Blog

Elon Musk: Her Alanda Nasıl Uzman Olunur?

Elon-Musk-Her-Alanda-Nasil-Uzman-Olunur
Genel Yazılar

Elon Musk: Her Alanda Nasıl Uzman Olunur?

Elon Musk dünyanın en akıllı, zengin ve güçlü insanlarından birisi ve yeni projelerle boğuşmaktan çekinmiyor.

SpaceX, Tesla ve the Boring Company’nin arkasındaki beyin herkesin bildiği gibi aşırı çalışmaktadır. Tutkuyla sarıldığı projelerine ve işletmelerine haftada 85 saat gibi dudak uçuklatan bir zaman ayırmaktadır.

Musk dinmeyen bir bilgi açlığına ve öğrendiklerini farklı disiplinlerde uygulayabilme yeteneğine sahiptir. Modern bilgelik kavramının en iyi örneklerinden birini teşkil etmektedir.

Resume.io’nun hazırladığı bu infografik kendi tutkularınızın peşine düşecek ilhamı bulmanız için Musk’tan ve diğer öncü ve girişimcilerden içgörüleri bir araya getirdi. Musk başarısının sırrını öğrenmeye ve yeni bilgi edinmeye bağlıyor:

“Bilgiyi anlamsal bir ağaç olarak görmek önem arz ediyor – yapraklara/detaylara inmeden önce temel kavramları yani ağacın gövdesini ve kalın dalları anladığınızdan emin olun. Aksi halde yapraklar asılabilecek bir şeye sahip olmazlar.”

Genel Uzman

Musk’un ifadesi, başarılı olmak için bir alanda uzmanlaşmak ve yetkinleşmek gerektiği kanısına ters düşmektedir. Eski bir atasözü “her şeyi bilen hiçbir şeyi bilmez” der. Yine de Musk çok kez bu durumun yalnızca mümkün olmadığını aynı zamanda karlı olduğunu da kanıtlamış oldu.

“Genel uzman” farklı disiplinlerde, endüstrilerde, kabiliyetlerde ve başlıklarda uzmanlık kazanabilecek kapasiteye sahip kişi olarak tanımlanmaktadır. Leonardo da Vinci, Thomas Edison ve Nikola Tesla gibi bilge kişiler tarih boyunca bu geniş bilgiyi yenilikçi biçimde kullanmıştır.

Modern bilge olarak Elon Musk birçok alan üzerinde çalışmanın, inovasyonu destekleyen bilgi avantajı sağladığını göstermektedir. Musk bilgi ve yetenekleri eşsiz bir biçimde bir araya getirebiliyor, onları entegre edebiliyor ve öğrendiklerini farklı disiplinler arasında transfer edebiliyor.

Belki haftada 85 saatinizi yeteneklerinizi ve bilginizi geliştirmeye harcayacak zamana ve enerjiye sahip olmayabilirsiniz ancak farklı bir alana biraz yatırım yapmakta yine de fayda var. Genel uzman olmanın güzelliği sadece bir alanda öncü bir uzman olmaya kıyasla başarmanın daha olası ve ödüllendirici olmasıdır.

Musk’un “anlamsal ağaç” kavramı

“Anlamsal ağaç” kavramı bilgiyi basit prensipler şeklinde parçalara ayırarak öğrendiklerinizi sağlam temeller üzerine kurabilmenizden ibarettir. Musk gençliğinden beri bilgiye olan açlığını dindirmek için farklı alanlarda okumalar gerçekleştirdi. Ve farklı ve metodolojik bir okuma alışkanlığı oturtmak hevesli bir genel uzman için kullanışlı bir öğrenme tekniğidir.

Aşağıda yen bir konuyu ele almak için dört adımlık basit bir yaklaşım bulunmakta:

  1. Konuyu belirleme. Bazı giriş seviyesi dersler, lisans düzeyinde ders kitapları veya saygın makaleler gibi temel oluşturacak yazılar bulun ki konu temelleri hakkında güvenli bir genel görüşünüz olsun.
  2. Not alma. Okuduğunuzu anladığınızdan emin olmak için anahtar bilgi ve fikirleri kendi sözlerinizle özetleyin. Notlarınızı mantıklı hale gelene kadar tekrar tekrar okuyun ve yazın.
  3. Ölçeği genişletme. Konu temellerini bir metinden elde ettikten sonra orijinal kaynağın kaynakçasına ve atıflarına bakarak ek kaynakların arayışına girin.
  4. Kendini deneme. Eğer öğrendiğiniz bilgi pratikse gerçek hayatta deneyin. Eğer teorik ise anladıklarınızı kontrol etmek için basit ifadelerde bir arkadaşınıza anlatın.

Farklı alanlardaki anlayışınızı genişletmek hem kişisel hem de profesyonel anlamda faydalı olabilir. On parmağınızda on marifet olmasından hoşlanabilirsiniz de.

Kaynak

Çeviri

Mehmet Talha Kurt

Araştırma Görevlisi

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi