Blog

Rus Yöneticiler Yalın Düşünce'yi Türkiye'de Öğreniyor

Duyurular & Basından Haberler

Rus Yöneticiler Yalın Düşünce'yi Türkiye'de Öğreniyor

Yalın Enstitü Derneği 2005 yılından bu yana, merkezi Yekaterinburg'da yer alan OrgProm CCL firmasının iş birliği ile gerçekleştirdiği 'Yalın Fabrika Ziyaretleri' organizasyonunun üçüncüsünde ülkemizdeki 'Yalın Üretim' uygulamalarını yerinde görmek isteyen KUMZ (Kamensk Uralsky Metallurgical Works) ve SOK Group firması yetkililerinden oluşan 19 kişilik bir grubu ağırladı.

Rusya'da alüminyum, magnezyum ve alüminyum-lityum alaşımlı yarı mamul üreten lider imalatçılardan biri olan KUMZ'un 5.600 çalışanı bulunmaktadır. KUMZ havacılık, otomotiv ve kalıp endüstrisine dövme kalıplar, el kalıpları, çekme halkalar, dökme saçlar ve çubuklar sağlıyor ve ürünleri Rusya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) pazarlarına gönderiliyor ve dünya çapına ihraç ediliyor. Sahip olduğu pazar payıyla, güvenilir bir tedarikçi olarak bilinmesiyle ve gelecek için büyük potansiyeliyle güçlü, dinamik şekilde gelişen KUMZ; yüksek becerili ve deneyimli personelinin yanı sıra, üretimin kalite kontrolünü garanti etmesine ve ürün araştırmalarının gerçekleştirilmesine izin veren modern metotları ve teknikleriyle gurur duyuyor.

SOK Group; endüstri, ticaret ve servis alanlarında faaliyet gösteren 40'ın üzerindeki firması ile Rusya'nın en büyük gruplarından biridir. Ana faaliyet alanı otomotiv olan SOK Group, yaklaşık 20 yan sanayi firması ve montaj yapan üç firması (ROSLADA, IZH-AVTO ve VAZINTERSERVICE) ile Rusya'nın ikinci büyük otomobil üreticisidir. 100.000 üzerinde çalışanı vardır.

30 Ekim – 5 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşen organizasyon, Yalın Enstitü Derneği Genel Sekreteri ve Baş Danışmanlarından Ülkü Kulaç tarafından verilen 1 günlük 'Görmeyi Öğrenmek (Değer Akışı Haritalama – Value Stream Mapping)' eğitimi ile başladı.

Otoyol, Sıla Teknik, Döktaş, Coşkunöz ve Üç-Ge fabrikalarını ziyaret eden grup, başarılı uygulamaları yetkili kişilerden dinleme fırsatı buldular. Gruba yakın ilgi gösteren firmalarımıza tekrar teşekkür ederiz. Grubun her bir fabrika hakkındaki beğenilerini dinlemek, Derneğimize büyük mutluluk ve gurur vermiştir.

Grup 5 Kasım 2006 Pazar günü gerçekleşen 'Yalın Fabrika Simülasyon Oyunu'nun ardından Rusya'ya dönmüştür.

Yalın Enstitü Derneği olarak bu tür eğitim organizasyonlarımızı gerek Rusya gerekse diğer yurtiçi ve yurtdışı grupları için tekrarlamak arzusundayız.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi