Blog

Yalın Küresel Ağ ve Rusya

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-banner
Genel Yazılar

Yalın Küresel Ağ ve Rusya

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-116-17 Şubat tarihlerinde Tataristan’nın Kazan Şehrinde düzenlenen VI. Effektif Yönetim Sistemleri: Kalite, İnovasyon ve Sürdürebilir Gelişim isimli Bilimsel ve Uygulamacı Forumuna konuşmacı olarak katıldım. Bu konferansa Can Yükselen ile birlikte 3 defa katılmış olduk. 33 konuşmacının sunum yaptığı bu seferki konferans eskileri gibi Tataristan Yönetiminin desteği ile yapılmış olup, yurt Dışından başka davetli konuşmacılar da katıldılar.

Tataristan Bölgesel yönetimin başkenti olan tarihi Kazan, Tatarların ve Rusların beraberce uzun yıllardır yaşadıkları, Rusya’nın belki de en güzel şehridir. Volga nehrinin kıyısında kurulmuştur. Yaz tatili için Kazan ve Volga yöresi hem tarihi hem de güzellikleri ile ideal bir tatil yöresidir.

Son 4-5 yıldır önemli yatırım almış, modern bir dünya şehri olmuştur. Tataristan Havacılık, Otomotiv, Petrol ve Kimya ve Teknoloji ağırlıklı yatırımlara önem vermektedir. 2030 yılına ait önemli hedefleri bulunmaktadır.

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-3yalin-kuresel-ag-ve-rusya-4Kazan’da eksi 10 soğuk ve kar yağışının sürdüğü bir ortamda yapılan bu konferansı birçok bakımdan yararlı ve ilginç buldum. Konferansı, özel “Kazan İnovative Üniversitesi” düzenlemişti. Bu üniversitenin yetkilileri ve bu programın sorumlusu Rektör yardımcısı  ile bir zamandır tanışıyoruz. Tataristan’da çok etkin bir üniversite olup, pratiğe yönelik eğitimin yapıldığı, hayatın ve pratiğin içinde olan bir kuruluştur. Tataristan Bölgesel Yönetimi tarafından çok tutulmaktadır. Yalın Enstitü ve Yalın Küresel Ağ www.leanglobal.org  olarak Uzun zamandır bu üniversite ile kalıcı bir ilişki kurmayı arzu ediyoruz. Daha çok bu motivasyonla eksi 10-15 derecede ağır kış koşullarında bu yolculuğu göze aldım.

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-516 Şubat günü konferansta 33 konuşmacı sunum yaptı. Bunların bir kısmı Tataristan Bölgesel Yönetim Temsilcileri idi. 2030 Tataristan Hedefleri çerçevesinde kendi yönetimleri açısından hangi programları yönettiklerini açıkladılar. Rektör Yardımcısının açılış konuşmasından sonra ilk sözü Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı aldı ve Bakanlığın 2030 hedefler doğrultusunda yaptıkları, gerçekleştirdiklerini anlattı. Takiben İş ve Çalışma Bakanlığı Bakan yardımcısı, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Direktörü, Yatırım ve İnovasyon Bakanlığı Temsilcisi  ve takibenTataristan içinden ve dışından gelen uygulamacılar, akademisyenler ve yöneticiler sunumlarını yaptılar. Tataristan’da Yalın Düşüncenin Devlet teşvikleri ile yaygınlaştığını, daha somut sonuçlar aldıklarını gözlemledim.  Tataristan Bölgesel Yönetimin başkanı Rustam Minnikhanov, Yalın Düşünceyi şahsen ele almış, Bölgesel Yönetiminin yönetim sistemi olarak kabul etmiş ve resmen ilan etmiş. Dolayısiyle 2030 Tataristan Bölgesel Vizyonunun gerçekleştirilmesinde Yalın Düşünceyi önemli bir Yönetsel araç olarak benimsenmişler.  Bu konuda uygulama yapacak kuruluşlara maddi destek sağlanması Yalın Düşüncenin yaygınlaşmasını arttırmış.

Sunumlar içinde Kazan Çocuk Hastanesi Yöneticisi, Moskova’dan özel Hastane Yetkilisi, Şeker Şirketinin temsilcisinin, Rusya Federasyonu standartlar Enstitüsü, Elektrik Dağıtım Şirketi,  Zirai ürünler üreten büyük bir grubun yalın’ı benimsemesi ve öyküleri çok dikkatimi çekti. Kastamonu Entegre’ye ait yerel şirketinin sunum yapması  beni ayrıca duygulandırdı.

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-617 Şubat günü Özel Üniversitenin Rektör Yardımcısı ile bir araya geldik, uzun vadeli işbirliği arzumuzu karşılıklı ifade ettik. Rektör Yardımcısını Türkiye’ye davet ettim. Türkiye’deki yalın düşünce uygulamalarını yerinde görmelerini önerdim. Ayrıca ilerde birlikte yapabileceğimiz müşterek programlar üzerinde konuştuk.

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-7Yine aynı akşam Tataristan’ın Alabuga kentinin Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan Coşkunöz Şirketinin genel Müdürü Erdem Acay ile akşam yemeği yedik ve Rusya ve Tataristan üzerinde çok yararlı görüş alış verişinde bulunduk. Erdem bey 4 yıldır bu şirketin genel müdürlüğünü yaptığı için çok geniş tecrübesi bana birçok konuda ışık tutmaya yetti. Kendisine şükran borçluyum.

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-8Yalın Enstitü olarak arzumuz Rusya Federasyonu ve özellikle Tataristan ile kalıcı ilişkileri başlatmak ve sürdürmektir. Bu konuda uzun vadeli düşünüp iyi bir planlama yaparak çok çaba sarf etmemiz gerekecek. Rusça dilini iyi bilen yalın uzmana ihtiyacımız bulunmaktadır.

Türkiye ekonomisi olarak önümüzdeki dönemde ihracatımızı önemli ölçüde arttırabilmek için bugüne kadar gerçekleştirdiklerimize ilave olarak çok yönlü atılımlar yapma ihtiyacındayız.

Bu çok yönlü çabanın bir bölümü Rusya Federasyonuna dahil yörelerini, yönetsel birimlerini, iş yapılacak önemli kişileri,  özelliklerini, insanlarını, ihtiyaçlarını, mevcut koşullarda bu ihtiyaçları kimlerin, ulusların hangi ölçüde karşıladıklarını çok daha iyi bilmeye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

yalin-kuresel-ag-ve-rusya-9

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi