Blog

Steve Jobs

Genel Yazılar

Steve Jobs

Geçen yıl yaz aylarına ait e-postamı mau piailug ile ilgili olarak yazmıştım. Bu yazımı Stev Jobs için hazırlamayı düşündüm. Umarım siz yalın düşünce taraftarları, yalın liderler olarak ilginizi çeker.
Steve Jobs
“Aç Kalın, Deli Kalın Ve Yuvarlanan Bir Taş Gibi Daima Arayışta Olun”
Yukarıda yazdığım ifade Steve Jobs’a ait. Steve Jobs,son beş yıldır pankreas kanseri ile boğuşuyor. Aynı zamanda da CEO olarak başında bulunduğu Apple şirketi dünyanın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en değerli şirketi. Bu süre içinde Macintosh, İpod, İphone, İpad gibi teknoloji harikalarını pazara sürmüş.
Steve Jobs ve Apple o kadar başarılı olmuş ki, Amerika’da ve dünyada yaşanan krizden en ufak şekilde etkilenmemiş, tersine değerine değer katmış. Şirket değeri 350 milyar dolar civarında. Sahip olduğu nakit dolar miktarı Amerikan devlet hazinesini imrendiriyor.
Geçtiğimiz günlerde Steve Jobs Apple hissederlarına gönderdiği e-posta ile hastalığı dolayısiyle şirketin CEO’luğundan ayrılmak durumunda olduğunu bildirmiş, hissedarlar ise eğer isterse yönetim kurulu başkanlığını sürdürebileceğini ifade etmiş. Haberi duyan hisse senedi piyasasında bir anda Apple hisse değeri 52 milyar dolar azalmış. Steve Jobs, Amerikan endüstrisi tarafından son 25 yılın en önemli yöneticisi olarak nitelendirilmiş. Steve Jobs Amerikanın en yaratıcı kişisi olduğu, teknoloji konusundaki üstün uzmanlığının yanında büyük bir sanatkar olduğu ileri sürülüyor.
Steve Jobs doğuştan itibaren sıradışı bir hayatı olmuş, büyük sıkıntılarla geçmiş, sıra dışı bir insan. Öğrenci bir anne ve Suriye’li babanın çocuğu olarak doğan Steve’e bakamayacağını anlayan anne çocuğunu okutmayı üstlenen Jobs ailesine evlatlık olarak verir. Nitekim, Portland’da sıradan bir üniversiteye girer, ancak üniversiteye devam etmez. Öğrenci arkadaşlarının odasında yerde yatan, birkaç dolar kazanabilmek için çöpten coca cola kutularını toplar, ancak üniversitedeki kaligrafi gibi bir kısım dersleri takip eder. Teknoloji ile gece gündüz uğraşır. hafta sonlarında Krisha isimli budist mabedinde yemek kuyruğuna girerek karnını duyurabilir. Ancak bu zorluklara karşı yirmili yaşlarında sessiz sedasız Apple şirketini arkadaşı Stephan Wozniak ile birlikte kurar. Apple şirketi süratle ses getirdi. Ancak on yıl sonra bizzat kurduğu Apple şirketinin yönetiminde ayrılmak zorunda bırakıldı.
Steve Apple’dan sonra Pixar Animasyon stüdyolarının başına geçerek yaratıcılığını burada da gösterdi. 1986 tarihinde kurduğu Next bilgisayar şirketini 1997 yılında Apple satın alınca tekrardan Apple’a döndü. Imac bilgisayarları ile Apple’in tekrardan başarıyı yakalaması ile birlikte Steve Jobs Apple’ın tekrardan CEO’su oluyor.
Teknoloji ve sanat harikası ürünler bir biri arkasından pazara sürüldü. Apple, Steve Jobs’un liderliğinde dünyanın en değerli şirketi ünvanını kazanıyor. Aynı dönemde pankreas kanserine yakalanıyor.
Steve Jobs en önemli üniversitelerden birisi olan Standford Üniversitesi’nin 2005 yılı mezuniyet törenine davet edilmiş ve mezuniyet konuşması yapması rica edilmişti. Steve Jobs, bu mezuniyet töreninde yeni mezun olan gençlere çok önemli bir konuşma yapmıştı. Bu konuşmanın videosu e-posta olarak birçoğumuzun bilgisayarına düşmüştü. Bu video’yu tekardan sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum. Bu konuşmada kendi hayatının üç önemli kesiti hakkında bilgi vermiş ve genç mezunlara; gerçekten sevdikleri işin peşinden gitmelerini, başkasının değil kendi hayatlarını yaşamalarını, önemli kararlarını kalplerinin sesini dileyerek vermelerini, en zor koşullarda bile hayatlarına ve geleceğe güvenerek, geleceğin iyi olacağına inanarak yaşamalarını ve ölümden korkmamalarını, ölümü kavramaya çalışarak özgürleşmelerini önermişti.

Bu yazım ile ifade etmek istediğim başlıca konu hayatımızı nasıl yaşayacağımız ile ilgili. Hayatımızı konfor alanımız içinde kalarak güvenlik içinde, hiç endişe etmeden, çok büyük hata yapmadan, strese girmeden, hiç adrenalin sıçraması yaşamadan sürdürmek sizin tercihiniz. Ancak hayatınızın sonlarına doğru geriye doğru dönüp baktığınızda çok fazla mutluluk bulamayacaksınız. Belki çevreniz sizi başarılı sayılacak. Belki banka hesabınız hem size hem de gelecek nesillerinize yetebilecek. Ancak bu dünyadan yavaş yavaş göçerken iz bırakmadan geçtiğinizi acı acı hissedeceksiniz. Belki bu durumun hiç farkında bile olmayacaksınız. Ancak diğer yolu seçtiğiniz takdirde, yani, her an kendinizi ve hayatınızı geliştirmek için riske girmiş, deneyerek geliştirerek iyileştirmek için zaman zaman çokça uykunuz kaçmış, zorlanmış, yeni şeyler denemiş bir insan olarak hayatınızı kurduğunuz takdirde Steve Jobs olmamakla beraber kendi hayatınızın Stev Jobs’u olur, etrafınıza ve bu dünyaya fayda getirmeniz mümkün olabilir.
Steve Jobs’un 10 Maddesi :
1. Farklı Düşüneceksin
2. Farklılığını geliştireceksin
3. Ürünün Kendi Kültürü Olmalı : Dahice Çılgın Ürünler
4. Güzelliği ve Estetiği Bir Forma Sokacaksın; Size Ait Olacak : Basitlik ve saflık
5. İnovasyonu Seveceksin : İnovasyonun ARGE’ye ayırdığınız bütçeyle ilgisi yok. İnovasyon insanla, liderlikle ve olup biteni nasıl algıladığınızla ilgisi var.
6. İz Bırakacaksın : Apple’ın cirosu üzerinden karlılığı %25
7. Kendi Mağazalarını Geliştireceksin
8. Başarısızlığı Yüceleştireceksin
9. Uzlaşmadan Yöneteceksin : Dünyayı kibarlıkla değiştiremezsiniz.
10. Sır Olarak Kalacaksın : Bu daha çok yeni ürünler için söylenmiş.. Gevezelik Gemiyi Batırabilir.
İz bırakmak, olumlu iz bırakarak gitmek hepimiz için en hayırlı yol olacaktır.
Yalçın İpbüken

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi