Blog

“YALIN MODEL FABRİKA, MALİYET MUHASEBESİ VE YALIN DİJİTAL EKİBİ” 11 ŞUBAT’TA YALIN ENSTİTÜ OFİSİNDE BİR ARAYA GELDİ

YALIN-MODEL-FABRIKA-MALIYET-MUHASEBESI-VE-YALIN-DIJITAL-EKIBI-11-SUBATTA-YALIN-ENSTITU-OFISINDE-BIR-ARAYA-GELDI
Genel Yazılar

“YALIN MODEL FABRİKA, MALİYET MUHASEBESİ VE YALIN DİJİTAL EKİBİ” 11 ŞUBAT’TA YALIN ENSTİTÜ OFİSİNDE BİR ARAYA GELDİ

Gelişen teknolojiler, dünyada siyasi; mali ve ekonomik alanlarda olup bitenler, ileriyi görmemizi ve sürdürülebilir stratejiler oluşturmamızı ve uygulamamızı her gün biraz daha güçleştirmektedir. Yapay zekâ, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi birçok yeni kavramın hayatımıza girdiği ve gerçek örneklerin süratle çoğaldığı bu dönemde endüstrimizin bir saniye bile kaybetmeden topyekûn ve süratle dönüşmesi zorunludur. Yeni bir “Sanayi ve Teknoloji Devriminin” yaşandığı bu dönem ülkemiz ve sanayisinin gelişmiş ekonomiler arasında yerini alması için bize altın fırsatlar sunmaktadır. Zira tüm gelişmiş Batı dünyası bu yeni dünyaya uyum sağlamakta büyük güçlükler çekmektedir. Gelişmiş batı ekonomileri bizimle adeta yeniden aynı başlangıç çizgisinde yarışa hazırlanmaktadır. Batının son üç yüz yıldır başarısını ve ilerlemesini sağlayan temel düşünce yapıları, formüller, insani konularda oluşturduğu inanılması ve çözülmesi güç sorunlardan başını kaldırıp yeni dünya düzenine kendini yeniden uyarlaması her zamankinden güçtür.

Yalın Enstitü Derneği İktisadi İşletmesi olarak, ülkemiz ve çevresinin refahını endüstriye verdiği destek ile artırmak, yaşam kalitesini yükseltmek, her yetişen insana layık olduğu yaşam ve çalışma koşullarını oluşturabilmek için 17 yıldır var gücüyle çalışmaktadır.

2019 ve 2030 yılına kadar uzanan döneme ait Yalın Enstitü Yol Haritasını oluştururken çok kısa olarak;

  1. Yalın Üretim Tekniklerinin her birisinin yaparak öğrenildiği Yalın Model Fabrikayı tüm insani ve teknik unsurları, Yönetim Sistemleri ve Liderlik özellikleri ile hayata sokarken, Endüstri 4.0 diye adlandırılan Dijitalleşmeyi firma seviyesindeki ihtiyaca göre oluşturmak ve kademe kademe geliştirmeyi kararlaştırmış bulunmaktayız.
  2. Bugüne kadar Yalın Model Fabrika know how’ı ve ekipmanını ABD, Portekiz, Hollanda, Ukrayna Yalın Enstitülerine ihraç ettik. İtalya için hazırlıklar tamamlanmaktadır.
  3. Mali İşlerin, Maliyet Muhasebesi ve Raporlamasının, Kar-Zarar raporlarının Ürün ve Müşteri bazında süratle hesaplanması, periyodu tamamlamadan mali yönden alınması gereken önlemleri Mali Müşavir olarak gerçekleştiren bir Mali, Finans ve Muhasebe ve Maliyet Raporlama sistemini, firmanın en tepesinden, ürün değer akışlarına, iş istasyonlarına kadar her seviyedeki mali sonuçları etkileyecek gerçek rakamları bütün seviye ve fonksiyonların hizmetine sokacak bir Mali, Finans ve Maliyet Muhasebesi Sistemi kurmak ve işletmek amaçlanmaktadır.
  4. Her seviyedeki Firma insanlarının yetkiliklerini sürekli geliştirmek, çalışanların bağlılık ve motivasyonlarını en üst seviyeye çıkarmak misyonu olan İnsan Kaynakları, Lider Geliştirme programlarını yeni baştan devreye almak zorunluluğundayız.
  5. Günlük Standart Yönetim Sistemini bir saat gibi işler hale getirmeyi acilen gerçekleştirmek için Lider ve Yönetici Geliştirme Programını yaygınlaştırmayı gerçekleştirmek hedeflenmektedir.
  6. Uzun vadeli düşünmeyi, geleceğin getireceği sürpriz, tehdit ve fırsatları zamanında yakalayabilmek için firmanın en değerli insan varlıklarını geleceğin şekillendirilmesi için vazifelendirilmesi için bütün imkân ve kaynakları seferber etmek, kararlılığındayız.

Buna yönelik olarak başlattığımız ”Yalın Model Fabrika”, “Yalın Dijital Dönüşüm” ve “Yalın Maliyet Muhasebesi” çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Derneğimiz yeni iş ortakları ile bu çalışmalar kapsamındaki ekibini genişleterek güçlendirdi. Süratle her bir konudaki çalışma grubu kendi içindeki çalışmasını ve yol haritasını oluştururken, aynı zamanda tam bir entegrasyonu da sağlamak için periyodik olarak toplanmakta, gidişatı gözden geçirmekte ve yeni kararlar almaktayız. Şubat ayı sonuna kadar bu üç temel konuda yol haritamızı ortaya koymak için zamanla yarışıyoruz.

11 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda Egebimtes CEO’su Alper Yurtoğlu, Yalın Enstitü Başkanı Yalçın İpbüken; Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akgül; danışman Tunç Sancı ve danışman İsmail Baş, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Vela Partners üyesi ve eski Netsis Yöneticisi Fuat Alican, eski Netsis Yöneticisi Medi Ventura, Osmangazi Üniversitesi Maliyet Muhasebesi Profesörü Tunç Köse, eski CFO ve üst düzey yönetici Ahmet Eren, Egebimtes Proje Yöneticisi Emine İmam Mayda’nın katılımı ile kapsamlı bir toplantı daha gerçekleştirdik. Yeni adımlar için kararlar aldık.  Ağırlıklı olarak Dijitalleşmenin ve Maliyet Muhasebesi ve Mali Raporlamanın Yalın Düşünceye entegrasyonunun konuşulduğu toplantı önümüzdeki süreç için eylem planının hazırlanmasıyla son buldu.

11 Şubat toplantısına katılanlarla çektirdiğimiz fotoğrafları okuyucularımızla paylaşmayı arzu ediyoruz.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi