Blog

Yeşim Tekstil Ziyareti

Genel Yazılar

Yeşim Tekstil Ziyareti

21 Temmuz 2009 tarihinde TGSD  (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği )ve Yalın Enstitü olarak ziyarette bulunduğumuz Yeşim Tekstil ‘in Bursa’daki tesislerinde edindiğimiz izlenimler, hem Yalın Enstitü olarak bizi gururlandırdı hem de TGSD  üyelerini Yalın Felsefe ve bu felsefenin sıkı bir uygulayıcısı ile tanıştırma fırsatı sağladı.
Edindiği tecrübeleri ve üretim konusunda kat ettiği mesafeyi biz ziyaretçileri ile gururla paylaşan Yönetim Kurulu başkanı Şenol Şankaya başta olmak üzere tüm Yeşim Tekstil mensuplarının Yalın Üretimi  ve Yönetimini içselleştirme ve uygulamadaki başarısı Bursa’dan güzel kazanımlarla ayrılmamıza sebep oldu.
TGSD genel sekreteri Mehmet Kumbaracı ile Yeşim Tekstil Yönetim Kurulu başkanı Şenol Şankaya’nın bulunduğu fikir alışverişi, Tekstil endüstrisinde kat edilmesi gereken mesafenin önemini bize vurgularken, Yalın Üretimi ve Yönetimi yaklaşık 4 yıldır uygulayan ve Liderin Planlama ve Uygulama Kılavuzu’ndaki ideal koşulları yakalayan bir tekstil firmasının elde ettiği başarılar, bu durumun tüm tekstil endüstrisine yayılması gerekliliğini de ortaya koydu.
Krizin etkisi dünya ve Türkiye’de büyük sıkıntılara sebep olurken, Yeşim Tekstil’in tasarımdan teslimata kadar tüm süreçleri kapsayan ve krizden yarattığı olumsuz etkileri yok eden Yalın Üretim ve Yönetim anlayışına tanık olurken tüm tedarikçileri ile entegre bir yalın işletme olmada emin adımlarla ilerlediğini ve şu an ürettiği dünya markalarıyla Türkiye’nin adını daha da çok duyurduğunu paylaşmaktan mutluluk duyduk.
Üst yönetimden alt yönetime ve tüm çalışanlara kadar Yalın Üretim sistemi ve Felsefesinin tam anlamıyla benimsenmeye başladığı, işletmenin her köşesinde belli olan Yeşim Tekstil; gerek kurduğu üretim hatları ve hücreleri; gerekse yalın üretim ve Toyota Üretim sisteminin enstrümanlarının tamamına yakınını tekstil endüstrisine adapte etmesiyle, Türkiye’de ilk olarak nitelendirilebilecek “Yalın” bir işletme olduğunu gösterdi.
Fabrikada etkin bir şekilde uygulanan görselleştirme ile 5S sistemlerine dikkat çeken TGSD genel sekreteri Mehmet Kumbaracı, işletmeye kendini vakfeden Yönetim kurulu başkanı Şenol Şankaya’nın ve Yeşim Tekstil’in yarattığı farkındalıktan etkilendiğini dile getirdi.
6-7 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilecek 3. TGSD Uluslararası Moda Tekstil ve Hazır Giyim Konferans etkinliğinde Yeşim Tekstil’i de görmek istediklerini söyleyen Kumbaracı, 2009 Kasım ayında Bursa’da yapılacak Uludağ İhracatçılar Birliği ile ortak bir yönetim kurulu toplantısı yapılmasından memnuniyet duyacağını bildirdi.
Yeşim Tekstil’in günübirlik yaşamak gayesinden tamamen sıyrılmış tepeden tırnağa etkin bir şekilde yönetilen organizasyon yapısına ve dünya vizyonuna sahip  bir işletme olduğunu şu anki rekabet gücüyle gözler önüne serdiğini de sözlerine ekleyen Kumbaracı, Yeşim Tekstil’in klasik işletmelerden farklı Yalın yönetimin getirdiği tipik faydalardan yararlanmasını bilen bir kuruluş olduğunu belirtti.
Biz Yalın Enstitü üyelerine ise TGSD ile Yalın bir işletmeyi buluşturmanın ve endüstride yeni açılımlar için fırsatlar yaratabilmenin keyfi ve mutluluğu kaldı.
Yalın Enstitü olarak Yalın Yönetim ve Üretim felsefesi ile Türk Sanayisindeki lokomotif konumu yadsınamayacak derecede önemli olan, tekstilde başarılı işlere imza atan Yeşim
Tekstil’e yalın yolculuğunda başarılar diliyoruz.
Yalçın İpbüken
Yalın Enstitü Derneği
{21 Temmuz 2009}

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi