Blog

Polonya'da Yapılan Uluslararası Yalın Enstitüler Toplantısı

Duyurular & Basından Haberler

Polonya'da Yapılan Uluslararası Yalın Enstitüler Toplantısı

24-26 Haziran 2010 tarihinde Polonya’nın tarihi Wroclaw kentinde yapılan GLN Yalın Enstitüler Yıllık toplantısına Yalın Düşüncenin en önde gelen kurucusu James Womack’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığından ayrılışı damgasını vurdu. James Womack, kurucusu olduğu Amerikan Yalın Enstitüsü başkanlığını başından beri Baş Danışmanlık yapan John Shook’a devretme kararını da açıkladı. John Shook hepimizin çok yakından tanıdığı, görüşlerine değer verdiği çok değerli bir kişiliktir. John Shook’un yazdığı kitaplar El Kitabı olarak Yalın Enstitülerin en çok kullandıkları çalışma kılavuzlarıdır. Öğrenmeyi Yönetmek, Değer Akışlarını Yönetmek, Kaizen Ekspres kitapları en çok kullandığımız referans kitaplarıdır.
John Shook 1980 li yılların başında Toyota’da göreve başlayan En üst Düzeyli Amerikalıdır. Uzun Yıllar Toyota ve Tedarikçilerine Yol Gösteren, Destek olan John Shook uzun süre de başta General Motors, Ford Motor Company, Starbucks ve Nike gibi birçok uluslar arası Markaya Toyota Üretim Sistemi ve Yalın Düşünce konularında danışmanlık yapmıştır.
John Shook Türkiye’ye birçok kez gelmiş ve konferanslarımızda konuşmuştur. John’u Yalın Dönüşüm konferanslarına katılanlar çok yakından tanımaktadır.
Polonya’dan önce Çin’in Shanghai Kentinde yapılan Çin Yalın Zirvesinde beraber oldum. LEİ ve LGN’de çok pozitif ilerlemelere ve değişimlere liderlik edeceğine yürekten inanmaktayım.
Jim Womack, Türkiye Yalın Enstitüsünün ve benim çok yakın dostumuzdur. Türkiye’yi ve bizim içinde bulunduğumuz coğrafyayı çok yakından bilen ve Türkiye’nin bu coğrafya’da oynayacağı role yıllardır inanan bir kişidir. Değer yargıları, hayata bakışı klasik Amerikalıdan çok farklıdır. Yalın Enstitümüze James Womack’ın kişisel desteklerini her zaman büyük bir saygı ve sevgi ile hatırlayacağız.
James Womack’ın Yalın Enstitüler camiasından tam olarak ayrılmaması, Amerikan Yalın Enstitü’sünde Baş Danışmanlığa devam etmesi her birimizi memnun etmektedir.
James Womack’ın boşalttığı yeri LGN’de de John Shook dolduracaktır.
James Womack’ın ayrılışının getirdiği yeni durumu hep birlikte değerlendirme imkânımız oldu. İşbirliğimizi daha da kuvvetlendirmek ve pekiştirmek için atılacak adımları, proje ve planları görüştük. Kararlaştırdığımız birçok konu içinde en önemlisi,  ortak “Yalın Liderlik ve Yöneticilik” ve “Yalın Sertifikasyon Program”larının geliştirilmesi ve Üniversitelerle birlikte Yalın Dönüşüm Araştırma Projelerinin, olmasına karar verdik. Bu konuda yaptığımız başlangıç çalışması ile birlikte Proje çalışmalarına başladık. Şahsen ben de Yalın Liderlik ve Yöneticilik projesinde aktif olarak yer almaktayım. Günümüz Koşullarında Başarılı olabilecek Yalın Liderlik ve Yöneticiliği her seviyede Şirketlerde oluşturabilmek ve geliştirmenin aciliyeti,  hepimizi aktif katkı vermeye teşvik etmektedir. Önümüzdeki dönemde bu konudaki çalışmaları sizlerle paylaşmaktan da memnuniyet duyacağım.
Dünya’daki Yalın uygulamalar, elde edilen etkileyici sonuçlar da ilgilendiğimiz konular içindeydi. LGN Yalın Enstitüler arasına İsrail Yalın Enstitüsü katıldı. İsrail Enstitüsü kurucusu ve Başkanı İş Adamı Boaz Tamir hepimiz üzerinde çok müspet etki bıraktı. İsrail Yalın Enstitüsünün gelecek planını dinledik. Boş zamanlarımızda Türk İsrail ilişkileri dahil bölgemiz ile ilgili aramızda çok ilginç konuşmalarımız oldu. Özel sohbetlerimde arkadaşlarıma bu konuşmaların mahiyeti hakkında daha detaylı bilgi vermekteyim.
Toplantıya her bir enstitü kendi Gelecek Planı ile gelmişti. Bu konularda toplu ve özel olarak birbirimizi yaptıklarımız hakkında bilgilendirdik. Dünya’da olup bitenleri daha iyi anlar olduk. Sağlık ve Hastaneler alanında yapılanları öğrendik. Yalın Global Network’un Gelecek Planını müzakere ettik. Gelecek Planını kararlaştırdık. Önümüzde daha da etkili bir YGN yönetimini gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenler üzerinde durduk.
Türkiye Yalın Enstitüsünü 17 enstitü içinde değerlendirdiğimizde en etkili üç enstitü içinde olduğumuzu yeniden belirleme imkânımız oldu. Ayrıca Brezilya Enstitüsünün başarılı çalışmalarını dinleme imkânımız oldu. John Shook Amerikan Enstitüsü ile ilgili olarak James Womack ile birlikte hazırladıkları planı bizimle paylaştı. John Shook’un liderliğinde Amerikan Yalın Enstitüsünün gelecek planlarını öğrenme imkânımız oldu. Hepimiz duyduklarımızdan memnun kaldık.
Yalın Enstitülerin önümüzdeki dönemde de öncü rollerine devam edeceklerine olan inancımız daha da artarak toplantıdan ayrıldık. Bundan sonraki toplantının gelecek yıl İtalya’da olmasına karar verdik. Aşağıda bu toplantıda çektiğimiz fotoğraflar yer almaktadır.

poland-lgn-meeting-2010-3
poland-lgn-meeting-2010-4
poland-lgn-meeting-2010-5
poland-lgn-meeting-2010-6
poland-lgn-meeting-2010-7
poland-lgn-meeting-2010-8
poland-lgn-meeting-2010-9

 
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi