Blog

Türkiye’nin en Genç Olimpiyat Sporcusu Nazlı Savranbaşı: Hayallerim gerçeğe döndü

Nazli-Savranbasi
Genel Yazılar

Türkiye’nin en Genç Olimpiyat Sporcusu Nazlı Savranbaşı: Hayallerim gerçeğe döndü


Hepimizin çok iyi bir eğitmene, bir yol göstericiye, bizi konfor alanımızdan dışarıya çekecek güvenilir işi bilene ihtiyacımız var. Nazlı Savranbaşı ile ilgili bir videoyu paylaşmış, yorum yapmıştım. Amcası Dr. Ramazan Savranbaşı Nazlı ile ilgili yeni bir video’yu benimle paylaştı. Ben de Nazlı ile ilgili bu yeni videoyu paylaşıyorum. Ramazan ile dostluğum 1987 yılında Güreş Federasyonu Başkanı olduğum zamana kadar uzanıyor. Ramazan’ın kendisi bizim neler yaptığımızı en iyi anlatabilir. Nazlı’nın videosu her bakımdan hepimiz için eğitici. Özellikle şirketlerimizin insan yetiştirme ile sorumlu uzmanları için hayati önemde. Bir eğitimcinin ihtiyacı olduğu bütün ögeler bu video’da yer alıyor.

Birinci Yorumum: Türkiye Jimnastik Federasyonu dünya ölçeğinde bir Federasyon olduğunu düşünüyorum. Birinci sınıf federasyonun Türkiye’de neler gerçekleştirebileceklerini Jimnastik Federasyonundan öğrenmeliler. Kanımca Spordan Sorumlu Bakanın tüm spor federasyonların Jimnastik Federasyonunu öğrenmelerini zorunlu kılmalı. Bütün spor federasyonlarından bu yönde plan proje faaliyet istemeli. Öncelikle de Güreş Federasyonundan bu performansı istemeli.

Videoda yer alan jimnastikçilerimizi izlerken aklıma Romen Jimnastikçi Nadia Komanaci geldi. Gördüğüm Türk bayan Jimnastikçiler bana Nadya’yı anımsattı. Tam manası ile coşku içinde videoyu izledim.

Yarışma sporları ile bütün hayatı boyunca sporculuktan kulüp kuruculuğuna, başkanlığına Federasyon başkanlığına nihayet TMOK Yönetim Kurulu üyeliğine kadar uzun kariyerim sırasında bu video’da gördüğüm üstün performansı yakalayamadım. Jimnastik Federasyonu Başkanını tanımam. Ancak kendisine şahsi takdirlerimi sunuyorum. Bu kadar iyi bir teknik kadro oluşturulabilir. Bu kadar iyi donanımlı bir çalışma ortamı oluşturulabilir; bu kadar iyi bir antreman akışı düzenlenebilir. Gerçekten imrendim. Gerçekten mutlu oldum.

Her birimizin ister spor ister çalışma hayatımızda çok iyi eğiticilere, inandığımız yol göstericilere ihtiyacımız vardır. Bu kişiler ile sporcu veya çalışan birlikte bir yolculuğa çıkarlar bazen bu uzun bir süre alır. Mesela 10 – 15 yıl alır. Bazen de çok daha kısa. Ancak her ortamda bizim kendimizi aşmamıza konfor alanımızdan çıkmaya ihtiyacımız var. Eğitimcilerimiz bu videoyu bir ders gibi incelemeliler.

Değerli İzleyenler; bu videoyu izlemeniz zaman kaydı değildir. Hepimiz için dersler bulunmaktadır. Umarım bana katılırsınız.

 

Yalçın İpbüken

Tofaş Kulübü Kurucu ve Başkanı; T.C Güreş Fed eski Başkanı, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi