Blog

Japonya’ya Yolculuk – 13-26 Eylül 2017 – Bölüm 4

japonya_yolculugu-4
Genel Yazılar

Japonya’ya Yolculuk – 13-26 Eylül 2017 – Bölüm 4

Pazar günü öğleden sonra Yasuki Shinto tapınağını ziyaret ettim. Bu tapınak Tokyo’da II. Dünya Harbi’nde ölenlerin anıldığı özel mekânlar bulunuyor. 2. Dünya Savaşı’na ait birçok silah ve anıyı bir arada görmek mümkün. Kamikaze pilotların anısına bir heykel dikilmiş,  önemli bir harp gemisine ait bir anı mekanı oluşturulmuş, dev toplar, lokomotifler, uçaklar yer alıyor Edo Dönemi’ne ait özel savaş zırhları sergileniyor.

Tokyo’da 2 otelde kaldım. Bir gece Yalın Global Network ekibi ile Tokyo’nun en güzel otellerinden birisi Hoshinoya otelinde kaldık. Aynı odayı Cevdet Özdoğan ile paylaştık.

3 gece Tokyo Merkez Tren İstasyonu’na yürüme mesafesindeki Super Hotel Lohas isimli otel zincirine ait enfes bir halk otelinde kaldım, otelin konsepti çevrebilim ve sağlıklı yaşam üzerine kurulmuş. Her şeyi ile çok akıllı planlanmış ufak fakat çok kullanışlı odaları var ve 160 otelden oluşan bir zincir. Tokyo Merkez Tren Merkezi, Shenkanzen Trenleri, mahalli trenler ve metro hatlarından oluşan bir kompeks yapı. İçinde ve etrafında binlerce dükkân ve binlerce insan hareket halinde, İnsanlar oradan oraya koşuşturuyorlar. Japon Halkı hızla yaşlanıyor, halen 90 yaşının üstünde 3 milyon kişi yaşıyor. Yüz yaşını aşanları sayısı on binleri bulduğu ifade ediliyor.

Nagoya’dan Kyoto’ya ve tekrardan Nagoya’ya ve Global Network ile birlikte Nagoya’dan Tokyo’ya Shenkanzen ile gittik. Shenkanzenler istasyonda 2-3 dakika duruyor. Tam dakikler. Hazır olmak gerekiyor. Japonya büyük ölçüde bir tren ülkesi.

Tokyo’da bu sefer Akihabara’ya, Ginza’ya, Shinjiku’ya gidebildim. Daha önce dünyanın en büyük Balık Hali ve Pazarı olan Tsukiji Balık Hali ve Pazarı’nı gezdiğim için bu sefer gitmedim. Hayatımda bu kadar büyük bir balık hali ve pazarı görmemiştim. Akihaba tam bir Çinli pazarı. Her tarafta Çinli dolu. Çinliler dükkânlarda çalışıyorlar. Çünkü dükkanların en büyük müşterileri yine Çinliler.

Tokyo, Nagoya ve Kyoto’da en çok zorlandığım konuların başında Taksi Şöförlerine gideceğimiz yeri tarif etmekte çektik. Bütün araçlarda her türlü güzergah belirleme aracı, kartla ödeme sistemi ve diğer aygıtlar mevcut. Adres belirleme Japon alfebesi ile çalıştığından bizim gideceğimiz adresi kanji dilinde yazdırıp şoföre vermemiz gerekiyordu. Aksi durumlarda şöför ile tartışma çıkması söz konusu olabiliyor.

Japon insanı özellikle Tokyo’da büyük bir telaş içinde olmasına büyük kalabalıklarla içinde kalmasına ve yürümesine rağmen yardım istediğinizde dilinizi anlamasa bile yardımcı olmak için büyük gayret gösteriyor. Birkaç defa başıma geldi. Hem adres bulmamda hem de geçirdiğim sancılı ağır ağrilı olduğumda bir duvara dayanıp iki büklüm olduğumda bir karı koca benim dilimi anlamamasına rağmen kendi yollarından çıkıp benim için metro istasyon şefliğine baş vurdular, istasyondan üniformalı ve beyaz eldivenli hamal yardımıma geldi beni bir istasyon öteye yaklaşık bir km tekerlekli iskemlede oturak beni götürdü, Teşekkür etmeme rağmen beni bırakmadı diğer istasyona kadar taşıdı orada yeni bir istasyon hamalına beni teslim etti ve gedeceğim istasyona kadar beni taşımasını büyük bir şükran ile anıyorum.

Bu seferki ziyaretimde Tokyo’yu 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hazırlıkları için heyecanlı bir halde buldum. Zaten NHK kanalından muntazaman Tokyo 2020 isimli bir program yayınlanıyor. Bu program vasıtası ile neler yapıldığını, nasıl bir çaba içinde olunduğunu da takip edebiliyoruz. Tokyo 2020’nin Tokyo’ya ve Japonya’ya yeni bir boyut kazandırması için çaba gösteriyorlar. 1964 Olimpiyatlarına da Tokyo aynı şekilde hazırlanmış, bütün dünyaya II. Harp’ten perişan bir şekilde çıkan Japonya ve Tokyo’nun nasıl toparlandığını ve tüm dünyaya ev sahipliği yapmayı becerdiklerini göstermişlerdi. Bu seferde aynı etkiyi tüm dünyaya gösterebilmek için Tokyo Yönetimi Olimpiyatlara ev sahipliğinin sorumluluğunu büyük bir ciddiyetle yerine getiriyor. Büyük hazırlıklar yapıyorlar. Olimpik Tesislerin inşaatları büyük bir hızla devam ediyor. Önümüzdeki dönemde 2020 Olimpiyatları Japonya’yı ve Tokyo’yu çok farklı bir noktaya taşıyacak. Japonya’ya turist akışı büyük ölçüde artmış, bütün alışveriş merkezlerinde Çinlilere rastlamak doğal bir görüntü. Çinliler çok modern Japon tuvaletlerini evlerine taşıyorlar. En popüler ihraç ürünlerinin başında bu tuvaletler geliyor. Bu tuvaletler tam bir teknoloji harikası. Tuvaletlerin tasarımı ve üretimi öyküsünü NHK’dan hayretle izlemiştim.

Tokyo’nun yeni bir bayan valisi var. Çok popüler bir bayan vali. Bugünlerde Başbakan Abe erken seçim ilan etti. Japonya aniden seçim atmosferine girdi. Bayan vali bugünlerde yeni bir parti kurdu. Başbakan Abe’ye rakip olarak ortaya çıktılar. Yenilikçiliği ve siyasette ahlaklılığı savunuyorlar.

1998 yılında başlayan japonya’yı keşif ziyaretlerim sırasında Hiroshima, Osaka, Kobe, Kyoto, Nagoya ve Tokyo’yu ziyaret imkânını buldum. Umarım bundan sonra da Japonya’ya giderim en güney Okinawa ve en kuzeyde Hokkaido adalarına gitmeyi çok arzu ediyorum. Bakalım kader neler gösterecek.

Bundan sonraki yazımda Yalın Global Network üyesi 23 ülkeden ben ve Cevdet Özdoğan dahil 40 kişinin Toyota ve Yalın Düşünce deneyimini anlatacağım. Görüşmek dileğiyle…

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi