Blog

E-Mektup Ekim – Yalçın İpbüken

Genel Yazılar

E-Mektup Ekim – Yalçın İpbüken

Değerli Yalın Düşünce Dostları,
Yalın Düşünce ile 1990’lı yılların başında Koç Topluluğu’nda Organizasyon ve Metot Koordinatörlüğü’m sırasında tanıştım. O sırada şahsen üstlenmiş olduğum “Koç 2000: Müşteri ve Kalite Odaklı Yönetim Yaklaşımı” isimli proje beni ister istemez ufkun ötesine geçmeyi zorunlu kılmıştı. Bir kısım çalışma ve kader arkadaşım ile amacımız Koç şirketlerini 2000’li yılların getireceği rekabete hazırlamaktı. Arayış içinde olduğumuz günlerin birinde “Dünyayı Değiştiren Makine” kitabının İngilizcesi ile (The Machine That Changed the World) karşılaştım. Bir çırpıda bitirdim. Kitaptan o kadar etkilendim ki o gün bu gün yaklaşık 15-16 yıldır kitabın yazdıklarının peşinde koşuyorum. Her gün, kitapta yer alan “yalın” şirket doğrultusunda “Mükemmel Şirket”in ne olduğu, nasıl oluştuğu, nasıl çalıştığı üzerinde çalışıyor, kafa patlatıyor, Türkiye’deki uygulamalarda yer alarak, gerçek Yalın Şirket’i oluşturmaya çalışıyoruz. Her geçen gün bu ideal şirket yolunda ilerlediğimizi, işin gizine ulaştığımızı arkadaşlarımla beraber hissediyoruz.
“Dünyayı Değiştiren Makine” kitabının yazarlarından James Womack ile zaman içinde köklü bir dostluğumuz oluştu. James Womack ile şahsen tanışmamıza Dr. Ayperi Okur aracılık yaptı. Ayperi Okur, kitabın yayımlandığı tarihlerde James Womack ile MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de doktora talebesi olarak tanışmış, onun derslerine girmişti. Ayperi Okur Türkiye’ye geldiğinde Yalın konusunda en ciddi fikri olan arkadaşımızdı. Zaman içinde yazarın Yalın Düşünce kitabı yayımlandı, bu kitabı Türkçe’ye kazandırabildik. 1998 yılında da İDEA şirketinin yöneticisi olarak bir kısım arkadaşım ve Ayperi Okur ile birlikte İstanbul’da ilk Yalın Zirve’yi düzenledik. 1998 Haziran sonunda iki gün Lütfü Kırdar Konferans Salonu’nda çok büyük bir katılımcıya Yalın Düşünce kitabında yer alan tüm Amerikan şirketlerinin CEO ve mal sahiplerini tanıttık. Jim Womack ile birlikte İstanbul’da mükemmel bir iki-üç gün geçirdik. Onu Bursa’daki TOFAŞ’a ve Çayırova’daki Arçelik’e götürdük.
James Womack’ın farklı kişiliğini, Yalın konusundaki felsefi düşüncesini, ideallerini, vizyonunu yakından öğrenme ve ödün vermez kişiliğini yakından tanıma fırsatını buldum. James Womack’ın diğer konuşmacılar ile birlikte İstanbul’daki Yalın Zirve’ye gelmesi için anlaşmıştık, ancak bu anlaşmanın hukuki ve ticari bir tarafı yoktu. O yalnız Yalın’ı Türkiye’ye tanıtmak için gelmeyi kararlaştırmıştı. Ancak 30 Haziran Pazartesi günü başlayacak İstanbul’daki konferanstan önceki Perşembe günü aldığımız bir son dakika haberinde kayınpederinin ani bir beyin kanaması geçirdiğini ve büyük ihtimalle ölümcüllük bir durum söz konusu olduğunu öğrendik. Yalın Zirve’yi ilk defa düzenleyen bizleri büyük bir telaş kapladı ve her türlü olumsuzluğu düşünmeye başladık. Büyük bir mali yükün altına girmiştik. Amerika’dan bir uçak dolusu yöneticiyi getiriyor ancak hareketin öncüsü James Womack muhtemelen bu konferansta bulunamayacaktı.
Pazartesi günü konferansa başlarken umutsuzluk içindeydik. Ancak saat 10 civarlarında inanmayacak bir olay oldu ve karşımızda hiç beklemezken James Womack’ı bulduk. James Womack ile 1998 yılında başlayan tanışıklığımız ve zaman içinde gelişen dostluğumuz bugünlere kadar gedi. Bugün James Womack, 13 senedir kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığı LEI (Lean Enterprise Institute)’daki Başkanlık görevinden ayrılmış bulunmaktadır. 27 Eylül günü Yalın Düşünce hareketinin önde gelen düşünür ve uygulayıcılarından John Shook ile rollerini değiştirmişlerdir. John Shook LEI Başkanı olmuş, Jim Womack da John Shook’un 13 yıldır üstlendiği Kıdemli Danışmanlık rolüne geçmiştir.
Jim Womack ve John Shook ekte gönderdiğimiz yazıyı müştereken kaleme almışlar ve bu örnek görev değişimini bizlerle ve sizlerle paylaşmaktadırlar. Bu yazı Yalın Hareket içindeki ana düşünceyi sizlerle paylaşmaktadır. Yalın Düşünce 13 yıldan bu yana önemli yol katetmiş, tüm dünyada belirli noktalara ulaşmıştır. Yalın Enstitü Derneği Türkiye’deki faaliyetlerine 2002 tarihinde başlamış ve bugün sizlerin büyük güveni ve uygulaması ile dünya Yalın Enstitüleri arasında önemli bir Enstitü durumuna gelmiştir. Bu yüzden Jim Womack’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, John Shook’a yeni görevi ile hoş geldin diyorum.
Yalçın İpbüken
Başkan
Yalın Enstitü Derneği
Womack

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi