Blog

Planet Lean Sordu Uzmanlar Cevapladı: Çalışanların Yalın Aktivitelere Katılımını Sağlamak İçin Sizin Stratejiniz Nedir?

Ayberk_Imaj
Genel Yazılar

Planet Lean Sordu Uzmanlar Cevapladı: Çalışanların Yalın Aktivitelere Katılımını Sağlamak İçin Sizin Stratejiniz Nedir?

Yalın Sağlık konusunda Türkiye’nin önde gelen uzmanlardan olan hocamız Prof. Dr. M. Ayberk Kurt dünyadan 4 diğer uzmanla birlikte Planet Lean tarafından sorulan soruya cevap verdi (Planet Lean her ay Yalın uzmanlara farklı bir soru sorup cevaplarını paylaşıyor) 

Planet Lean:

Çalışanların yalın aktivitelere katılımını sağlamak için stratejiniz nedir?

(What is your strategy for engaging people in lean activities?)

 Prof. Dr. M. Ayberk Kurt:

Çalışanların yalın çalışmalara katılımını sağlama çabalarımız yönetim ekibinin düşünce şeklini ve yönetim tarzlarını tamamen değiştirmeye yoğunlaşmıştı. Liderlere sağladığımız liderlik gelişim programı sayesinde yöneticilerimizi yalın liderlere dönüştürmeye çalıştık. Çalışanların kişisel yetkinlikleri ile değer katabilecekleri yalın çalışmalarda rol aldıklarında uygulamayı daha iyi benimsediklerini ve kendi bireysel hedeflerinin ötesindeki büyük kurumsal projelere katkı sağladıklarında daha yüksek iş tatmini hissettiklerini biliyorduk.

Ancak hepsinden evvel, üst yönetimin de bu misyona adanmışlığını görmeye ihtiyaçları var. Ayrıca, organizasyonlarının net hedefleri ve beklentileri olduğunu görmeye ve kişisel gelişimleri için uygun eğitim programlarının sağlanmasına da ihtiyaçları var.

Çalışanların görüş ve uzmanlıklarına saygı duyulmasına ve ihtiyaç duyduklarında yöneticileri tarafından gereken desteğin (koçluk) sağlamasına ihtiyaçları var. Ayrıca, yöneticiler çalışanlarını kendileri ve müşterileri için çalışma ortamlarını ve koşullarını iyileştirme çabalarını için yetkin kılmalıdır.

Sürdürülebilir çalışan katılımı ancak yöneticiler katılımın önündeki kendi tutumlarından kaynaklanan engelleri ortadan kaldırma ve geleneksel komuta-kontrol düşünce şeklini yalın liderliğe dönüştürme konularında gönüllü oldukları taktirde sağlanabilir.

Orijinal makale için tıklayınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi