Blog

Sarıgözoğlu Devlere Parça Üretiyor

Genel Yazılar

Sarıgözoğlu Devlere Parça Üretiyor

Ford, BMW, Mercedes. PSA, Renault. Porsche. Bently. Fiat, Audi gibi otomotiv; Bosch gibi beyaz eşya firmalarına üretim yapan Sarıgözoğlu’nun hedefi. 2023’te Avrupa’nın en büyük beş kalıp üreticisinden biri olmak.

MUSTAFA SARIGÖZOĞLU / Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkanı

Yalın üretim çalışmalarımız sürüyor.
Orta uzun vadeli hedeflerimizin en başında kurumsallaşma geliyor. 2023’e kadar Avrupa’nın ilk 5 kalıp üreticisinden biri olmayı hedefliyoruz. Yerli otomobil üretiminin gerçekleşmesi için fikren ve fiziken mücadelenin bir parçası da biz olacağız. Hiçbir krizde küçülmedik, personel sayımızı azaltmadık tam tersi artırdık. 2012’den beri yalın üretim çalışmalarımız hız kazanarak sürüyor. Mercedes’in 2016’dan itibaren üretmeye başlayacağı yeni kamyonu (SFTP) için kalıp siparişlerini de almaya başladık. Bu modelde de Mercedes’in tedarikçisi olmaya devam edeceğiz. Renault, Tofaş ve Bosch’un da yeni projelerinde kalıp ve parça tedarikçisi olarak artan bir ivmeyle yer alacağız.


Sarıgözoğlu’nun temelleri 1957’de İsmail Sarıgözoğlu tarafından Nurçelik adıyla, küçük bir atölyede atıldı. İlk yıllarda otomobil yedek parçalan üreten firma sonraki yıllarda buzdolabı üretiminin yan sanayiciliğini, traktör üretiminin parçalarım yaptı. Firma, sonra da otomotiv montaj sanayi yıllarında ihtiyaç duyulan kaportaların kalıplarım tasarlayıp üretti. 1970’li yılların başlarından itibaren hidrolik pres üretimi kararı alan firma, ürettiği presleri diğer üreticilerin hizmetine de sundu. İlk yıllarda üretimi beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine eşit dağılırken, 2000’lerin başından itibaren artan otomotivin payı şu an yüzde 80’lere ulaştı.
Sarıgözoğlu, artık büyük otomotiv firmalarına kalıp ve parça imalatı yapıyor. Yaklaşık iki buçuk yıllık hazırlığın ardından, bu yıl Ford Otosan’ın dört yeni aracında kullanılacak kaporta parçalarının seri imalatına başladı. Bu konuda seçilmiş sekiz firmadan biri. Bu parçalar sadece Türkiye’de değil, ABD, Brezilya ve Rusya’da üretilmekte olan araçlarda da kullanılıyor. Sarıgözoğlu’nun müşterileri arasında Ford, BMW, Mercedes, PSA. Renault, Porsche, Bently, Fiat, Audi gibi otomotiv firmaları yer alıyor. Firma, ayrıca, Manisa’da şofben ve kombi üreten Bosch Termoteknik’in, kurulduğu yıldan beri en büyük tedarikçisi konumda. Bosch’un İngiltere, Fransa, İspanya ve Portekiz’deki fabrikaları da Sarıgözoğlu’nun müşterileri arasında. Geçen yıl Ford’un projelerine hazırlık açısından Manisa merkez fabrikasında yatırım hamlesi başlatan firma, otomasyon teknolojilerini devreye aldı. Robot teknolojisine 12 sene önce başlayan firma, yeni yatırunıyla bunu yeni bir boyuta taşıdı. Robotların nitelikleri ve sayıları arttı.
2012-2013 yıllarında ortalama 25 bin ton hammadde kullanan Sarıgözoğlu, bu yıl 40 bin, 2015’te 50 bin tonluk üretim hedefliyor. Sarıgözoğlu, Manisa’da kalıp ve seri imalat pres metal olmak üzere iki, Bursa ve Aksaray’da birer olmak üzere üç bölgede dört fabrika ile faaliyet gösteriyor. Sarıgözoğlu’nun hedefi, 2023’te Avrupa’nın en büyük beş kalıp üreticisinden biri olmak.
Sarıgözoğlu - Yalın Üretim
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi