Blog

Sağlık Sektöründe Yalın Uygulamalar

Yalın Hastane Yalın Uygulamalar

Sağlık Sektöründe Yalın Uygulamalar

Sağlık Sektöründe Yalın Uygulamalar
Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi ciddi boyutlarda krizin pençesinde. Sağlık sektörü hızla artan maliyetler, sıkı kontrol altında tutulan fiyatlandırma politikaları, düşük kalite, kalifiye personel açığı, hasta (müşteri) ve çalışan memnuniyetsizliği gibi problemlerin yanı sıra sistemdeki daha derin problemler ve israflarla başa çıkmakta zorlanıyor.

ABD’de Yıllık Gelir (GSMH) yaklaşık 14 Trilyon $ ve sağlık harcamaları bunun % 15’ini teşkil etmekte (2.2 Trilyon $). Amerikan sağlık sisteminde % 35’e varan israf olduğu güvenilir kaynaklarca ifade ediliyor; yani yaklaşık 770 Milyar $. ABD’de yılda hatalı ilaç/tedavi enfeksiyonu içeren yaklaşık 15 milyon tıbbi maduriyet vakası meydana geliyor ve 22.000 kişi sağlık sigortası olmadığı için ölüyor. Bu rakamlar durumun ciddiyeti hakkında fikir veriyor.

Yalın Düşünce’nin temel amacı, müşterilerin tanımladığı ‘değer’i, değer yaratma süreci boyunca hiç kesintisiz ve israftan arınmış bir şekilde akıtılarak, hızla ve yüksek kalitede nihai müşteriye ulaştırılmasıdır – müşterinin tam istediği şekilde, ihtiyacı olduğu zaman ve istediği fiyattan.

İlk çıkışı otomotiv sektöründe TOYOTA ile olan Yalın Düşünce, bugün pek çok farklı ürün ve hizmette başarı ile uygulanmakta. Ülkemizde henüz yaygın olmamakla birlikte sağlık sektörü de bu yeni alanlar içerisindedir. Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, İtalya öncü ülkelerdir.

Yalın Sağlık’ın ilk uygulayıcılarından Thedacare (ABD) 2004-2007 yılları arasında üç yılda verimliliğini %12 arttırdı, hastane işletim karlılığını iki katına katlarken (%2,5  %4.9) yıllık cirosunun %5’ine tekabül eden 27 milyon $’dan fazla tasarruf sağladı. Hastane/doktor kaynaklı hataları milyonda 94,000‘den 7,000‘e düşürerek %92,5 iyileşme sağlayarak ‘Amerika’daki En İyi Kalite Düzeyi’ne ulaştılar. Dünyada benzeri pek çok başarı hikayesi mevcut.

Bu yarım günlük özel toplantıda Barış Lostuvali 8-9 Haziran 2011 tarihinde Washington, ABD’de gerçekleşecek olan 2. Lean Healthcare Summit’den edineceği en güncel bilgileri, Amerika’da Yalın Sağlık uygulamasında gelinen son durumu paylaşacak. Ayrıca Türkiye’deki ilk uygulama örneği Ahmet Kigılı tarafından aktarılacak. Konuşmacılara ait özgeçmişler ikinci sayfadadır.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YALIN UYGULAMALAR toplantısında sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

LCV: Lütfen 10 Haziran 2011, Cuma tarihine kadar katılımınız konusunda bilgi veriniz.
YALIN ENSTİTÜ DERNEĞİ / ÇİĞDEM ÇINAR / TEL: 0212 271 84 51 / E-POSTA: buketk@lean.org.tr


BARIŞ LOSTUVALI
ABD, Cathedral Hill Sağlık Merkezi Projesi, Kıdemli Proje Müdürü

Barış LostvaliABD, Cathedral Hill Sağlık Merkezi Projesi, Kıdemli Proje Müdürü Barış Lostuvalı San Francisco, Kaliforniya’da ana müteahhitlik alanında faaliyet gösteren HerreroBoldt şirketinde Kıdemli Proje Müdürü olarak görev yapmaktadır. Bir yapı endüstrisi profesyoneli olan Lostuvalı, proje yönetimi, değerleme, planlama, sanal tasarım ve inşaat alanlarında pratik deneyimine sahiptir. Lostuvalı, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine ilk adımını Krasnodar, Rusya’da bulunan Philip Morris Sigara Fabrikası’nın renovasyon projesiyle atmıştır. Kendisi ayrıca Evanston, Illinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi’nden Proje Yönetimi alanında yüksek lisans derecesi alarak mezun olmuştur.

Lostuvalı geride kalan 14 yıl içerisinde aralarında sağlık hizmeti veren binaların, ticari yapıların ve endüstriyel tesislerin ön inşaat, yeni inşaat ve renovasyon projelerinin de bulunduğu çok çeşitli yapı projelerinde çalışmıştır. Kendisi hâlihazırda San Francisco, Kaliforniya’da hayata geçirilmekte olan Kaliforniya Pasifik Medikal Merkezi’nin Cathedral Hill Hastanesi Projesi’nde yalın inşaat prensiplerini hayata geçirmektedir.

LEED akreditasyonuna sahip olan Lostuvalı aynı zamanda inşaat sürecinin her aşamasında çevre koruma ve sürdürülebilirlik prensiplerinin uygulanması için çalışmaktadır. Müşterilerin en son sürdürülebilir tasarım trendleri, Yalın İnşaat ve Bina Bilgi Modellemesi alanlarında sıklıkla görüşlerine başvurdukları Lostuvalı’nın bu alanlarda çeşitli sunumları ve makaleleri bulunmaktadır.

Dr. AHMET KİĞILI
Dişhekimi (Prostodonti ve Estetik Dişhekimliği) & Confi-Dent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (Mecidiyeköy, Kuruluş 2001) Kurucu Ortağı ve Başhekimi

Dr. Ahmet Kiğılı1969 Malatya Doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. 1992 yılında Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılından beri Türkiye ve yurt dışında Dişhekimliğinde İmplantoloji ve Estetik Dişhekimliği konularında eğitim vermektedir.

Dişhekimliğinde en yaygın kullanılan Dr. Organiser isimli dişhekimliği yazılımının teorisyenliğini ve yorumunu geliştirmiştir.

ADI (Association of Dental Implantology – United Kingdom) aktif üyeliği, TEAD (Türkiye Engelliler Dişhekimliği Derneği) Kurucusu ve Başkan Yardımcılığı, İDED (İstanbul Dişhekimliği Enstitüsü Derneği) Yönetim kurulu üyeliği devam etmektedir.

Dişhekimliği yönetim ve kalite projelerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. 2010 yılından beridir de Türkiye’deki Sağlıkta Yalın Dönüşüm projelerinde aktif görev almaktadır.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi