Blog

Yalın Düşünce Mimarı – AYPERİ SERDAROĞLU OKUR

AYPERI-SERDAROGLU-OKUR
Genel Yazılar

Yalın Düşünce Mimarı – AYPERİ SERDAROĞLU OKUR

Yalın Düşünce ve uygulamalarının ülkemizdeki öncüsü, Dr. Ayperi Serdaroğlu Okur’un araştırma ve yazılarının derlendiği bu kitabı takdim etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

Dr. Ayperi Serdaroğlu Okur zamansız olarak geçen yıl 6 Temmuz günü aramızdan ayrıldı. Onun yokluğunu ve acısını yaşadık. Bu kitabı onun birinci ölüm yıldönümüne yetiştirebildiğimiz için mutluyuz.

Dr. Ayperi, tüm yaşamı boyunca dilediği gibi yaşadı. Ülkemizin en önemli konularından olan dünya ölçeğinde rekabetçiliğine sessiz fakat çok değerli katkılarda bulundu; araştırmalar yaptı, mükemmel Türkçe ve İngilizcesi ile araştırmalarını kaleme aldı. Yalın Enstitü’nün kuruluşunda önemli görev üstlendi, vefatına kadar Yalın Enstitü ve Yalın Düşünce-Yalın Üretim ile ilişkisini hep sürdürdü. Yalın Enstitü bünyesinde pek çok zihni çalışma gerçekleştirdi.

Yalın Üretim ile ilgili, aynı ismi taşıyan kitabı ülkemizde bu konuda yazılan ilk ve özgün kitaptır. İki baskısı gerçekleştirilen bu kitabın 3. baskısını da yakın zamanda gerçekleştirmeyi amaçlamaktayız.

Dr. Ayperi’nin çalışmaları Yalın Düşünce ve çerçevesinde kalmadı. Mimarlık okuduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden hocaları ve arkadaşları ile birçok araştırma ve inceleme gerçekleştirdi. Leonardo Vinci araştırmasını Bodrum’da ODTÜ eski mezunları için hazırladı.

Dr. Ayperi son zamanlarında BIM (Building Information Modelling) konusunda tek başına uzmanlaşmaya çaba gösterdi. Uzaktan, tek başına, bilgisayarı üzerinden BIM konusunda ciddi bir uygulayıcı seviyesine ulaştı, makaleler yazdı. Tamamlamaya çalıştığı bir roman çalışması da bulunmaktadır.

Dr. Ayperi, sizlerle paylaşmaktan büyük sevinç duyduğumuz bu kitabını vefatından kısa bir süre önce tamamladı. Kitabı basıma hazır hale Değerli arkadaşımız Ülkü Kulaç getirdi. Oğlu Ömer Tözeren Dr. Ayperi’nin arşivini taradı. Finansmanını Dr. Ayperi’nin akrabası ve can dostu Canan Zihnioğlu üstlendi. Optimist Yayın Grubu Zeynep Dicleli başta olmak üzere tüm kadro kitabın basımını gerçekleştirdi. Optimist Yayın Grubu, kurucusu Zülfü Dicleli, Zeynep Dicleli ve tüm Yayın Grubu Ekibine teşekkür ediyoruz.

Dr. Ayperi’nin büyük emekle yaptığı araştırmaların derlendiği bu kitabı baştan sona okumanızı öneriyoruz. Her bir makale ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve daha rekabetçi olması ile ilgilidir. Ülkemizde Yalın Düşünce ile ilgilenen tüm uygulamacılara bu kitabı ve Yalın Üretim Kitabını bir referans yalın olarak okumalarını öneriyoruz. Ayrıca bu kitapların tüm Mühendislik fakülteleri, Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okulları tarafından okuma listesine alınması, ders veya yardımcı yayın olarak okutulması temennimizdir.

Yalçın İPBÜKEN
Başkan

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi