Blog

İngiltere ve Hollanda Yalın Enstitü Ziyaretleri

Genel Yazılar

İngiltere ve Hollanda Yalın Enstitü Ziyaretleri

Değerli Arkadaşlarım,
Yalın İnşaat;
olympicpark1
11-15 Haziran tarihleri arasında İngiltere ve Hollanda Yalın Enstitülerini ziyaret ettim. Londra Olimpiyatları ve Sonrasında Yalın İnşaat olarak yapılan çalışmalara danışmanlık yapan, eğitim veren Dr.Uly Ma ve Anastasia ile görüşme ve Londra Olimpiyat Parkı Çevre Düzenlemeleri ve Parkın normal kullanıma hazır hale getirilmesi çalışmaları yerinde inceleme ve iki ilgili ile görüşme imkânını buldum. Dr. Uly Ma Yalın İnşaat’ta (Waste) isimli kitabını hediye etti.
Gerek Olimpiyat Parkında yapılan Yalın İnşaat çalışmaları hakkında Dr. Uly, Anastasia ve Park Yetkililerinden bilgi aldım. Yalın İnşaat konusunda Prof. Dan Jones ile görüştüm. Kendisinin Londra Heathrow 5.  Terminal’in inşaatında ve Yalın İnşaat konusundaki tecrübesini öğrendim. Yalın İnşaat konusunda Hükümete yazdıkları rapordan bahsetti. MACE, Balfour Beatty, Laing O’Rouke’in çok büyük inşaat firmaları olduğu ifade edildi.
İngiliz Yalın İnşaat Derneğinin çok akademik çalışmalar yaptığını, akademik özelliğinin ağırlık kazandığı ifade edildi.
Heathrow 5. Terminal’de yöneticilik yapan ve Yalın’ı çalışmalara katan yetkililerin sonradan Londra Olimpik Parkın İnşaatında da yer aldıklarını öğrendim. Heathrow 5 Terminalinden sonra aynı ekibin Kings Road Station  İnşaatını üstlendiklerini, bu çalışmadan sonra Londra Olympic Park İnşaatına yöneldikleri söylendi.
Şimdilerde yeni Londra Tren Hattı inşaatında da Yalın Düşüncenin uygulandığını, bu inşaatta Proje yöneticiliği yapan Wolsten Home’un Yalın İnşaat konusunda bir rapor yayınladığı ifade edildi.
Last Planner Software’in Yalın Proje yönetimi için geliştirildiği söylendi. Finlandiya, Arjantin ve Brezilya’da Yalın İnşaat konularında çalışmaların olduğu ifade edildi. Michael Balle’nin Fransa’daki Yalın İnşaat konusunda bir makalesi olduğu not edildi.
Londra Olimpik Parkın Oyunlar sonrasındaki yönetimini Londra Belediyesine ait “Olympic Legacy” Şirketinin yaptığını, Bu şirketin şimdilerde Parkı Normal koşullarına hızla taşıdığını bunun için MACE isimli İnşaat Şirketinin ve alt taşeron olan BAM inşaat şirketinin görevlendirdiğini öğrendim. Parkı MACE yetkilileri,  Dr. Uly ve Anastasia ile birlikte dolaştım. Bilgi aldım. Gördüğüm kadarı ile Londra,  Olimpiyatlar tarihinde Olimpik Alanları en iyi şekilde değerlendiren Şehir olduğunu gözlemledim. Parkın her bir bölümünün kullanımının en iyi şekilde planlandığını, sıkı bir takvim içersinde süratle park alanlarını normal kullanım için hazırladıklarını gördüm, öğrendim. İstanbul, Olimpiyatlara aday Şehir iddiasını en çok yükselttiği şu sıralarda yapılması planlanan Olimpiyat Parkının Oyunlardan sonra en rasyonel kullanımı için çok dikkatli çalışmalar yapmasının önemini Londra’da gördüğüm için çok memnun kaldım.
Hollanda Yalın Enstitüsüne yaptığım Bir günlük ziyaretim sırasında Yalın İnşaat konusunda 3-4 adet tecrübeleri olduğunu, Yalın İnşaat konularında kendilerine güvendiklerini ifade ettiler. Örnekler verdiler.

olympicpark2

İngiliz Yalın Akademi Enstitüsü
Prof. Dan Jones tarafından kurulan bugüne kadar da başkanlığını yaptığı İngiliz Yalın Akademi Enstitüsünün yönetimini Dave Brunt’a devrediyor. David Brunt ve Hannah Thomas İngiliz Yalın Akademisini yeni baştan oluşturmak için çaba gösteriyorlar. Dan Jones ve David ile çok yararlı görüş alışverişinde bulunduk.
İngiliz Akademisinden yararlanabileceğimiz uygulamalar:

1. Öğrenmeyi Geliştirmek için “Paylaşım Günü”. Yalın uygulamada ileri gitmiş firmalar davet ediliyor.
2. 5-6 Firmayı kapsayan “Yalın Kulüp”. Yalın Kulüp bir İngiliz kulübü değil. Bir Avrupa kulübü. Kulübün amacı karşılıklı Yalın paylaşımı arttırmak.

Yalın Solution çerçevesinde faaliyet yapıyorlar.
Kitaplar satıyorlar. 200-250 kişilik zirveler düzenliyorlar.

olympicpark3

Hollanda Yalın Enstitüsü
Rene Aernoudts’un başkanlığını yaptığı Hollanda Yalın Enstitüsünü bir gün müddetle ziyaretimden çok istifade ettim. Ziyaret ettiğim gün Hollanda enstitüsünün iki haftada bir yaptığı Danışmanların hepsinin katıldığı Şirket toplantısına katıldım. Toplantıyı benim de izleyebilmem için İngilizce yaptılar. 2.haftada bir yapılan bu toplantıların çok etkili olarak planlandığını ve icra edildiğini gördüm.

olympicpark4

olympicpark5

Üç katlı bir binayı bütün olarak kiralamışlar. Enstitünün bulunduğu bina Amsterdam’a 45 dakika mesafedeki Figi Kentindedir. Figi küçük ve  şirin ve Tarihi binaların oldukça yoğun olduğu bir kent. Hollanda Yalın Enstitüsü Binası,  bir danışmanlık ve eğitim işi için ideal bir yapı. 3 büyük sınıfı var. Oobeya Odasında ayakta toplantılar yapıyorlar. Enstitü Planları bu odada güncel olarak tutuluyor ve Planlama toplantısını bu odada yapıyorlar. Hollanda Yalın Enstitüsü İnşaat, Hastane, İlaç, Bankacılık, Sigortacılık alan ve  konularında güçlü  deneyimle erişmiş. Philip Morris ve DHL ile çalışıyorlar. Lean Solution kitabını etkin olarak kullanıyor ve satıyorlar.14-15 kişilik bir enstitü haline dönüşmüş.  Gördüğüm kadarı ile çok başarılı bir yola girmiş.

olympicpark6

Hollanda Yalın Enstitüsünde dikkatimi çeken görsel uygulamalar:

1. Danışman Yetkinlik Matrisi
2. Müşteri Temas, Teklif, Kontrat prosesi
3. Danışmanlık süreci gidişat gözden geçirme prosesi
4. Yıllık Faaliyet Panosu
5. Holland Lean Institute A3
6. Lean Practioner Cartificate program
7. Lean Professional Certificate program
8. Bench Mark Visits
9. Hoshin Deployment Plan

olympicpark7

8

Bir gün boyunca birçok fotoğraf çektim. Bunların bir kısmını bu notun ekinde yayınlamaktayız. Toplantı sırasında Türk Yalın Enstitüsü hakkında kapsamlı bilgiler verdim.
Rene ile yaptığımız toplantıda sıkı iş birliği yapmamız konusunu ele aldık. Neler yapabileceğimizi görüştük. Yalın Global Network’u daha da güçlendirmek konularını ayrıca kapsamlı olarak ele aldık. Çok iyi bir mutabakat havası içinde Hollanda Enstitüsüne veda ettim. Kendilerini de Türkiye’ye davet ettim.
Selamlar
Yalçın İpbüken
 
 
 
 
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi