Blog

Ukrayna Yalın Enstitüsü Kurucularının Yalın Enstitü Ziyaretleri

ukrayna-lean-turkey-visit
Genel Yazılar

Ukrayna Yalın Enstitüsü Kurucularının Yalın Enstitü Ziyaretleri

Ukrayna Yalın Enstitüsü geçtiğimiz Ocak ayında önerimiz üzerine Yalın Küresel Ağa www.leanglobal.org dahil oldu. Şubat ayının 6-7 günlerinde Ukrayna’dan iki kurucu arkadaşımız Türkiye’ye gelerek Yalın Enstitünün misafiri oldular. Ukrayna’da önemli bir kuruluş tarafından desteklenen Ukrayna Yalın Enstitüsü’nün kısa zamanda ülkesine önemli hizmetler yapacağına inanıyoruz. Ukrayna heyetini bir gün Yalın Enstitü’nün Sarıyer’deki ofisinde ağırladık. Kendilerine fayda getirebilecek her konuda bilgi verdik, tavsiyelerde ve önerilerde bulunduk. İlerideki zaman içinde ne gibi konularda nasıl işbirliği yapabileceğimizi, nasıl destek olabileceğimizi konuştuk. Birçok konuda mutabık kaldık.

Ukrayna Heyeti ile yaptığımız iki günlük çalışmaya Danışmanlarımız Can Yükselen ve Eren Artar eşlik ettiler. Sahadaki çalışmaları ile ilgili deneyimlerini ve önerilerini paylaştılar.

Ukrayna heyetini 2.gün Gebze ve Çayırova’da bulunan iki kuruluşumuza götürdük. Ziyaret ettiğimiz ilk fabrika olan Eczacıbaşı firmasına ait EYAP İntema Mutfak Fabrikası, eriştiği yüksek yönetim ve teknoloji seviyesi, yalın yönetim ve üretimi bütün ögeleri ile hayata geçirmiş örnek bir kuruluşumuzdur. Misafirlerimiz, Fabrikanın Yöneticisi Tayfun Gökşen’in ağzından nasıl bir yalın dönüşüm geçirdiklerini, ne gibi iş sonuçları elde ettiklerini öğrendiler. Fabrika’daki yalın dönüşüm çalışmalarında ulaşılan üstün seviyeyi bizler de büyük bir kıvanç ile izleme ve dinleme fırsatını yeniden bulduk. Kendileri ile ne kadar iftihar etsek azdır.

ukrayna-lean22 fabrika ziyareti olarak Gebze Organize’de kurulu Arçelik LG Klima Fabrikasını ziyaretimiz çok yararlı ve öğretici geçti. Eski dostum Ahmet Sakızlı’nın genel müdürlüğünü yaptığı Arçelik LG Klima fabrikasını gezmek ve ilgililerden bilgi almak bizleri çok sevindirdi ve eriştikleri üstün seviyeden gururlandık. Ukrayna’lı ziyaretçilerimiz, üretim kuruluşlarımızın eriştikleri gelişmişliği Eczacıbaşı Evyap Mutfak fabrikasından sonra ikinci bir fabrikamızda da görme fırsatını buldular. Uzun zamandır Arçelik fabrikalarını gezmemiştim. Yalın enstitüden arkadaşlarım ile birlikte bizin için de yararlı bir deneyim oldu.

Başta Genel Müdürleri Ahmet Sakızlı olmak üzere bütün yönetici arkadaşlarımızdan çok yararlı bilgiler aldık, sıcak bir ilgi gördük. Ortakları LG firmasının üretim yönetim sisteminde de istifade ettiklerini öğrendik. Arçelik LG’nin gerek ürün gamları, gerekse yönetim sistemleri ve insana bakışları açılarından ne kadar başarılı işler yaptığını daha önceden biliyorduk. Bu ziyaretimiz sonunda yaptığımız değerlendirmede kuruluşun gelişme seviyesine, rekabetçiliğine hayranlığımızı ve özellikle  İnsan ilişkileri konusunda yaptıkları uygulamalar, geliştirdikleri mekanlar, çalışan insana verdikleri önemin özellikle dikkatimizi çektiğini ifade ettik.

ukrayna-lean3Ukrayna’dan gelen arkadaşlarımızın Yalın Enstitü ve İstanbula yaptıkları ziyaretten büyük memnuniyet duyarak ayrıldıklarını öğrenmemiz bizi ayrıca mutlu etti.

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi