Esra Ömür Ünal

Esra Ömür ÜNAL

1993’te Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olduktan hemen sonra profesyonel çalışma hayatına GlaxoSmithKline (GSK) İlaçları’nda başlamıştır. 9,5 sene Gebze’deki steril üretim tesislerinde, 4 sene İngiltere’de toplam 13,5 yıl bu firmada çalışmıştır.

Çalışma hayatının ilk 7 senesinde üç farklı Kalite Güvence pozisyonunda rol alarak Kalite Yönetim Sistemleri, validasyon, kalibrasyon, iç denetim ve fason/tedarikçi firma denetimleri konularında uzmanlık kazanmıştır.
7 yıllık kalite deneyiminden sonra lojistik alanına geçiş yapan Esra, global bir Ürün Temin Zinciri (Supply Chain) Rasyonalizasyonu projesinde 2 sene kadar Türkiye Proje Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Bu projede global ölçekte tedarik zinciri konularında deneyim kazanmıştır. Proje kapsamında 100den fazla ürünün tesisler arasında teknik transferini 8 kişilik ekibi ile birlikte gerçekleştirmiştir.

2000 yılında GSK tarafından İngiltere’de Yalın 6 Sigma Kara Kuşak (Lean 6 Sigma BlackBelt) olarak yetiştirilmiştir. 5 haftalık bu eğitimi takiben 2 yıl süreyle Gebze üretim tesisinde Operasyonel Mükemmeliyet Şampiyonu (OpEx Champion) rolünü de üstlenerek:

 

  • Tesisteki ilk Yalın 6 Sigma çalışmalarını başlatmış
  • Personele Başlangıç Seviye ve Yeşil Kuşak eğitimlerini vermiş
  • Tüm iyileştirme projelerini koordine etmiştir

GSK Türkiye tesisinde elde edilen başarılı sonuçlar dikkate alınarak 2002 yılında 10 kişilik Global Yalın 6 Sigma Şirket İçi Danışmanlık Ekibi’ne seçilerek yurt dışına transfer edilmiş ve Londra’ya yerleşmiştir. Bu rolünde 5 sene Avrupa bölgesinden sorumlu iki iç danışmandan birisi olarak;

  • Avrupa’daki 7 GSK tesisinde Yalın 6 Sigma Yeşil Kuşak eğitimleri vermiş (8 dalga), bu tesislerde iyileştirme çalıştayları fasilite etmiş ve kendisine bağlı 7 OpEx şampiyonunu koordine etmiştir.
  • İç danışmanlık rolünün yanı sıra dünyadaki 109 GSK üretim tesisi arasında İyi Uygulama (Good Practice) paylaşımını fasilite etme amaçlı global Bilgi Yönetim Projesi’nin şampiyonluğunu da yapmıştır.
  • 2003′te EFQM (European Foundation of Quality Management) iç denetimcisi ve 2007′de Sertifikalı Lean 6 Sigma Eğitmeni (Qualified Lean 6 Sigma Trainer) olmuştur.

2007′de Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra Türkiye’deki tesisin kapatılmasından dolayı GSK’dan ayrılmış, Bilim İlaç’ta Sistem Geliştirme Müdürlüğü yaptığı sırada Yalın Enstitü ile tanışmıştır. 2008 yılından itibaren Yalın Enstitü bünyesinde Yalın, İstatistik (6 Sigma), Kalite Yönetimi, Ürün/Teknoloji Transferi ve Validasyon/Devreye Alma konularında danışmanlık & eğitmenlik yapmaktadır.

2009′dan bu yana ağırlıklı olarak Yalın Sağlık ve Yalın Hastane konularında çalışan Esra ConfiDent Diş Polikliniği’nin Yalın Dönüşümü’nü desteklemiştir. 2011-15 yılları arasında 4 yıl Amerika’da yaşamış ve oradaki Thedacare gibi öncü Yalın Hastane örneklerini bizzat yerinde gözlemleme şansına sahip olmuştur.

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi