örneği

Toyota bünyesinde kurulu “Toyota Üretim Sistemi Destek Merkezi”nin (Toyota Production Support Center – TSSC)  Sosyal Amaçlı Destek Faaliyetleri İnsanları derinden Etkiliyor, ilham veriyor.

Yalın Enstitü kurulma aşamasına girdiği 2001 yılından günümüze her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu Lean Enterprise Institute (LEI)’nin organize ettiği yıllık Yalın Zirve’ye katılmayı adet edindik. Her yıl iki gün süre bu toplantılar sırasında çok ilginç konular, kişiler ve yalın uygulama örnekleri ile karşılaşıyoruz. Son iki zirvede karşılaştığım Toyota Sosyal Destek Merkezi’nin aktif olarak katıldığı iki çok önemli sosyal sorumluluk aktivitesinin sunumlarını büyük bir ilgi ile izledim. Bunlardan biri New York’ta açılan ‘’Yoksullara Parasız Yemek Servis Merkezi’’nde Toyota Sosyal Destek Merkezi’nin aktif katılımı ile  gerçekleştirilen Yalın Düşünce uyarlamaları ile ilgili proje idi.

Geçtiğimiz Yalın Zirve’ de yemek merkezinin müdürü ve merkezin çalışanları büyük bir gurur ve neşe ile sunumlarını yaptılar, yapılan çalışmalar ile ilgili videoları izlettirdiler. Toplantıya katılan bizler o kadar etkilendik ki sunum sonunda hepimiz ayağa kalkıp bu gururlu ve bir o kadar hayat dolu insanlar candan alkışladık. TSSC ve faaliyetleri ilgimizi o kadar çekmişti ki,  TSSC adına sunuma katılan Jamie Bonini ile tanıştım ve ayak üstü de olsa konuştum. Bonini yıllardır Toyota’da yönetici olarak çalışmış; kendisine bizim de sosyal sorumluluk ile ilgili bir projemiz olursa Türkiye’ye gelebilme imkanının olup olmadığını sormuştum. O tarihlerde Kızılay ile kapsamlı bir çalışma yapmak için çaba gösteriyorduk.

TSSC Merkezi ve yaptığı Sosyal Amaçlı Yalın Dönüşüm Projeleri ile o kadar ilgilenmiştim ki daha çok bilinmesi için Emir Tunç Demirel ile birlikte daha fazla internet araştırması yaptık ve bu satırları kaleme aldım.

Yalın Enstitü Amerika’nın bu yılki Yalın Zirvesi bu sefer Kaliforniya’da yapıldı ve bu zirveye TSSC diğer bir Sosyal Yardım Projesi ile damgasını vurdu. Bu seferki sunum yoksulların evleri restore eden St. Bernard Project isimli hayır kuruluşu ile yapılan ‘’Yalın Proje’’yi konu alıyordu. Zirvede St.Bernard’ı kuran bayan ve eşi ile proje yöneticileri ve Jamie Bonini katıldılar. Ve yine ayakta alkışlandılar. Projede evvelce bir evi restorasyonu 116 günde tamamlanırken TSSC desteği ile 60 güne indirilmiş, ayda 8.6 ev restore edilirken bu sayı ayda 12.8 çıkarılmıştı.

Katrina Kasırgası sonrası New Orleans ve civarındaki sel felaketi sırasında ortaya çıkan güç koşullar altında kalan, evlerini yitiren aç açık kalan insanlara yaptıkları inanılması güç hizmetin sunumunu ve videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz…

http://www.tssc.com/nfp-sbp-vid.asp

https://www.lean.org/common/display/?o=3016

New York Yoksulları Doyurma Merkezi ile ilgili olarak TSSC’nin yaptığı çalışmaya Buket Kanber arkadaşım internette rastlamış, kendisinin çok ilgisini çekmiş ve New York Times’ın haberini tercüme ederek Yalın Enstitü sitesinde yayınlamak için web sorumlumuz Yasin Demirkaya’ya temas etmiş, neticede bu haber web sitemizde yer aldı.

https://lean.org.tr/toyotadan-ilginc-bir-sosyal-sorumluluk-projesi/

TSSC Kan Dağıtım Merkezi, America Cincinnati Çocuk Hastanesi ve Sağlık Sigortası olmayan Vatandaşlara ücretsiz Sağlık Hizmet Veren Klinik ve benzeri yıllık  50 sosyal projeye 15 kişilik Yalın Danışman ile destek verdiklerini not etmek istiyoruz.

Bu bilgi notuna ilave olarak, TSSC internet sitesine ait linki paylaşıyoruz. Toyota’nın Sosyal amaçlı çalışmalarını buradan daha kapsamlı olarak inceleyebilirsiniz.

http://www.tssc.com/nfp-main.asp

Bir küçük gazete haberinden yola çıkarak geldiğimiz noktada;

  1. Yalın Düşünce’yi uygulamalar yaparak ve iş sonuçları alarak samimi olarak benimsemiş, içselleşmiş yalın düşünce uygulayıcıların yaparak ve yaşayarak öğrendikleri düşünce, kültür ve tatbikatı her alana devşirmesi ve üretim alanında elde ettikleri sonuçları almaktadırlar, Benzeri uyarlamaları bizlerde Türkiye’de sıklıkla yaşıyoruz. May Tohum ile yıllar önce yaptığımız Yalın Çalışmalar ve tarlada köylüler ile birlikte aldığımız sonuçları bugünkü gibi hatırlıyorum.
  2. Sosyal Sorumluluk konusunda Toyota’nın örnek faaliyetlerinin ne kadar ileri gittiğini anlamak ve anlatmanın gerekli olduğuna inanıyorum. Günümüzde sosyal sorumluluk güncel bir konu haline geldi. Kurulu şirketlerimiz, çalışanları ile birlikte sosyal sorumluluk adına güzel işler yapıyorlar. Bu çalışmaların ve faaliyetlerin sayısını arttırmak gerekiyor. Geçen haftalarda ziyaret ettiğim ve hakkında bir yazı kaleme aldığım TÜPRAG Efem Çukuru Altın Madeni’nde karşılaştığım sosyal sorumluluk anlayışı çok çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Hep menfi haberlere gündeme gelen madencilik ve bilhassa altın madenciliğinde sosyal sorumluluğun en düzeyini gerçekleştirmenin mümkün olduğunu görmek ve şahit olmak beni keyiflendirdiği gibi şahit olduklarımı sizlerle paylaşmayı kendimde bir görev bildim.

Emir Tunç Demirel ile birlikte araştırmamız sonunda sosyal sorumluluk alanında Toyota kaynaklı önemli bilgilere rastladık. Bu bilgileri sizlerle paylaşmak arzusundayız.

Toyota’nın İŞ Kültürü’nü büyük ölçüde etkilemiş olan Dede Sakichi Toyoda’dan kaynaklanan ve Toyota Global Web sitesinden aktardığımız Toyota’nın Yol Gösterici İlkelerini ilgisi dolayısıyla sizlerle paylaşıyoruz:

TOYOTA’nın Yol Gösterici İlkeleri

  1. İyi bir dünya vatandaşı olmak için her ulusun yasalarının diline ve ruhuna saygı göster ve iş faaliyetlerinde açık ve adil ol.
  2. Her ulusun kültürüne ve geleneklerine saygı göster ve kurumsal faaliyetler yoluyla toplumların ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağla.
  3. Tüm şirket faaliyetlerimizde temiz ve güvenli ürünler sunmayı ve her yerde yaşam kalitesini artırmayı öncelik haline getir.
  4. İleri teknolojiler geliştir ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak mükemmel ürünler ve hizmetler sun.
  5. Hem bireysel yaratıcılığı hem de ekip çalışmasının değerini yükseltirken çalışanlar ve yönetim arasında karşılıklı güven ve saygıyı artıran bir kurumsal kültür geliştir.
  6. Yenilikçi yönetim yoluyla global toplumla uyum içinde büyümeyi hedefle.
  7. İstikrarlı ve uzun vadeli büyüme ve karşılıklı fayda için araştırma ve üretimde iş ortaklarıyla birlikte çalışırken yeni iş ortaklıklarına da açık ol.

Yalçın İpbüken

Buket Kanber

Emir Tunç Demirel

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi