Blog

Yalın Düşünce Kitabının 20. Yılı ve Düşündürdükleri

yalin_dusunce_741
Genel Yazılar

Yalın Düşünce Kitabının 20. Yılı ve Düşündürdükleri

James Womack ve Prof. Daniel Jones’un yazdıkları Yalın Düşünce Kitabı ile karşılaşmamızdan bu yana Yalın Düşünce uygulamaları ile dolu 20 yıl geçti. Yalın Düşünce Kitabı Sistem Yayıncılık tarafından 3 defa basıldı. Yalın Enstitü olarak ise 2 baskı yaptık. Kitabın İngilizcesinin 2003 yılı itibariyle 400.000 adet sattığına dair bilgimiz var. O zamandan günümüze kitabın etkisi büyüyerek devam ediyor.

Kitabın yayınından önce aynı yazarlara ait Dünyayı Değiştiren Makine Kitabını okumuş ve Koç Topluluğundaki büyük şirketlerin Genel Müdürleri ve Holding Başkanları ile de paylaşmıştık. Dünya’yı Değiştiren Makina Kitabı bütün düşünce sistemimizi etkilemiş ve “Koç 2000 Müşteri ve Kalite Odaklı Stratejik Yönetim” Modeli çerçevesinde Holding Şirketleri için üzerinde çalışmakta olduğumuz modelin isabetini teyit etmişti.

Dünyayı Değiştiren Makine Kitabı, MIT “Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi”nin Dünya’nın önde gelen otomotiv kuruluşlarını içine alan Uluslararası Motorlu Araçlar araştırmasının sonucunda yayınladığı için tüm Dünya’daki otomotiv endüstrisi başta olmak üzere bütün endüstri kuruluşlarını ve bizleri derinden etkiledi. Aynı kitap’ta ilk defa “Toyota” yerine  “Lean/Yalın” şirket sözcüğüne yer verilmekte idi. Ford Otosan Genel Müdürü Ali İhsan İlkbahar bu kitabın Otomotiv Sanayiciler Derneği tarafından Türkçeleştirilmesini üstlendi ve Türkçeleştirilmiş kitabı otomotiv sanayicileri ile paylaştı.

1998 yılında Türkçesi yayınlanan Yalın Düşünce Kitabı, Dünyayı Değiştiren Makine kitabı ve kitabın dayandığı araştırmalardan hareket ederek kaleme alınmış olup, geniş bir tarihçeye yer veriyor ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki bir kısım öncü kuruluşların Yalın dönüşüm öykülerine yer vermekte; yalın düşünceyi uygulamak isteyen şirketlere bir yol haritası, yeni bir iş modeli sunmaktadır.

Kitabın İngilizce 2. Baskısında yeni bir bölüm eklenerek kitabın basımından sonraki birkaç yıl içindeki uygulamalara yer verilmektedir.

1998 yılında Koç Holding bünyesinde İDEA Danışmanlık ve Eğitim Şirketini kurmuştuk. Kuruluş yılımızın içinde ilk Yalın Düşünce Zirvesini düzenlemeye karar verdik ve James Womack ile temasa geçtik. Kendisini ile vardığımız mutabakata uygun olarak Kitapta yer alan hemen bütün Amerikan şirketlerinin Mal Sahibi, CEO’larını Lütfü Kırdar’daki ilk Yalın Zirveye davet ettik. 30 Haziran 1 Temmuz 1998 günleri iki gün Yalın Zirve’ye 600 üzerinde kişi katıldı. Bu Dünya’da yapılan en kalabalık ilk Yalın Zirvelerden birisi idi. Zirvenin açılışını Jim Womack ve Daniel Jones yaptılar. İki gün boyunca birbirinden ilgi çeken sunumları dinleme imkanı bulduk. Jim Womack’ı Bursa’ya götürdük TOFAŞ’ı ve Gebze’de Arçelik fabrikalarını ziyaret ettirdik. Jim Womack ile bugüne kadar devam eden dostluğumuz bu şekilde başladı. Jim Womack’ı geçen haftaki Amerika ziyaretim sırasındaki toplantılarda tekrardan görme fırsatını buldum. Womack aynı şekilde Yalın Düşünce doğrultusundaki uygulamalarda yer alarak düşünce üretmeye ve Yalın Düşünce uygulamacılarını etkilemeye, yönlendirmeye devam ediyor. Jim Womack 15. yılımız dolayısiyle gelecek yıl düzenleyeceğimiz Yalın Zirveye katılmayı kabul etti. Jim Womack aradan geçen 20 yılın değerlendirmesini yapacağı Aralık 2017 Yalın Zirvesine herkesi katılmaya davet ediyoruz.

İDEA içinde sürdürdüğümüz Yalın Düşünce, Yalın Şirket ve Yalın Fabrika uygulamalarına 2002 yılında kurduğumuz Yalın Enstitü ile devam etmeye karar verdik ve 15 yıldır Yalın Düşünceyi zenginleştirecek yorumlayacak geliştirecek çalışmalara 40 küsur arkadaşım ile birlikte devam etmekteyiz. Bugüne kadar 400 üzerinde Yalın Şirket Projesi yapma fırsatını bulduk. Üretimin hemen bütün sektörlerine, hizmet şirketlerine, bankalarına, servis ve perakende ticaret şirketlerine kadar çok farklı alanlarda ve fonksiyonlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Günümüzde Yalın Dönüşüm Modelini bütün yalın enstitüler gibi biz de Türkiye’de uygulama fırsatını bulmaktayız. Yalın Dönüşüm Modeli Yalın Enstitülerin özgün yaklaşımı olup her gün yeni yorum ve pratiklerle genişlemekte, olgunlaşmaktadır.

Yalın Düşünce kitabını bütün uygulamacılara, akademisyenlere tavsiye etitiğimiz gibi Yalın Enstitü’de bizim ile çalışmayı arzu eden herkese Yalın Düşünce kitabını asgari 3 defa okumasını, çıkarttığı sonuçları ve yorumlarını bizlerle paylaşmalarını ön şart olarak ileri sürüyoruz.

Yalın Düşünce Kitabı özelliğini, tazeliğini hiçbir zaman kaybetmedi, yeni yorumlar, yeni uygulama alanlarına, yeni coğrafyalarda kurulan 18 Yalın Enstitü ve Yalın Temsilcilerimizle tüm dünyadaki etkisini arttırarak sürdürmeye devam ediyor.

Yalın Düşünce taraftarlarının en büyük arzusu Yalın Düşüncenin temsil ettiği insancıllığın, İnsanı öne çıkaran, değer sunan, israfı yok eden düşünce ve uygulamaların ülkemizin bütün yörelerine ve tüm dünyaya yaygınlaşması, israfın önlenmesi, insan onuruna ve doğasına uyan çalışma biçiminin ticari ve endüstriyel bütün kuruluşlarda, okullarda, resmi ve kamu kurumlarında, hayat bulması, refahı arttırmak ve yaygınlaştırmak en büyük hayalimizdir.

Yalın Düşünce kitabına lean.org.tr/urun/yalin-dusunce-kitabi-lean-thinking/ adresinden sipariş vererek kargo dahil 28 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi