Blog

Yılın Kaizeni Ödülü’nü Kazandık

Genel Yazılar

Yılın Kaizeni Ödülü’nü Kazandık

kaizen_odul_1
8 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen KalDer Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı‘nda gurur duyalacak bir başarı elde ettik. TPM (Toplam Üretken Bakım) konusunda Yalın Enstitü adına eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yürüttüğümSeçil Kauçuk, sunduğu Kaizen çalışmalarından birinde 2015 Yılın Kaizen’i ödülünü almaya hak kazandı. Bu haklı gururu paylaşma ve sizlere duyurmak da bana düştü.
Uzun bir dönem raporlama, ön sunum, son prova ve hazırlık süreçlerinde birebir dahil olduğum; Yalın yaklaşım ve TPM öğretilerini harmanlayarak, Seçil Kauçuk personeli ile büyük özveri göstererek çalıştığımız TPM Faaliyetleri KalDer Yılın Kaizen Ödülüalarak ilk meyvesini verdi.
Seçil Kauçuk’ta mevcut çalışmalar kapsamında Bakım, Üretim ve Kalite ve İSG birimlerinin katkıları ile başlayan iyileştirme faaliyetleri, 2015 yılı itibari ile başlayan TPM Çalışmaları kapsamında oluşturulan Kaizen Ekipleri ile daha organize şekilde yönetilmeye başlandı. Kurduğumuz güçlü komite yapılanması ve değişim-dönüşüm faaliyetlerine olan motivasyon ve inanç, TPM çalışmalarının başarısını da beraberinde getirdi.
kaizen_odul-2
Çalışmaların ilk başında kurguladığımız güçlü komite yapısı sayesinde faaliyetleri disiplinli bir şekilde yürütmek mümkün oldu. Planlı Bakım ve Otonom BakımKomitelerinin sahadan topladığı veriler ile yeni Kaizenlerin önü açılırken; Kaizen Komitesi, ekiplerin oluşturulması, problem çözme yaklaşımı ve iyileştirme teknikleri eğitimlerinin verilmesi ve Kaizen faaliyetlerinin takibini koordine etti. Müdürler (Direktörler) seviyesinde oluştruduğumuz yürütme komitesi de tıkanan faaliyetlerin önünün açılması, ekiplerin cesaretlendirilmesi ve desteklenmesinde motivatör rolü oynadı.
Sürekli Gelişim‘in en başarılı örneğini Ankara’da geçen sunum süreci ve ödüllendirme esnasında görmek mümkündü.  Sadece mühendis ve gri yakaların değil; diğer tüm mavi yakaların 700 kişinin önünde sunum tecrübesini kazanması, aileleri ile birlikte bu heyecanı yaşamaları, sunum provalarında onlardan destek almaları ve mutlulukları aileleri ile paylaşmaları işlerine, Kaizen’e ve değişime olan aidiyetin apaçık bir göstergesi ve bence etkinliğin en duygusal tarafı idi.
10 Adım Kaizen mantığıyla yürüttüğümüz tüm Kobetsu Kaizen (Odaklanmış Kaizen) çalışmaları PUKÖ (Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al) döngüsünü esasına göre ilerledi. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’na katılan 4 kaizen konusu da kendi alanında özgün çalışmalar barındırmaktaydı. Bunlar;

  • 0 Arıza Kaizen Ekibi (Rezistans Arızalarının Sıfırlanması)
  • Dönüşüm Kaizen Ekibi (Model Dönüş  Sarım Sürelerinin Kısaltılması)
  • Kazan Kaizen Ekibi (Otoklav Mandrel Tasarımı ile Fire ve İşçilik Sürelerinin Kısaltılması)
  • O-Ring Kaizen Ekibi (O Ring Conta Üretim sürecindeki Kalite Hatalarının PM Analizi Yöntemi ile sıfırlanması)

Başta ödüle layık görülen 0 Arıza Kaizen ekibi olmak üzere tüm Kaizen ekiplerini başarılı çalışmaları ve özverileri dolayısıyla kutluyor, Seçil Kauçuk Ailesi’ne beraber yürüdüğümüz TPM yolculuğunda başarılar diliyorum. Nice başarılara erişmek ve bu yazıyı okuyan tüm okurların böyle başarıları yaşaması dileğiyle.
Sevgiler
Can Yükselen

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi